خانه / آخرین اخبار / پیروزی دیپلماتیک جدید جمهوری آذربایجان در مقابل ارمنستان
نشست سه جانبه روسای جمهور روسیه، ایران و آذربایجان؛

پیروزی دیپلماتیک جدید جمهوری آذربایجان در مقابل ارمنستان

جمهوری آذربایجان به عنوان یکی از شرکای تجاری ایران و روسیه با شرکت در نشست اول نوامبر روسای جمهور روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان در تهران کابوس دیگری برای ارمنستان رقم خواهد زد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آناج، دیدار بین روسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان در اول نوامبر در تهران صورت خواهد گرفت. در این دیدار سه جانبه مذاکره بر سر موضوعات مهم منطقه‌‌‌‌‌ای و همکاری‌‌‌های مشترک سه کشور مورد مذاکره قرار خواهد گرفت.در وهله اول به نظر می رسد تمرکز بر روی منافع مشترک اقتصادی سه کشور در پروژه خط آهن “کریدور شمال-جنوب” خواهد بود.

این دیدار سه جانبه که قرار بود در تابستان امسال صورت پذیرد به دلایل مختلفی از جمله تحولات منطقه ای، دلایل ژئواستراتژیک و نیز به دلایل مختلف فنی و تکنیکی به تاخیر افتاده است اما با وجود تمامی مشکلات عزم شرکا برای اتمام پروژه در موعد مقرر است و جمهوری آذربایجان در این بین شریکی معتبر برای دو همسایه بزرگ به حساب می آید.

نگرانی واقعی دولت ارمنستان نیز نه از بابت برگزاری این نشست ها بلکه افزایش مناسبات اقتصادی جمهوری آذربایجان با ایران و روسیه، افزایش اهمیت باکو برای تهران و مسکو و متقابلا کاهش اهمیت و نقش ارمنستان به عنوان یک کشور ترانزیتی و متعاقبا کاهش متداوم بودجه دولتی از محل درآمدهای خارجی است. از آنجایی که وابستگی اقتصادی، وابستگی سیاسی را نیز به همراه خواهد داشت می توان گفت در موضوع قره باغ در آینده جمهوری آذربایجان نسبت به ارمنستان دست بالاتری خواهد داشت.

لازم به یادآوری است همزمان با نشست سه جانبه تهران در ۳۰ اکتبر، افتتاح پروژه راه آهن باکو-تفلیس-قارص انجام خواهد شد که این اتفاق حلقه تحریم اقتصادی و ارتباطی ارمنستان با همسایگان را هرچه تنگ تر خواهد کرد.

عاصم ملازاده، نماینده مجلس جمهوری آذربایجان در ارتباط با این نشست و همکاری های مشترک عنوان داشت: ” همکاری های مشترک از این دست به صلح و ثبات منطقه یاری کرده و موجب پیشرفت شرکا خواهد شد.بالطبع اهمیت این نشست برای جمهوری آذربایجان بیش از بقیه است.این دیدار دستاوردهای مهمی را برای جمهوری آذربایجان وعده می دهد. محور نشست حول موضوعات اقتصادی و زیر ساخت های ترانزیتی خواهد بود. اما یکی دیگر از موضوعات خیلی مهم در این نشست شکل گیری سه گانه روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان در منطقه است. که این موضوع برای باکو اهمیتی فوق العاده دارد. ”

موضوع مهم دیگری که در این دیدار احتمالا مطرح خواهد شد: کمربند نفتی داخل ایران است که قرار است بندر “نکا” در خزر را به بندر جاسک در جنوب متصل نماید. این پروژه موجب رونق اقتصادی در حوزه دریای خواهد شد. این طرح با طی مسافت ۱۶۴۰ کیلومتری روزانه ۱ میلیون تن نفت را از شمال ایران به جنوب کشور انتقال خواهد داد.

منابع آگاه از تمایل ایران برای سرمایه گذاری و مشارکت جمهوری آذربایجان در این طرح خبر می‌‌دهند، اگر این موضوع نیز وارد مذاکرات دو طرفه بین روسای جمهور ایران و آذربایجان شود باید گفت: اول نوامبر روزی تاریخی به نفع جمهوری آذربایجان و به ضرر ارمنستان خواهد بود.

۹ دیدگاه‌ها

 1. خوشم میاد ایران با استفاده از اهرم ارمنستان از آذربایجان باج میگیرد
  0  0
 2. سلام تی تی جون
  فرارنکردن که.
  ازکرکوک خوششون نیومد.موقعیت جغرافیاییش هم مناسب نبود.باتصمیم اسرائیل رفتند کشورکورتستان کبیررادرجای دیگربپا کنن.
  1  0
 3. ایران با استفاده از حکمت هایی که از نیاکان پاک خود به ارث برده میتواند دوباره دوران طلایی را زنده کند.
  در مورد اینکه دو پسر ایران ، ارمنستان و اذربایجان در حال رقابت هستند شکی نیست اما فراموش نکن یک پدر برای دو فرزند مستقلش حتما رعایت انصاف را میکند.
  اینطور نیست که با پاچه خواری آذربایجان ، ارمنستان به کناره رانده شود .این تحلیل شما در نزد نخبگان ایران مردود است و فقط جنبه ی تبلیغاتی برای همون نماینده مجلس آذربایجان دارد.
  0  0
 4. ما با نیاکان پاکمان که همانا اهورا مزدا دستور دادند با محارممان خلوت کنیم مردانی پاک خواهد امد تا به سر منزل مقثود برسانیم و اممپراطوری هاخا منشی را دوباره بدست نیم پهلوی سوم احیا کنیم بادا که شما نیز به راه ایزد پاک و هشتمیزاد و ششمی زاد رستگار شوید وهمانا
  گیروش کمی صغیر فرمدند که مینی بوس از اتوبوس کوچکتر است و دوباره فرمودند که فرزندان آریاییم موقع سوار شدن به مترو حتما فرهنگ اصیل آریایی را بجا بیاورید وبلیط تهیه کنید
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *