خانه / آخرین اخبار / همکارى انجمن هاى دوستى ایران با سایر کشورها در رویداد «تبریز۲۰۱۸»

همکارى انجمن هاى دوستى ایران با سایر کشورها در رویداد «تبریز۲۰۱۸»

دكتر رضا سیدان گفت: باید از ظرفیت‌های انجمن‌های دوستی به عنوان یک برند بین‌المللی در برگزاری رویدادهای مهم همچون «تبریز۲۰۱۸» استفاده کرد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از صبا؛ به همت رایزنى‌هاى محسن فخرایى‌راد دبیر انجمن دوستى آلمان  و هماهنگی‌هاى رضا سیدان نایب رییس شبکه شورایعالى ، رؤساى انجمن هاى دوستى مهمان شهر تبریز شده و نشستى با  مسئولان عالى رتبه استان آذربایجان شرقى داشتند که در این نشست مرتضی آبدار رییس سازمان میراث فرهنگى و گردشگرى، دکتر اکبرنژاد رییس شوراى اسلامى، مهندس حسینى مدیرکل امور اقتصادى و دارایى، مهندس نجاتى رییس سازمان صنعت معدن تجارت، مهندس روحى مدیرکل دفتر هماهنگى اقتصادى استاندارى، مهندس باقرى رییس خانه صنعت و معدن، مهندس نیرومند مدیرعامل شرکت شهرک هاى صنعتى، مهندس ابراهیمى نایب رئیس اتاق بازرگانى تبریز و مهندس بابایى نماینده وزارت امورخارجه شمال‌غرب حضور داشتند.

در این نشست دکتر رضا سیدان نایب رییس شبکه انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها عنوان کرد: رویکرد انجمن‌های دوستی غیردولتی، غیرسیاسی و غیرانتفاعی است  وایجاد پل ارتباطی بین مردم کشورهای دوست مهم‌ترین دغدغه انجمن هاى دوستی است که می‌تواند زمینه ساز تبادل پیام‌ هاى  فرهنگی و اجتماعی میان ایران و سایر کشور باشد.

او ایجاد خواهر خواندگی بین شهرها، برگزاری هفته‌های فرهنگی، نمایشگاه‌های بین‌المللی و ارتقاء تبادلات اقتصادی ، فرهنگی و به ویژه گردشگری را از جمله فعالیت‌های این انجمن‌ها عنوان کرد.

سیدان ضمن تشکر از میزبانى مسوولان تبریز عنوان کرد: رؤساى انجمن هاى دوستى هر کدام از سرمایه هاى این کشور هستند که اغلب سفراى سابق ایران بوده و تجارب زیادى در حوزه روابط بین الملل دارند که باید از این پتانسیل ها استفاده کرد .

نایب رییس شبکه شوراى عالى انجمن هاى دوستى تصریح کرد: اینکه تبریز بعنوان پایتخت گردشگرى کشورهاى اسلامى ٢٠١٨ انتخاب شده باعث خوشحالى و افتخار همه ما ایرانیان است و همه ما مسئولانه براى هرچه بهتر برگزارشدن این رویداد مهم و بین المللى با تمام توان آماده همکارى و همیارى هستیم .

مرتضى آبدار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی  ضمن تشریح روند انتخاب تبریز به‌عنوان «پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی» در سال ۲۰۱۸ و توضیح مختصرى در مورد برنامه‌های پیش رو در برگزاری این رویداد مهم عنوان کرد: «تبریز۲۰۱۸» می‌تواند ویترینی برای جمهوری اسلامی ایران باشد. وى با اشاره  به ظرفیت انجمن های دوستی در ارتباطات فرهنگی و تاریخی میان کشورها بر ضرورت استفاده از این ظرفیت برای تبیین رویداد تبریز ۲۰۱۸ تاکید کرد و گفت :رونق فرهنگی و اقتصادی و به‌ویژه گردشگری در گرو حرکت به‌سمت گسترش تبادلات و ارتباطات بین‌المللی با سایر کشورهاست و انجمن‌های دوستی فرصتی در حوزه دیپلماسی عمومی هستند.

آبدار به وجود آثار ثبتی در فهرست جهانی یونسکو همچون بازار تبریز و کلیسای سنت استپانوس جلفا اشاره کرد و یادآور شد: به امید خدا جنگل‌های قره‌داغ نیز در سال ۲۰۱۸ به‌عنوان میراث طبیعی جهانی به ثبت خواهد رسید.

امیدوارم بتوانیم با کمک و ظرفیت انجمن‌های دوستی در سایر کشورها خود را در عرصه جهانی بیشتر مطرح کنیم.

در این نشست  تفاهمنامه همکاری مشترک بین اداره‌کل میراث‌فرهنگی این استان، اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت، شورای اسلامی کلان‌شهر تبریز با شبکه شوراى عالى انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها به امضا رسید .

در پایان از طرف دکتر سیدان حکمى به عنوان نماینده شبکه انجمن هاى دوستى به مهندس تورج ساکت تقدیم شد که از طرف دبیرکل میراث فرهنگى و گردشگرى آذربایجان شرقى نیز دفترى در دبیرخانه جهانى فرش دستبافت براى استقرار فعالیت هاى شبکه انجمن هاى دوستى اختصاص داده شد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *