خانه / آخرین اخبار / رکوردزنی ایرانی ها در سفر به ترکیه

رکوردزنی ایرانی ها در سفر به ترکیه

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد که ایرانی ها بعد از اتباع آلمان، دومین گروه پرشمار گردشگران خارجی وارد شده به شهر استانبول هستند.

به گزارش یول‌پرس، وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه روز چهارشنبه با انتشار آمار رسمی خود اعلام کرد در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی بیش از ۳۳۷ هزار گردشگر ایرانی به استانبول سفر کرده اند و گردشگران ایرانی بعد از گردشگران آلمانی با ۴۰۳ هزار نفر در رده دوم قرار دارند.

بر اساس آمار اعلام شده، شهر استانبول ترکیه در سال ۲۰۱۳ پذیرای ۳۸۶ هزار، سال ۲۰۱۴ پذیرای ۵۹۰ هزار، در سال ۲۰۱۵ پذیرای ۷۵۵ هزار و در سال گذشته میلادی پذیرای ۶۴۸ هزار گردشگر ایرانی بوده است.
رکوردزنی ایرانی ها در سفر به ترکیه

بنا به اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در رده بندی بیشترین تعداد گردشگران خارجی استانبول به ترتیب آلمان با ۹۴ درصد کل گردشگران ورودی، ایران با ۷٫۵ درصد و عربستان سعودی با ۵٫۲ درصد، عراق با ۴٫۷ درصد و روسیه با ۴٫۴ درصد در رده های اول تا پنجم جای دارند.

بر اساس این آمار، فرانسه، انگلستان، اوکراین، آمریکا، هلند، کویت، ترکمنستان، آذربایجان، چین و الجزایر به ترتیب در رده های بعدی گردشگران ورودی به استانبول قرار دارند.

بر اساس آمار اعلام شده، در هفت ماه سال جاری میلادی با ۶٫۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پنج میلیون و ۷۰۴ هزار گردشگر خارجی از ۲۰۷ کشور جهان به استانبول سفر کرده اند.

طبق این گزارش که با استفاده از آمار تردد گردشگران از مرزهای هوایی و بنادر این شهر تهیه شده است؛ ۹٫۴ درصد کل گردشگران به استانبول را آلمان‌ها و ۷٫۵ درصد را ایرانی ها تشکیل داده اند.

بر این اساس، شمار گردشگران کشورهای عرب به استانبول در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۳۴ درصد افزایش یافته و داده ها نشان می دهد که تنها در نیمه نخست امسال یک میلیون و ۳۵۷ هزار و ۵۲۵ گردشگر عرب به استانبول سفر کرده اند.

استانبول دارای ۵۳۶ اقامتگاه شامل هتل و اقامتگاه ای مسافری با ظرفیت ۱۰۷ هزار و ۲۶۷ تخت دارای مجوز از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه است.

ارجان چچن عضو هیئت مدیره انجمن آژانس های مسافرتی و گردشگری منطقه خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار آناتولی از استقبال گسترده و افزایش کم سابقه شمار توریستهای ایرانی طی سالهای اخیر در استانبول خبر داد و گفت: به زودی گردشگران ایرانی ورودی به استانبول ها از آلمانی ها پیشی خواهد گرفت.

وی بیان کرد: سالانه نزدیک به ۱۰ میلیون گردشگر به استانبول سفر می کنند و در سالهای اخیر شمار گردشگران ایرانی در استانبول افزایش یافته و به ویژه پس از لغو تحریم ها، بازتاب زنده شدن اقتصاد ایران در خیابانهای استانبول نیز دیده می شود.

وی با اشاره به علاقه گردشگران ایرانی به کالاهای ترکیه گفت: واحدهای صنفی و تجاری استانبول کارکنانی که به زبان فارسی مسلط هستند، استخدام می کنند و هم اکنون نوشته هایی به زبان فارسی در ارتباط با تخفیف ها در ویترین واحدهای تجاری و مغازه های استانبول نیز دیده می شود.

یک دیدگاه

  1. الان اگه این بر عکس بود و این همه مسافر و گردشگر ترکیه ای به تبریز میومدن دادو بیدا و وامصیبتای پانفارس ها و نژاد پرست های نخود مغز بلند شده بود که ای وای تبریزو اردوغان میخواد ترکیه کنه بعد چند تا خود روشن فکر پندار نژاد پرست بدبخت میگفتن سفر کردیم تبریز متاسفانه مغازه دار ها دارن ترکی استانبولی رو بهتر از حتی زبان ترکی آذربایجانی (البته اونا زبان آذری میگفتن) صحبت میکنن باید مسئوین فکری بکنن خلاصه یک اوضایی میشد که نگو ولی اگه دیدید کلاس زبان فارسی در استانبول برای مغازه دارا گذاشتن تعجب نکنید ولی ما با نژاد پرستای خود برتر بین به هیچ جایی نمیرسیم
    1    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *