عناوین مطالب:
خانه / آخرین اخبار / سوریه محور اصلی دیدار اردوغان با پوتین خواهد بود

سوریه محور اصلی دیدار اردوغان با پوتین خواهد بود

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه با اشاره به سفر دوره ای اردوغان به روسیه، کویت و قطر اعلام کرد محور اصلی این سفرها تقویت روابط دوجانبه و مسائل مربوط به منطقه از جمله تحولات سوریه خواهد بود.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آناتولی، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه طی بیانیه‌ای در ارتباط با سفر سه روزه رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، رئیس به سه کشور روسیه، کویت و قطر از ۱۳ الی ۱۵ نوامبر گفت: «او نخست به دعوت ولادیمیر پوتین همتای روس خود در سوچی با وی دیدار خواهد کرد».

در این بیانیه همچنین آمده است:

«در این دیدار، علاوه بر تبادل نظر در مورد تحولات سوریه، منطقه و مسائل بین المللی، روابط دوجانبه نیز مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

ترکیه در راستای ارتقای حجم تجاری اش با روسیه به سطح ۱۰۰ میلیار دلار، با جدیت به تلاش های خود ادامه می دهد. ادامه همکاری های نزدیک دو کشور در زمینه انرژی نیز از موارد مهم این دیدار محسوب می شود.

همچنین در این دیدار، اردوغان انتظار ترکیه در مورد لغو محدودیت های تجاری باقی مانده و تنظیم نظام صدور روادید بین دو کشور از طرف روسیه در میان خواهد گذاشت.

رئیس جمهوری ترکیه سپس به دعوت شیخ صباح الجابر الاحمد الصباح، امیرکویت به این کشور خواهد رفت و با او دیدار و گفتگو خواهد کرد.

در دیدار اردوغان با امیر قطر موضوعاتی چون، افزایش حجم تجاری، تقویت همکاری های پیمان کاری در زمینه ساخت و ساز، افزایش انگیزه سرمایه گذاری، گردشگری و اقامت شهروندان کویتی در ترکیه ارزیابی خواهد شد.

همچنین ارزیابی همکاری های دو کشور در زمینه های نظامی، صنایع دفاعی، تحصیلی، فرهنگی، امور کنسولی و انعقاد قردادهای همکاری جدید در زمینه های مختلف از جمله موارد مربوط به این سفر هستند.

در چارچوب سفر رسمی اردوغان به قطر نیز، سومین نشست شورای راهبردی عالی دو کشور برگزار خواهد شد. در همین راستا، قردادهای مستلزم پس از نشست نهادهای مرتبط دو کشور امضا خواهد رسید.

در دو سفر رئیس جمهور ترکیه به قطر و کویت تمام وجوه روابط فی مابین و همچنین تحولات منطقه از جمله سوریه، عراق و حوزه خلیج مورد ارزیبای و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

در این زمینه بحران کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج که از ۵ ماه گذشته ادامه دارد، یکی از موضوعات اولویت دار این دیدارها خواهد بود.

ترکیه به عنوان رئیس دوره ای سازمان همکاری اسلامی و دارنده روابط استراتژیکی با شورای همکاری کشورهای عرب خلیج از همان ابتدای این موضوع با دیپلماسی فعال از تلاش های میانجی گری کویت حمایت کرده است. ترکیه امیدوار است که این تنش بلافاصله از راه های مسالمت آمیز به حل برسد».

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *