خانه / آخرین اخبار / انتقال قدیمی‌ترین کشتی موجود در دریاچه اورمیه به موزه دریایی بندرشرفخانه

انتقال قدیمی‌ترین کشتی موجود در دریاچه اورمیه به موزه دریایی بندرشرفخانه

 مدیر بنادر و دریانوردی دریاچه اورمیه از انتقال کشتی امین قدیمی‌ترین کشتی موجود در دریاچه اورمیه به موزه دریایی بندرشرفخانه خبر داد.

به گزارش یول‌پرس، عیسی بشارتی در رابطه با موزه دریایی و حمل کشتی امین جهت استقرار در موزه دریایی اداره بنادر ودریانودی دریاچه اورمیه افزود: کشتی امین که قدیمی ترین کشتی موجود در دریاچه اورمیه است و در ابتدای شروع جنگ جهانی دوم توسط روس ها در بندر شرفخانه ساخته شده بالای ۵۰ تن وزن،  ۲۰ متر طول و ۴/۳۰ سانت عرض و بالای ۵ متر ارتفاع دارد و در حال انتقال به محوطه موزه دریایی بندر شرفخانه است.

وی تصریح کرد: در ساخت این شناور بجای جوش از پرچ استفاده شده و این کشتی ۵۰ تنی که در انتهای اسکله قدیمی بندر شرفخانه به گل نشسته بود از ۵ شهریور سال جاری شروع عملیات انتقال آن استارت خورده در حال انتقال به محوطه موزه دریایی است، اگر شرایط جوی مناسب باشد تا پایان برج ۸ در سکویی که در محوطه موزه احداث می شود مستقر خواهد شد تا پس از بازسازی جهت دید عموم به نمایش گذاشته شود.

بشارتی با بیان اینکه این کشتی که در طول سالیان دراز در این دریاچه استفاده شده خدمات بسیاری برای مردم منطقه رسانده است اظهار کرد: از این شناور بیشتر بعنوان یدک کش استفاده میشد تا شناورهای بزرگ و بدون موتور را که کار حمل مسافر ، حیوانات منطقه و حمل بار مردم را بر عهده داشتند بکار گرفته می شد.

وی ادامه داد:علاوه بر این موارد به علت مانور خوب این شناور در امر تجسس و نجات و امور روزمره اداره و کمک رسانی به سایر شناورها استفاده می شد و  از این کشتی خاطرات زیادی در اذهان کارکنان و مردم منطقه وجود دارد که با نمایش آن در موزه دریایی اداره بنادر ودریانوردی دریاچه اورمیه باعث تداعی آنها خواهد شد.

مدیر بنادر و دریانوردی دریاچه اورمیه گفت: بیش از  ۸۰ درصد کارهای ساختمان موزه دریایی به اتمام رسیده و قرار است پس از آماده شدن این موزه  که یکی از بزرگترین و غنی ترین موزه های دریای کشور محسوب شود و  از تجهیزات دریایی قدیمی بجا مانده از جنگ جهانی اول و دوم ، در آن به نمایش گذاشته شود.

وی تصریح کرد: هزینه در نظر گرفته شده تا پایان سالجاری برای موزه دریایی ۸ میلیارد ریال بوده و در صورت استقبال بازدید کنندگان از موزه در سال های آتی توسعه آن ادامه خواهد داشت.

۲ دیدگاه‌ها

  1. میخوان کاری کنن که نسل امروزی ندونن کشتی در اونجا رفت و امد داشت +حذف از کتاب درسی ولی کورخوندن سال بعد وضع دریا بدتر بشه قطعا مردم میان اعتراض
    0    0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *