خانه / آخرین اخبار / ذخیره یک میلیارد تنی ۳۳ نوع ماده، مهر تاییدی بر توان معدنی زنجان

ذخیره یک میلیارد تنی ۳۳ نوع ماده، مهر تاییدی بر توان معدنی زنجان

وجود 33 نوع ماده معدنی از 70 نوع ماده معدنی شناخته شده در ایران، با ذخیره احتمالی بیش از یک میلیارد تن، مهر تاییدی بر ظرفیت قابل توجه توان معدنی استان زنجان است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایرنا؛ مس، طلا، سرب، روی، آهن و ۱۰ ها ماده معدنی دیگر که هم اکنون در دست استخراج و اکتشاف فعالان معدنی قرار دارند، تنوع مواد معدنی استان زنجان را تشکیل می دهد.

زنجان با آنکه از سال ۱۳۱۳ با حضور معدنکاران آلمانی در معدن بایچه باغ برای اکتشاف طلا از معدن مس بر سر زبان معدنکاران و زمین شناسان افتاد، اما اوج شهرت این استان به دهه ۷۰ با استخراج گسترده از معدن انگوران بر می گردد.

بحثی که غیرقابل‌انکار است و ارتباط چندان عمیقی به زمان بهره برداری گسترده از معادن این استان ندارد، قدمت معادن و ظرفیت زمین شناسی زنجان است تا آنجه که عضو هیات علمی دانشگاه زنجان قدیمی ترین سنگ‌های ایران با سن پرکامبرین ˈ بیش از ۶۰۰ میلیون سالˈ را متعلق به استان زنجان اعلام کرد.

نصرالله عباسی افزود: استان زنجان موقعیت خاصی در کشور دارد و میان سه پهنه زمین شناسی البرز، ایران مرکزی و سنندج – سیرجان قرار گرفته است.

وی یادآورشد: همین موضوع موجب شده است که این استان از پدیده های زمین شناسی تاریخی – ساختاری و منابع اقتصادی هر یک از این پهنه ها بهره مند شود.

موضوع قرار گرفتن زنجان در میان سه پهنه زمین شناسی و معدنی به تایید رئیس سازمان نظام مهندسی استان زنجان هم می رسد.

مهدی حمیدی در همین رابطه اظهار کرد: زنجان سه پهنه معدنی انگوران، سلطانیه و طارم را در خود جای داده است، ظرفیتی بزرگ برای توانمند سازی این استان در عرصه معدن.

رباب داداشی معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان هم به استخراج سالانه ۱۱ میلیون تن ماده معدنی از ۳۶۱ معدن فعال این استان اشاره کرد و گفت: زنجان مواد معدنی منحصر به فرد از جمله براسیت ،پتاس سنگی و تا حدودی آلونیت را در خود جای داده است.

زمین شناس عضو هیات علمی دانشگاه زنجان ادامه داد: کوه های طارم در کمربند مس اهر – بزمان قرار گرفته و همین موضوع موجب شده است تا این مناطق منابع فلزی مس، سرب، روی و طلا را در خود جای دهند.

وی اضافه کرد: در کوه های سلطانیه منابع سیلیس، فسفات، خاک های صنعتی و منابع فلزی به ویژه آهن به فراوانی یافت می شوند.

عباسی افزود: جنوب استان زنجان، نهشته های جدید دوران سنوزوئیک را دارد و گچ و نمک از مهمترین منابع اقتصادی موجود در آن هستند.

اما توانمندی معدنی استان زنجان به همین اطلاعات محدود نمی شود و رئیس نظام مهندسی معدن استان زنجان از وجود حداقل ۶۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی و بیش از یک میلیارد تن ذخیره احتمالی از تمام ۳۳ نوع ماده معدنی در این استان خبر می دهد.

حمیدی تاکید دارد که این اعداد به تدریج افزایش می یابند، چرا که به شکل مستمر معادن جدیدی کشف و به ظرفیت معدنی زنجان اضافه می شود.

معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان از اتمام عملیات پی جویی و اکتشاف پهنه انگوران – زرشوران خبر می دهد و حمیدی هم این موضوع را تایید می کند.

رباب داداشی یادآورشد: در پهنه طارم شرکت توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ۲ هزار و ۸۲۸ کیلومترمربع را مورد اکتشاف قرار داد.

داداشی اظهار کرد: در این پهنه ۱۸ محدوده امید بخش به مساحت ۶۷۰ کیلومترمربع مشخص شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *