خانه / آخرین اخبار / رازلیق میراث فراموش شده سراب

رازلیق میراث فراموش شده سراب

سنگ نوشته ارزشمند چندین هزارساله سراب در آستانه تخریب است اما با این حال مسئولان سازمان میراث فرهنگی می‌گویند ماکت این سنگ نوشته در جای امنی نگهداری می‌شود.

به‌ گزارش یول‌پرس، در ۱۲کیلومتری جنوب غربی سراب «کتیبه رازلیق» بر صخره ای از کوه زاغان در ناحیه رازلیق کنده شده است. ابعاد این سنگ نوشته ۸۰ در ۱۲۰سانتی متر و متن آن ۱۶سطر است. این سنگ نوشته مربوط به آرگیشتی دوم پادشاه اورارتو و به مناسبت پیروزی در جنگ و تسخیر سرزمین‌های آرهوفشولو، بوقو، گیردو، گیتوهانی، توایشدو  و روتومنی نوشته شده است.

در کنار این کتیبه باستانی قلعه ای به نام قلعه رازلیق قراردارد که به تدریج با انباشته شدن تلی از خاک بر روی آن مدفون شده است، درحالی که این قلعه در سال۱۳۸۷ در ردیف آثار ملی سازمان میراث فرهنگی ثبت شده و مکمل سنگ نوشته تاریخی محسوب می‌شود.

همچنین بنابر قانون، از تاریخ ثبت، ضمن رعایت حقوق مالکان، تحت نظارت، مراقبت و حمایت این سازمان بوده و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر شود، ممنوع و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن است.

«بابک ناصری» پژوهشگر و دانش آموخته رشته باستان‌شناسی درباره کتیبه و قلعه رازلیق گفت: بقایای سنگ‌های ساختمانی که از مجموعه قلوه سنگ‌ها و ملات ساروج است، یاد آور قلعه ای عظیم بوده که امروزه ویران شده و به صورت تلی در پای این صخره عظیم پراکنده است. بقایای دیوارهای کوتاه در صخره مشهود است و نشان می‌دهد که این محل یکی از قلاع پر اهمیت سده هشتم قبل از میلاد بوده است. کتیبه مذکور درست در میان این قلعه و بر پیشانی قله قلعه کوه نصب شده است.

مردم و مسئولان دست به کار شوند

«داود گرشاسبی» فرماندار سراب آثار باستانی را سند زنده و گویای تاریخ کهن منطقه عنوان کرد و گفت: سنگ نوشته‌های تاریخی برجای مانده از دوران اورارتوها نشان دهنده قدمت تاریخی شهرستان سراب است و میراث ارزشمند ملی محسوب می‌شوند.

وی با انتقاد از نوع نگرش به آثار و میراث فرهنگی اظهارکرد: مردم و شهروندان در کنار مسئولان باید از این میراث‌ها و آثار گرانبها مراقبت و نگهداری کنند. فرماندار سراب افزود: آسیب دیدن کتیبه رازلیق و نشتبان در واقع بی‌توجهی به ریشه و پیشینه مردمان این منطقه است و مردم و مسئولان باید در این زمینه دست به کارشوند.

ظرفیت گردشگری ناشی از وجود کتیبه رازلیق مورد توجه قرارگیرد

همچنین «مهناز بهمنی» نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی گفت: ما قدر داشته‌های خود را نمی‌دانیم. کتیبه رازلیق در کنار طبیعت زیبا و بکر اطراف آن می‌تواند با اندک توجهی از طرف مسئولان به یک منطقه ویژه گردشگری تبدیل شود.

وی با بیان این‌که بدون فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه گردشگری نمی‌توان از سرمایه گذاران بخش غیردولتی انتظار حضور در منطقه را داشت، بیان کرد: در جایی که می‌توان از آسیب‌دیدگی جلوگیری کرد اقدامی صورت نمی‌گیرد و بعد از تخریب و از بین رفتن آثار تاریخی به فکر آنها می‌افتیم،کاری که اکنون در مورد دریاچه ارومیه شاهد آن هستیم.

بهمنی سرمایه گذاری دولت در بخش زیرساخت‌های مناطق گردشگری را خواستارشد و عنوان کرد: ظرفیت گردشگری ناشی از وجود کتیبه رازلیق باید مورد توجه مسئولان قرارگیرد.

ماکت سنگ نوشته را در جای خوبی نگهداری می‌کنیم

«داور سلیمی» رئیس نمایندگی میراث فرهنگی سراب در این باره گفت: سازمان میراث فرهنگی از ۲‌کتیبه رازلیق و نشتبان ماکت برداری کرده و ماکت این ۲‌سنگ نوشته در موزه آذربایجان نگهداری می‌شود. وی درباره برنامه آینده برای نگهداشت این اثر ملی و ثبت شده اظهار کرد: فعلا برنامه خاصی ابلاغ نشده است.

«مرتضی داداش زاده» از افراد بومی محل نیز گفت: این کتیبه هراز چندگاهی مورد هجوم حفاران سودجو و غیرمجاز قرارمی گیرد. وی با اشاره به این‌که عوامل جوی و طبیعی نیز به مرور زمان این کتیبه را دستخوش فرسایش می‌کند افزود: اکنون اگر به سیمای این کتیبه نگاه کنیم، شاهد تغییرات اساسی و شروع آسیب‌دیدگی‌ها خواهیم شد. «فرزاد حیدری» دیگر شهروند سرابی هم گفت: اگر راه دسترسی مناسبی به محل کشیده شود، گردشگران حضور بیشتری در این منطقه خواهند داشت. ضمن این‌که نگهبانی و حصارکشی دور این اثر تاریخی مطالبه زیادی از مسئولان نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *