خانه / آخرین اخبار / اردوغان: با روسیه برای خرید موشک اس.۵۰۰ مذاکراتی داشتیم

اردوغان: با روسیه برای خرید موشک اس.۵۰۰ مذاکراتی داشتیم

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه گفت: برای خرید و تولید مشترک سیستم دفاع موشکی اس.400 با روسیه مشکلی نداریم و حتی مذاکراتی درباره خرید سیستم اس.500 نیز صورت گرفته است.

به گزارش یول‌پرس، اردوغان حین بازگشت از سفر اوکراین و صربستان در هواپیما به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و درباره شایعات انتشار یافته درباره خرید سیستم اس.۴۰۰ از روسیه اظهار کرد: در قبال خرید سیستم دفاع موشکی اس.۴۰۰ و حتی انتقال فناوری آن به ترکیه مشکلی وجود ندارد و حتی مذاکراتی برای خرید سیستم دفاع موشکی اس.۵۰۰ نیز با روسیه انجام گرفته است.

وی افزود: در گام اول ترکیه فقط سیستم اس.۴۰۰ را از روسیه خریداری می کند و در گام دوم، انتقال فناوری این سیستم از روسیه بهترکیه و تولید مشترک آن صورت خواهد گرفت.

رییس جمهور ترکیه اضافه کرد: در کنار توسعه سیستم دفاع موشکی، در زمینه وسایل نقلیه هوایی جنگی و غیر جنگی نیز گام هایی را برای توسعه همکاری ها برداشته ایم که در آینده اخبار مرتبط با این اقدامات به اطلاع مردم خواهد رسید.

به گزارش ایرنا، روسیه در حال ساخت سری جدید موشک های دفاعی از جمله موشک اس.۵۰۰ است و تاکنون این سامانه موشکی حتی در اختیار ارتش خود روسیه نیز قرار نگرفته و به مرحله عملیاتی نظامی نرسیده است.

روسیه انتقال سامانه موشکی دفاع هوایی اس.۴۰۰ به ترکیه را ظرف دو سال آینده آغاز می‌کند ولی مذاکرات مقامات دو کشور برای کاهش زمان تحویل این سامانه همچنان ادامه دارد.

پیشتر فروش ۱۰ آتشبار روسی اس ۴۰۰ به ترکیه از سوی مقامات دو کشور اعلام شده بود ولی برخی منابع خبری اعلام کردند که چهار یا پنج مجموعه از موشک های اس.۴۰۰ در اختیار دولت آنکارا قرار می گیرد و ترکیه پس از چین دومین کشوری خواهد بود که این سامانه را تحویل می گیرد.

روزنامه روسی کامرسانت اوایل تابستان امسال اعلام کرد که قرارداد تحویل سامانه های پدافندی اس ۴۰۰ به ترکیه دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.

اس ۴۰۰ با توان شلیک همزمان ۷۲ موشک و نابودی اهداف تاکتیکی و بالستیکی از پنج تا ۶۰ کیلومتر فاصله و دو تا ۲۷ کیلومتر ارتفاع از پیشرفته ترین سامانه های دفاعی در جهان به شمار می رود.

این سامانه متحرک زمین به هوا که در طول هشت دقیقه از حرکت به حالت استقرار و آماده باش شلیک می رسد، برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن مانند هواپیماهای پارازیت انداز، شناسایی و جاسوسی، راهبردی، بمب افکن و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی-عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر جنگ افزارهای پیشرفته کاربرد دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *