خانه / آخرین اخبار / آیا مجلس، گردن چاقوی زنجان را خواهد برید؟
بررسی یول‌پرس؛

آیا مجلس، گردن چاقوی زنجان را خواهد برید؟

مصوبه جدید مجلس که طی آن حمل، تولید و فروش سلاح سرد ممنوع شده، در صورت عدم تفسیر مناسب می‌تواند سبب تعطیلی کارگاه‌های تولید چاقو در زنجان گردد.

یول‌پرس: صنعت چاقوسازی زنجان نه تنها در ایران بلکه در دنیا شهرت دارد و چاقوی زنجان به عنوان صنایع دستی به تمام نقاط دنیا صادر می‌شود. طبق مصوبه‌ای که هفته گذشته در مجلس به تصویب رسید، حمل، تولید، استفاده و واردات هرگونه سلاح‌های سرد ممنوع شده است اما این قانون در صورت تفسیر نامناسب می‌تواند ضربه بزرگی به بیش از ۵۰۰ کارگاه و نزدیک به ۲هزار چاقوساز زنجانی وارد سازد و عملاً هنرمندان چاقوساز این استان مجرم شناخته شوند.

قانونی که قبل از تصویب، دامن چاقوسازان زنجان را گرفت

آبان ماه سال گذشته که قانون منع تولید و حمل سلاحهای سرد در مجلس تصویب شده و به شورای نگهبان رفت، نمایندگان زنجان، نماینده ولی فقیه و بسیاری از فعالان فرهنگی اقتصادی زنجان  با نامه نگاری های متعدد خواستار بررسی بیشتر دوباره این قانون شدند که در دستور کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و پس از آن تبصره ای مبنی بر دریافت مجوز برای تولیدکنندگان مجاز و حمل توسط افرادی که نیاز ضروری آن‌هاست اضافه گشت.

طبق اعلام برخی از منابع محلی، در آن زمان که زمزمه تصویب این طرح به گوش می‌رسید، بسیاری از کارگاه ها با توجه به مشکلات آینده تعطیل شده و یا به تولید تبر و سایر اقلام روی آوردند. همچنین با توجه به گفته‌های معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان بار روانی این مصوبه به گونه‌ای بوده است که فروشندگان سایر استان‌ها، خریدهای خود از تولیدکنندگان استان زنجان را پس فرستاده‌اند و با وجود اینکه این مصوبه هنوز قانونی نشده و به تصویب نرسیده بود، بار روانی آن تاثیر مستقیمی بر این صنعت گذاشت.

خطر بیکاری در بیخ گوش چاقوسازان زنجانی

با وجود اینکه این قانون در پیشگیری از جرم تاثیرات فراوانی خواهدداشت ولی مشکل بیکاری بیکاری بیش از ۲۰هزار نفر نیز نباید نادیده گرفته شود. مهم تر از این قضیه نابودی صنعت تولید چاقو در زنجان می‌باشد زیرا طبق گفته‌های رئیس اتحادیه چاقوسازان در زنجان، گاها قراردادهای میلیاردی از جانب خریداران خارجی با تولیدکنندگان بسته می‌شود و شاید کمتر کسی بداند که صنایع فلزی زنجان در کل دنیا بخصوص اروپا بسیار شناخته شده است. زنجان را با چاقوها و قمه های آن می‌شناسند و بسیاری از افراد این استان، از این طریق امرار معاش میکنند در صورتی که تولید چاقو در این استان متوقف شود نه تنها چراغ صنعت زنجان خاموش شده بلکه یکی از صنایع شاخص ایرانی که مشهوریت جهانی دارد، از بین میرود.

مصوبه ای که شاید به نفع چاقوسازان شود

در حال حاضر ۹۵ درصد چاقوهای مورد استفاده در ایران از کشورهای خارجی بخصوص چین وارد میشود و تنها ۵ درصد چاقوهای مصرفی تولید داخل است؛ در صورتی که واردات چاقو از کشورهای خارجی منع شود خدمت بزرگی به صنعت و تولیدات ملی شده و علاوه بر رونق کار چاقوسازان سبب عدم خروج ارز از کشور میشود.

همچنین صنعت چاقو برای اینکه از بین نرود باید به روز شود، به گونه ای که این صنعت باید در راستای نیازهای امروز علم و جامعه منطبق گشته و برای مثال با توجه به اینکه اینکه ۴۰ درصد از شیوه تولید ابزارآلات جراحی با چاقوسازی یکسان است، چاقوسازان به سمت تولید ابزارآلات جراحی سوق داده شوند. در کشور پاکستان نیز در گذشته شهری همانند زنجان به تولید چاقو مشغول بودند که در حال حاضر به قطب تولید ابزارآلات جراحی تبدیل شده‌اند؛ برندسازی صنعت مذکور در زنجان نیازمند همت مسئولان اجرایی در استان است.

حال دولت باید از جنبه های مثبت این مصوبه استفاده کرده و در راستای پیشرفت تولیدات داخلی از صنعتگران حمایت کند. همچنین با ثبت ملی صنایع فلزی زنجان و ادامه دادن تلاش های صورت گرفته جهت معرفی نمودن این شهر به عنوان پایتخت صنایع دستی فلزی جهان افق های روشنی برای پیشرفت اقتصاد و آینده این شهر پیش بینی میشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *