خانه / آخرین اخبار / آذربایجان‌شرقی و بحران زیرساخت‌ها

آذربایجان‌شرقی و بحران زیرساخت‌ها

معاون اول رییس جمهور دیروز مهمان استان آذربایجان شرقی بود. استانی که کلانشهر او، بیشترین اعتماد را به روحانی کرده و بالاترین نرخ رای به رییس جمهور منتخب از این استان بوده است. هر چند سفر ایشان فرصتی برای استان بود تا حداقل تعدای از پروژه های استانی مان که نیازمند بودجه کافی است مورد پیگیری قرار گیرد. اما سخنان نداریم نداریم معاون اول، همه چیز را معلوم کرد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از تابناک، این سفر تقریبا هیچ دستاوردی برای استان مان نداشت. به جز افتتاح کارخانه فولاد اسفنجی که آن هم به دلیل وضعیت بازار مسکن و ساخت وساز، امیدی برای روزهای پررونق ندارد شاید.

هرچند میدانیم توسعه و پیشرفت استان و تبریز دل در گرو توسعه کشور دارد اما جاهایی هم هست که این توسعه ها متقارن پیش نرفته است و این یعنی در خود تبریز هم حکایت هایی وجود دارد. در  شرایطی که که استان ما در اول انقلاب داشت، یقینا استان کرمان حرفی برای گفتن نداشت. اما باند کرمانی ها بخصوص کارگزارانی ها با وارد کردن کارخانجات مونتاژ بزرگی چون کرمانخودرو و دوو وتوسعه مس سرچشمه کرمان و .. استان شان را تبدیل به یکی از قطب های صنعتی کشور نمودند و این درحالی بود که تبریز فقط در جا می زند.

استان ما هنوز از مس خود منتفع نیست و این کرمانی ها هستند که سود سرشار این محصول راهبردی را در جیب دارند.

به این سخن حجه الاسلام آل هاشم امام جمعه محبوب و مردمی تبریز نگاه کنید که همزمان با سفر جهانگیری به تبریز بیان شده است: گذشته درخشان اقتصادی تبریز از دست رفته است. زمانی تبریز ۳۰۰ هزار جمعیت داشت و اصفهان ۸۰ هزار .

یوسف داوودی، نماینده مردم سراب در شورای اداری استان می گوید:سهم بودجه استان ما نسبت به سایر استان ها بسیار کم است و به عنوان تنها راه آهن کریدور شرق به غرب برای استان ما و دو استان مجاور بسیار مهم است و باید به اتمام برسد، راهداری استان نیاز به کمک دارد.

از همه این ها مهمتر نگاه کنید به حرف دل متولی هماهنگی تجاری بخش خصوصی استان؛ صمد حسن زاده، رئیس اتاق بازرگانی تبریز در جلسه شورای اداری استان: پنجاه گروه تجاری و بازرگانی از کشورهای آسیایی به اینجا آمدند ولی به نتیجه نرسید که همه اینها به دلیل عدم آمادگی زیرساخت‌ها است.

صنایع ما مربوط به چهل سال قبل است و نیاز به نوسازی وجود دارد و باید شرایط نوسازی ایجاد شود.

حمایت ها در شان صادر کننده نیست، در سال ۹۵و ۹۶ استاندار و مسئولین تلاش زیادی کردند و تسهیلات زیادی گذاشتند ولی توسعه ای اتفاق نیفتاد.

این شرایط را که نماینده رهبری، نماینده مردم و نماینده بخش خصوصی در ان مشترکند را می توان در این جمله خلاصه نمود. متاسفانه کمتر دولتی به فکر زیرساخت های توسعه در استان بوده است .

۳ دیدگاه‌ها

 1. آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار

  سلام-آقای جهانگیری یکی از اعضای اصلی لابی کرمانیها می باشد ضمنا در بعد انقلاب اسلامی میزان سرمایه گذاری دولتی در کرمان در زیر ساختها چهار تا پنج برابر آذربایجان بوده برابر آمارهای دولتی ضمنا در این دوره شورا دونفر از اعضای شورای شهر تبریز را کاهش دادند و به سیزده نفر تقلیل دادند همچنین در اول انقلاب که تبریز به تنهائی شش نماینده در مجلس داشت به چها ر نفر تقلیل دادند وبرای حفظ صورت ظاهر نماینده شهرستانهای محروم اسکو وآذرشهر را خذف و با تجمیع چهار نماینده تبریز شش نفر اعلام کردند به علت اینکه جمعیت بزرگترین شهر تورک نشین ایران در بعد انقلاب از رده دوم به رده هفتم تنزل یافته و همچنین جایگاه صنعتی این استان از رده دوم به رده هفتم وهشتم رسیده
  0  0
 2. اولا” آذربایجان شرقی کمترین مشارکت را در انتخابات داشت
  ثانیا” تبریز به نسبت بسیاری دیگر از مراکز استانها حتی مرکز استانهایی که ثروت زیر پایشان به تبریز منتقل میشود ( مانند بوشهر و اهواز و ایلام و … ) توسعه یافته تر است
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *