خانه / آخرین اخبار / ۱۱ اثر منقول فرهنگی و تاریخی اردبیل به ثبت ملی رسید

۱۱ اثر منقول فرهنگی و تاریخی اردبیل به ثبت ملی رسید

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ثبت ملی 11 اثر منقول فرهنگی و تاریخی این استان خبر داد.

به گزارش یول‌پرس، کریم حاجی زاده روز یکشنبه بیان کرد: این آثار در کمیته ثبت آثار منقول سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بررسی شده و با ثبت ملی آن موافقت شد.

او افزود: این آثار شامل صندوق چوبی مزار شیخ صفی الدین اردبیلی با شماره اموال ۱۱۲، صندوق چوبی مزار شاه اسماعیل صفوی معروف به ختایی با شماره اموال ۱۱۳ ، کاسه زرین فام با شماره اموال ۲۴۸۲ و کاسه چینی آبی و سفید با شماره اموال ۲۹۶۷ است.

به گفته وی ، طاس مسی قلم زنی شده با شماره اموال ۲۷۸۷، کاسه آبی و سفید با شماره اموال ت ۷۴۳ ، شمعدان بشقابی (دامن دار) با شماره اموال ۲۶۳۵ ، گلدان یکرنگ فیروزه ای ۱ با شماره اموال ۲۷۰۸ ، گلدان یکرنگ فیروزه ای ۲ با شماره اموال ۲۵۸۶ ، پیاله و سرپوش سفالی با شماره اموال ت ۹۸۷ و ت ۷۱۳ ، قدح سفالی آقکند با شماره اموال ۳۶۷۵ و کاسه یکرنگ فیروزه ای با شماره اموال ۲۵۸۵ نیز دیگر اشیای ثبت شده در فهرست آثار ملی می باشد.

حاجی زاده افزود: آثار منقول ثبت شده استان در فهرست آثار ملی شامل ۲ دسته آثار فرهنگی و تاریخی مجموعه مذهبی شیخ صفی الدین اردبیلی و آثار مکشوفه از کاوش های باستان شناختی محوطه خانه تاریخی زنده یاد آیت الله مروج امام جمعه فقید اردبیل در سال ۱۳۵۸ است.

وی ادامه داد: از مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی ۲ اثر برجسته شامل صندوق چوبی مزار شیخ صفی الدین اردبیلی و صندوق چوبی مزار شاه اسماعیل ختایی به ثبت ملی رسیده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: این آثار به لحاظ هنری و شیوه ساخت از نفایس تاریخ هنر ایران در دوره های آل جلایر و صفویه در دارالارشاد اردبیل به شمار می روند.

حاجی زاده همچنین در خصوص مابقی آثار به ثبت رسیده افزود: ۹ اثر دیگر ثبت شده از داده های باستان شناسی محوطه خانه تاریخی زنده یاد آیت الله مروج است و در طیفی از آثار فلزی تا سفالینه قرار می گیرد.

او اظهار کرد: این آثار از جمله مدارک ارزشمند باستان شناسی و آثار منحصر بفرد هنری شهر اردبیل در عصر صفویه تا دوره سلجوقی است.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ، وی گفت: این آثار تحت حمایت قانون و نظارت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوده و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به آسیب یا خدشه به آن شود، طبق قانون مجازات های اسلامی جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازت های قانونی خواهد شد.

استان اردبیل دارای پیشینه باستانی بوده و قدمت آن بر اساس مطالعات باستان شناسی به ۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد. مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی از جمله مهم ترین بناهای تاریخی این استان می باشد که به ثبت یونسکو درآمده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *