خانه / آخرین اخبار / کرکوک تحت کنترل کامل بغداد در آمد

کرکوک تحت کنترل کامل بغداد در آمد

منابع غیررسمی می‌گویند، شهر و استان کرکوک بدون درگیری، تحت کنترل بغداد و نیروهای مشترک ارتش و مسلح عراق در آمد.

به گزارش یول‌پرس، بعد از گذشت کمتر از ۲۰ ساعت از آغاز مأموریت نیروهای عراقی در استان کرکوک، منابع غیررسمی اعلام کردند، این استان، تحت کنترل نیروهای مشترک عراقی در آمد.

ساعتی پیش نیز منابع خبری گفته بودند که نیروهای عراقی بدون هیچ درگیری وارد ساختمان استانداری کرکوک شدند و کنترل آن را به دست گرفتند.

استان کرکوک، از جمله مناطق اصطلاحا مورد منازعه بغداد و اربیل است. نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق، بعد از حمله داعش، این استان را اندک اندک تحت کنترل گرفتند و از آن پس از آن خارج نشدند.

مأموریت نیروهای عراقی برای تحت کنترل گرفتن استان کرکوک و تحویل گرفتن آن از نیروی پیشمرگه، پس از آن رخ داد که تنش میان اربیل و بغداد در پی برگزاری همه‌پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق افزایش یافت و سرانجام «حیدر العبادی» نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، بامداد امروز دوشنبه فرمان آغاز مأموریت نیروهای مسلح برای تأمین امنیت استان کرکوک را صادر کرد و از نیروهای مسلح خواست تا با همکاری مردم و نیروهای پیشمرگه، امنیت کل استان را تأمین کنند.

در همین ارتباط، حیدر العبادی دستور داد تا پرچم عراق در تمام مناطق مورد منازعه برافراشته شود. دفتر اطلاع‌رسانی نخست‌وزیری عراق در بیانیه‌ای کوتاه، اعلام کرد که «فرمانده کل نیروهای مسلح آقای حیدر العبادی دستور داده است تا در مناطق مورد منازعه، پرچم عراق برافراشته شود.

ساعاتی بعد از صدور دستور آغاز مأموریت، تلویزیون عراق اعلام کرد که نیروهای عراقی، بخش‌های وسیعی از استان کرکوک را تحت کنترل خود در آوردند.

مناطق تحت کنترل در آمده، -طبق بیانیه فرماندهی عملیات مشترک عراق – گذرگاه جسر خالد، مسیر «الریاض – دفتر خالد» و گذرگاه «مریم بیک» و همچنین مسیر «الرشاد – مریم بیک» به سمت «میدان تکریت» و همچنین محله صنعتی، ترکلان و منطقه یایجی، بود.

«تأسیسات گاز شمال، مرکز پلیس و ایستگاه تولید برق کرکوک و همچنین پالایشگاه نزدیک تأسیسات گاز از کنترل نیروهای پیشمرگه خارج شد و نیروهای امنیتی عراقی در ادامه، فرودگاه کرکوک را تحت کنترل گرفتند.

طبق گفته منابع عراقی، دو شهرستان طوزخورماتو و داقوق نیز تحت کنترل کامل نیروهای مسلح دولت مرکزی قرار گرفت و قرار است در ساعات آتی، «حوزه و تأسیسات نفتی بابا حسن» در منطقه «دبس»‌ تحت کنترل در بیاید.

همچنین وزارت نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که طبق توافق حاصل شده با نیروهای پیشمرگه قرار شده است که تاسیسات نفتی شمال از درگیری‌ها به دور باشد و به نیروهای عراقی تحویل داده شود.

همه میادین نفتی کرکوک تحت کنترل بغداد در آمد

طبق مأموریت امروز نیروهای عراقی که منابع غیررسمی از موفقیت کامل آن می‌گویند، همه میادین نفتی استان کرکوک تحت کنترل بغداد در آمد.

 

این میادین عبارتند از «بای حسن»، «بابا کرکر»، «خباز»، «جمبور»، «علاس» و «عجیل».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *