خانه / آخرین اخبار / ثبت جهانی کوه «ساوالان» در اردبیل با اولویت دنبال می شود

ثبت جهانی کوه «ساوالان» در اردبیل با اولویت دنبال می شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: طرح ثبت جهانی کوه ساوالان واقع در استان اردبیل با اولویت در سال جاری دنبال می شود.

به گزارش یول‌پرس، کریم حاجی زاده مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: کوه ساوالان با ارتفاع ۴ هزار و ۸۱۱ متر سومین قله مرتفع کشور است.

وی با بیان اینکه کوه ساوالان از دیرباز در تاریخ و فرهنگ ساکنان این استان جایگاه رفیعی داشته است، متذکر شد: کوه ساوالان نه تنها به لحاظ غنای طبیعی بلکه به لحاظ غنای تاریخی نیز یکی از آثار برجسته در کشور است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: کوه ساوالان به عنوان شاخص ترین اثر طبیعی- فرهنگی قابلیت ثبت جهانی داشته و ضروری است مطالعات لازم جهت ثبت آن انجام شود.

حاجی زاده گفت: به منظور آغاز مطالعات ضروری است قرارداد با مشاور منعقد شود که با توجه به گستردگی این اثر طبیعی اعتبار مورد نیاز جهت مطالعه حداقل ۵ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه اعتبار می بایست با مشارکت استان و سازمان میراث فرهنگی تامین شود، ادامه داد: در سال جاری اختصاص ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار استانی برای آغاز مطالعات در دستور کار قرار گرفته است و به همین میزان اعتبار نیز از سوی سازمان مرکزی تامین خواهد شد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی تنها اثر ثبت جهانی در استان اردبیل است و با این وجود آثار دیگری در این استان قابلیت ثبت جهانی دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *