خانه / آخرین اخبار / محوریت زبان‌ مادری در پیش‌دبستانی‌های مناطق دوزبانه

محوریت زبان‌ مادری در پیش‌دبستانی‌های مناطق دوزبانه

مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: دبیرخانه ای تحت عنوان آموزش زبان با تاکید زبان آموزی در مناطق دوزبانه را در استان آذربایجان شرقی ایجاد کرده ایم و در حال تدوین الگویی برای مطرح شدن در شورای عالی آموزش و پرورش هستیم تا آموزش در کلاس های پیش دبستانی مناطق دوزبانه بر اساس زبان مادری باشد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از پانا، رخساره فضلی در پاسخ به این سوال که برگزاری دوره های آموزشی زبان آموزی از چه زمانی آغاز شده و چه تعداد کودک مناطق محروم تحت پوشش قرار گرفتند؟، اظهار کرد: محتوای دوره پیش دبستان غیرمتمرکز تولید می شود پس از تولید محتوا در استان به سازمان پژوهش آمده و وارد کتب درسی می شود.

وی ادامه داد: این محتوای آموزشی با دید استانی تولید می شود اما ما باید دانش آموزان را برای تحصیل در مدارس با زبان فارسی آماده کنیم.

فضلی اشاره کرد: در گذشته این نگاه وجود داشت که بچه ها نباید به زبان مادری صحبت کنند حتی زمانی این موضوع در مدارس ممنوع بود اما با ارسال بخشنامه ای این موضوع منتفی شد.

مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با بیان این که فرهنگ فارسی صحبت کردن بچه ها در کلاس درس جا افتاده است، گفت: دوره ۲ ساله پیش‌دبستان تابع این قانون است در این چند سال تلاش کردیم این تغییر نگاه را ایجاد کنیم که به کودک با هر زبانی احترام بگذاریم.

وی همچنین اضافه کرد: آموزش زبان رسمی ما زبان فارسی است و در کلاس های پیش دبستان مناطق دوزبانه تلاش کردیم همکاران به زبان مادری بچه‌ها احترام بگذرانند و آموزش محتوای آموزشی نیز براساس زبان مادری باشد.

فضلی عنوان کرد: دبیرخانه‌ای تحت عنوان آموزش زبان با تاکید زبان آموزی در مناطق دوزبانه را در استان آذربایجان شرقی ایجاد کرده‌ایم و اکنون در حال تدوین الگویی برای مطرح شدن در شورای عالی آموزش و پرورش هستیم تا آموزش در کلاس‌های پیش دبستانی مناطق دوزبانه براساس زبان مادری باشد.

مدیرکل دفتر پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش افزود: باید زبان مادری را به دلیل این که بخشی از وجود و شخصیت ماست محترم شمرد و در ادامه به وحدت ملی نیز توجه کرد.

۱۸ دیدگاه‌ها

 1. خاک بر سر نژادپرستتون که حالا بعد از ۱۰۰ سال فهمیدین به هر بچه ای با هر زبانی احترام بذارین. علاوه بر احترام، باید زبان این کودکان معصوم رو رسمی کنین تا بیشتر از این آسیب های ذهنی و روانشناختی نبینن
  2  0
 2. دوست عزیز هنوز نفهمیدن چون در مدرسه دستور میدهند با بچه ها حتی در منزل به گویش فارثی صحبت کنند کجا فهمیدن اینها آنقدر نژاد پرستند که حتی به خلبانها هم دستور فارثی صحبت کردن داده اند فکر میکنند همه دنیا فارثی را میفهمند روشن فکر های اینها نوریزادها هستند که باورشان شده روز گوروشی هم هست ان هم جهانی ! ما با ادم نماهایی طرف هستیم که ادعای متمدن بودن در می آورند ولی جز خود کسی را نمی بینند اینها اگر نترسند خطکش برداشته مثل هیتلر دماغ انسانها را اندازه میگیرند تا آریایی بودن را تشخیص دهند .اینها دعوای فلان کلمه عربی را در می اورند در حالی که نمی فهمند خلیج خودش کلمه ای عربیست .
  2  0
  • در آتش حسادت برای کوروش کبیر ، عاقبت هلاک میشوی
   چه بخواهی چه نخواهی کوروش و منش کوروش کبیر رحمه علیه در قلب انسانهای آزاده و پاک طینت هست.
   0   2
 3. پس آن وقت چرا همکاران شما میخواهند ما باید با بچه ها حتی بیرون مدرسه به فارصی صحبت کنیم ؟ این یعنی احترام ؟ بچه ها دوست ندارند فارصی صحبت کنند شما دوست دارید همه فارص شوند ما تنها از به جز چند نفر انگشت شمار معلم خودشیرینهای خودی ضربه میخوریم که زبان خودشان را نمی بینند والا شما اگر نخواهی کسی نمیاد به زور بچه من و فارص ببار بیاره آغاجی ایچینن قود ییئر
  2  0
 4. به نظر من تدریس فارسی را در آذربایجان ممنوع نمایید

  بگذارید مردم تبریز و اطراف به زبان ترکی خودشان تعلیم بگیرند
  عدم یادگیری فارسی توسط یک نسل آنها را در ایران به مردمی هیچ کاره مبدل خواهد کرد
  0  2
  • یک ژورنالی می خواندم در مورد اینکه هر بچه هر قدر به چند زبان تسلط داشته باشد اونقدر باهوش تر است به نظر من علاوه بر زبان مادری و زبان رسمی و زبان انگلیسی هم از همان ابتدایی باید تدریس شود اقای رضایی شما قانون گذار نیستید و در اخر ایا شما همه کاره هستید طوری نوشتید که هیچ کاره می کند که انگار شما همه کاره هستید م توان بگویم شما دارای چه شغلی هستید
   1   0
  • یه جوری حرف میزنی انگار زبان فارسی زبان کشورهاست گویش فارسی زمان پهلوی به زبان رایج پیدا کرد
   2   0
 5. تو فقط همین جمله را بلدی ؟ هر جا میرسی اینو کامنت میکنی ،به توچه من چیکار کنم تو برو دماغت بکش بالا فارثی حالا مگه چقدر غنی یا مهمه که من با نخواندنش بیسواد میشم ؟ من نیازی به گوبش تو ندارم من خودم زبان دارم زبانی که اکثرا کلماتش را تو دزدیدی فکر میکنی فارثیه تو به فکر خودت باش که اگر کلمات تورکی را بگیریم لال میشی ، مردم تبریز و اطراف هم نه ملت تورک شاید شهری که زندگی میکنی هم داخل همین مناطق تورک باشه ، کل آزربایجان میخاد به زبان خودش درس بخانه نه تبریز ، اگر میخواهید باز با پول ومعادن دیگر ملتها مفت خوری کرده بخورید وبخوابید باید وباید حقوق قانونی ملتها را بدید والا سرنوشتی چون عراق در انتظارتان خواهد بود
  2  0
  • سرنوشت سوریه در انتظار شما و تبریز خواهد بود
   0   1
  • تاریخ گذشته ، معاصر و حال و آینده ثابت میکند که امثال تو در ایران انگشت شمار هستند. اگر عرضه دارید خب جدا شوید برید با ایران شمالی یک کشور شوید ، آخه عرضه ندارید ، فقط بلدید وراجی کنید تو اینترنت.
   0   2
   • اگررفتنی باشد کابل وهرات بدخشان تو را می خواند جا بجایی این سرزمین با خون سردارانی مثل ستارخانها وباکریها آغشته شد با مجاهدانی مثل ثقه السلام و علی مسیو
    2    0
 6. آقای رضایی اگه پارس زبان هستید محض اطلاع این وبسایت و کانال و اخبارش متعلق به ترک زبانان مناطق آذربایجان هست. پس، راه تو را میخواند.
  1  0
  • میتواند مطالب به زبان فارسی منتشر نکند
   وقتی مطلب به زبان فارسی و در مورد ایران منتشر میشود هر ایرانی حق دارد نظر بدهد
   0   3
 7. تاریخ گذشته حال اینده و کمی اینده نشان داده تو به شهر های آزربایجان سفر نکردی والا میدیدی امثال تو انگشت شمارند نه من ، و تورا ما میفرستیم په سرزمین پدری وسرزمین فردوثی ایران جنوبی چون قرار نیست ما بریم شما تشریف میبرید شاید هم با کوتها یک کشور درست کردید و امپراطوری هاخامنشین را درست تشیل دادید متوجه هستی گویشت انقدر پر مغزه که برای گفتن یک حرف بلید چندین جمله بسازیم ! از بس این گویش فاخر وجهانی هستش ادم قلنج تورکی میشه
  2  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *