خانه / آخرین اخبار / اقلیم کردستان عراق دو تکه خواهد شد/ احتمال جنگ داخلی

اقلیم کردستان عراق دو تکه خواهد شد/ احتمال جنگ داخلی

نویسنده سرشناس جهان عرب، اصرار رئیس حزب دموکرات و رئیس منطقه کردستان عراق را اشتباه توصیف کرد و گفت: سیاست اشتباه او اقلیم را به سمت تجزیه سوق داده است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از فارس، «عبدالباری عطوان»، نویسنده سرشناس جهان عرب در مقاله‌ای در روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» با این عنوان که «آیا کار تجزیه کردستان عراق به دو منطقه به جای تجزیه عراق شروع شده؟»، تاکید کرد که شکاف بین دو حزب بارزانی و طالبانی زمینه تجزیه منطقه کردستان عراق را فراهم کرده است.

در این یادداشت آمده است: ما هم مثل دیگران کنفرانس خبری که مسعود بارزانی برای اولین بار از زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال این منطقه و تسلط نیروهای مشترک عراقی بر شهر کرکوک و میادین نفتی، فرودگاه و پایگاه‌های نظامی آن تشکیل داد، دنبال کردیم و منتظر بودیم که او مسئولیت همه تبعات قمار خود را پذیرفته و استعفای خود را از ریاست این منطقه و چه بسا از عرصه سیاسی اعلام کرده و پرچم را به دست افراد لایقی از بین رهبران حزب خود بدهد، اما چنین کاری نکرد.

عطوان نوشت: بارزانی طرف‌هایی سیاسی در داخل منطقه کردستان عراق را به تصمیم‌گیری درباره عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگه از کرکوک متهم کرد که در نتیجه آن نیروهای مشترک عراقی توانستند کنترل آنجا را به دست بگیرند.

رئیس منطقه کردستان عراق تاکید کرد که کُردها دیر یا زود به «اهداف مقدس» خود خواهند رسید و امروز بیشترین نیاز به وحدت و ادامه دفاع از هویت و حقوق خود را دارد.

روشن است که بارزانی این اتهامات را به حزب اتحاد میهنی وابسته به جلال طالبانی شریک وی در منطقه کردستان عراق وارد کرد؛ مساله‌ای که می‌تواند موجب شکاف بزرگ در روابط بین این دو حزب شود که رفع آن و از سرگیری روابط طرفین به شکل قبل از همه‌پرسی دشوار خواهد بود.

نویسنده افزود: ما نمی‌دانیم بارزانی چه حسابی کرده که از ضرورت رویارویی نظامی و مقابله نیروهای پیشمرگه با نیروهای مشترک عراقی که در حال پیشروی به سمت کرکوک بودند سخن گفت اما چیزی که می‌توانیم با نگاهی دقیق به موازنه‌های قدرت در منطقه و جهان ببینیم این است که اگر چنین اتفاقی می‌افتاد به نفع پیشمرگه و عموم کُردها نبود چون از هیچ پشتیبانی هوایی و کمک آشکار آمریکا برخوردار نبودند بنابراین اقدام برای عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگه کُرد شاید از دیدگاه بسیاری دوراندیشانه و درست بود چون از میزان تلفات و ریختن خون نیروهای طرفین کاست.

رای الیوم بر این باور است که منطقه کردستان عراق تا روز برگزاری همه پرسی یکپارچه و پشتیبان حکومت خود بود اما با اصرار بارزانی بر برگزاری همه‌پرسی به دو بخش تقسیم شد، یکی سلیمانیه و دیگری اربیل و احتمال وقوع جنگ داخلی بین این دو بخش مطرح و چه بسا تقریبا حتمی است، آن هم در سایه اتهام‌هایی که بارزانی به حزب طالبانی درباره خیانت و از پشت خنجر زدن وارد کرده است.

مشکل اصلی بارزانی از بیرون با خارج و دولت مرکزی یا با ایران و ترکیه نبود بلکه با داخل جامعه کُرد عراق بود خواه هواداران حزب اتحاد میهنی (حزب طالبانی) یا هواداران حزب دموکراتیک بارزانی و همچنین با احزاب و گروه‌های مستقل بود.

سران کُرد و نه مردم کُرد از تاریخ درس عبرت نگرفتند بلکه حتی تردید داریم که آنها اصولا تاریخ را خوانده باشند چون در همان دامی افتادند که به دست متحدان خود شامل آمریکا و اسرائیل گرفتار آمده بودند آن هم در راستای نقشه همیشگی استفاده از کُردها به عنوان ابزاری علیه مردم کشورهای همسایه و به ویژه از بین آنها عرب‌ها بوده است.

عطوان تاکید کرد: همه محاسبات بارزانی نابجا بود، همه اعم از اسرائیل، آمریکا و حتی دوستش ترکیه او را تنها گذاشتند و البته درماندگی رقبای کُرد آنها در سلیمانیه و همجواری آن که بارزانی به تلخی در نشست خبری خود از آن سخن گفت فراموش نمی‌کنیم.

بارزانی همه پرسی را برگزار کرده و کرکوک را با میادین نفتی و فرودگاه نظامی آن و همچنین سنجار و خانقین را تحت تسلط خود گرفتند حالا همه این مناطق را از دست داده و مطمئنا او منطقه جدید رقیب را که از حلبچه، سلیمانیه و کرکوک تشکیل شده نیز از دست خواهد داد چون نسل جدید طالبانی‌ها کاملا با آموزگار خود مرحوم جلال طالبانی متفاوت است، او که رابطه با اربیل را حفظ کرده و از برخورد جدی با همه پرسی اجتناب کرد چون از عواقب چنین موضعی و بازتاب آن بر یکپارچگی کردها باخبر بود.

طالبانی چشم از جهان فروبست و بارزانی با اصرار بر پیچیدن پرچم منطقه کردستان عراق و نه پرچم عراق بر تابوت وی از درگذشتش برای پاشیدن نمک بیش‌تر بر زخم باز عرب‌ها سوء استفاده کرد، او فراموش کرده یا خود را به فراموشی زده که طالبانی اولین رئیس جمهور عراق فدرال بود و بالاخره رفتار بارزانی از دید حداقل شرکای عرب عاقلانه نبود.

ما دلایل اصرار بارزانی بر شکستن روابط با عرب‌ها و عرب‌های عراق اعم از شیعه و بخصوص اهل تسنن را نمی‌دانیم در حالی که همین‌ها بودند که به کردستان عراق یک کشور نیمه مستقل دادند به گونه‌ای که تنها از اعلام رسمی استقلال برخوردار نبود در حالی که نفت صادر می‌کند، سفارتخانه‌های خارجی در آنجا دایر است، با خارجی‌ها رابطه دارد و رهبران جهان را در اربیل پایتخت خود پذیراست، پرچم خود را بالا می‌برد، سرود ملی خود را می‌خواند و دروس آموزش زبان عربی یعنی زبان قرآن را در مدارس خود بسیار کم کرده به گونه‌ای که زبان چهارم یا پنجم منطقه را عربی قرار داده است.

نویسنده تاکید کرد: آنهایی که برای برگزاری همه پرسی استقلال منطقه کردستان نقشه کشیدند و آن را به اجرا گذاشتند برای روز بعد آن و چیزی که بعد آن اتفاق خواهد افتاد و واکنش‌ها به آن برنامه‌ای تدارک ندیدند و چه بسا این امر نتیجه حساب منطقه کردستان عراق روی ضعف دولت مرکزی بغداد و همچنین برخورداری مطلق از حمایت‌های آمریکا و اسرائیل بود بنابراین هر گونه دلیل و انگیزه‌ای که هم پشت همه پرسی منطقه کردستان عراق بود همگی نابجا بوده و نتایج فاجعه بار آن برای صاحبانش در حال وقوع است.

عطوان به ادعای اخبار برخی منابع آورده است: هادی العامری از فرماندهان برجسته نیروهای بسیج مردمی عراق و «بافیل طالبانی»، از رهبران حزب اتحاد میهنی کردستان… توافقی امضا کردند که بر مبنای آن منطقه کردستان عراق به دو بخش تقسیم شود تا در نتیجه آن حق کَردها برای تعیین سرنوتشان چندین سال و چه بسا تا چند دهه آتی به تعویق افتد و چه بسا این توافق عامل خروج بدون درگیری نیروهای پیشمرگه اهل سلیمانیه از برخی مناطق کرکوک بود که در نتیجه آن اتهام‌ها درباره خیانت آنها مطرح شد.

رای الیوم آورده است: تسلط نیروهای فدرال عراق بر کرکوک و دیگر مناطق عملا همه‌پرسی و نتایج آن را لغو کرد و زمینه را برای آغاز گفت‌وگو بین نمایندگان اقلیم و دولت عراق فراهم کرد تا به راه حل‌هایی برای همه مشکلات و اختلافات جدید یا قدیمی منجر شود به گونه‌ای بر اساس اصول همزیستی و برابر و در چارچوب احترام به دولت مرکزی و قانون اساسی اعتماد از دست رفته بین عرب‌ها و کُردها ولو به صورت تدریجی بازگردد.

۱۰ دیدگاه‌ها

 1. خوشحالی اهالی آذربایجان از سقوط کرکوک به دلیل این نیست که دلشان برای یکپارچگی عراق میسوخت بلکه خوشحالند چون میدانند کرکوک به استیلای ترکیه درخواهد آمد
  0  0
  • نه اتفاقا خوشحالیمون برای اینه که برخی ها حواسشون باشه و چشم طمع به خاکهایی که ریشه ای توش ندارند نداشته باشند تا خدای نکرده این خاک تو چشمشون نره
   0   0
  • اتفاقا من اذربایجانی هستم و خوشحالی من از یکپارچگی عراق بود این جنگ سوریه و عراق برای شیعه حیثیتی بود پیروزی در این جنگ حکم دفاع از ناموس را داشت خیلی حیثیتی شده بود البته در تاریخ هم این پیروزی شیعیان ثبت خواهد شد و فرزندان ما با سر بالا خواهند شد ما شیعه هستیم و پوز سنی های تمام جهان چه عربستان و چه ترکیه را به خاک مالیده شد
   0   0
 2. نه اگه کرکوک تحت حاکمیت بغداد باشد،و امنیت شهروندان تامین باشد،طبق قرارداد دیگر لازم نیست ترکیه به کرکوک تسلط یابد!
  0  0
  • قرار داد را بگذار درکوزه آبش را بخور
   خود ترکیه هم باید سرزمین های کرد نشین را تخلیه کند
   سلطان سلیم این سرزمینها را اشغال کرده و باید ترکها آنرا تخلیه کنند
   0   0
 3. اگر بیری بیلیر لطفا منیم سوروما ج وئرسین! آیا بیر یوللوق کرکوک عراقین الینه گئچدی و کوردلرین تهلوکه سیندن قورتولدی؟
  0  0
 4. یوخ امیر رضا بئی ، کینه کوت لر اوردا واردیلار ، تهلوکه وار عئراقا ایناماق اولماز بئلکه صایاح بیرگون امریکا اسرایلینن ایش بیرلیغی یاپدی ، دنیا تورکلرینن دوشمئن دی لر ، بیزلر هر چاغی گرک گوزوموز اچیق اولسون یاتساق بیر دفعلی اولا بیلر ساغ اول
  در جواب آقایی که خودشان را تورک معرفی میکنند ولی شک ندارم نیستند چون ما تورکها دشمن مذهب ملتی نیستیم تازه اون ملت تورک باشد تو انقدر کینه از تورک داری چشمت گور شده ، از سر بلندی بچه ات حرف میزنی خودت هنوز ادم نشدی اینجا به سنی بی احترامی میکنی برای ما مذهب مهم نیست انسانیت مهمه برو ترکیه ببین شیعه ها چه طور زندگی میکنند برو زربایجان ببین چند درصد سنی چگونه زندگی میکنند فقط شما پان فارثها هستید که دشمن هر ملتی هستید وهر جا با یک نیت پلید ظاهر میشوید برو خودتی با نام خودت کامنت بزار تا بچه ات هم لااقل عرضه باباش وببینه
  0  0
 5. اتفاقا ما خوشحالیم که کرکوک دست تورکها مانده فرق نمیکنه تورک تورک ، شما الان باید خفه میشدی اینجاها پیدات نمیشد بارزنیت تا دیروز داشت در تلوزیونش آب وهوای تبریز را اعلام میکرد ولی تومانش هم در کرکوک جا گذاشت نوبت شما هم میرسه از شهرهای آزربایجان بدون تومان فرار کنید عجله نکن به فکر خودتان باشید ما با کسی بر سر مذهب نمیجنگیم ما بر سر خاک میجنگیم
  0  0
 6. ما خوشحالیم چرا نباشیم کرکوک از دست تروریستها آزاد شد ، ولی مثل اینکه تو وامثال تو خوشحال نیستید ؟ ولی برایتان درسی شد که بخودی ادای ریشه دارها را در نیارید ریشه فرق میکنه چه ریشه ای باشه مثل تورکها که ریشه شان تا چندین هزار ساله میرسه یا مثل شما که مثل شمعدانی ریشه تان در ابه ؟ جی توبودم خفه خون میگرفتم من چقدر گفتم کوتها همیشه مزدوری این وان را میکنند نگفتم امریکا داره ازتون استفاده میکنه ولی بارزنی بارش وگذاشت ودر رفت گفتم بارزنی دارن به تو بارمیزنند ولی گوش نداد حالا با اون تومان گشادش که حتما تا حالا خرابکاری کرده میحاد چه کار کنه ؟ تو عقل کلی کمکش کن بنده خدا اخه در یک حرکت حساب شده وناگهانی میخاست همه را غافل گیر کنه یادته ؟
  0  0
 7. در مورد اون افایی که میگه من آزربایجانی هستم ما با هیچ مذهبی دشمن نیستیم تو هم خودت را آزربایجانی جا نزن هیچ تورکی به تورک دیکه فحش نمیده ،ما اگر دشمن مذهب بودیم یک نفر ارمنی که دشمنان تاریخی تورکها هستند الان در خاک آزربایجان زندگی نمیکرد ما با کسانی دشمن هستیم که به خاک که ناموس من تورکه چشم دوختند تو بهتره به بچه ات اول انسان بودن یاد بدی نه چیز دیگه ، از طرف ما هم حرف نزن حیثیت ما در دفاع از خاکمان است نه چیز دیگه .
  0  0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *