خانه / آخرین اخبار / آیا هارپ علت زلزله کرمانشاه بود؟

آیا هارپ علت زلزله کرمانشاه بود؟

شما می توانید آشنایی در مورد پروژه هارپ به دست آورید  و با جزئیات شایعه ایجاد زلزله کرمانشاه توسط هارپ آشنا شوید و …

پروژه هارپ چیست و آیا بین این پروژه علمی و ایجاد زلزله رابطه‌ای وجود دارد؟ زلزله اخیر کرمانشاه این صحبت را بر سر زبان‌ها انداخت که شاید یک پروژه نظامی باعث ایجاد این زمین لرزه شده است.

در این مطلب سعی داریم تا کاملا بی طرفانه شواهدی را در کنار هم جمع کرده و ببینیم که آیا واقعا هارپ می‌تواند باعث وقوع بلایای طبیعی (و یا غیرطبیعی!) شود یا این موضوع، تخیلی بیش نیست؟!

پروژه هارپ چیست

به طور خلاصه پروژه هارپ (High Frequency Active Auroral Research Program) که به اختصار HAARP گفته می‌شود، فعال سازی یونوسفر با فرکانس بالا است که در سال ۱۹۹۳ به عنوان یک پروژه پژوهشی، موجودیت آن اعلام شد.

یونوسفر (Ionosphere) بالاترین لایه جو بوده که به یون‌کُره نیز معروف است. این لایه وظیفه دارد تا از ورود پرتوهای خطرناک اشعه ایکس و فرابنفش خورشید به زمین جلوگیری کند تا زندگی بتواند در این کره خاکی جریان داشته باشد.

پروژه HAARP درواقع ارسال امواجی با فرکانس بالا به این لایه از زمین است. هارپ یک کار مشترک از نیروی هوایی و نیروی دریایی ایالات متحده و دانشگاه آلاسکا در فیربنکس –دانشگاه کشاورزی و کانی شناسی- است، البته حداقل ۱۵ دانشگاه دیگر از ایالات متحده مشغول مطالعه در خصوص این پروژه بوده و در آن سهیم هستند.

پروژه مشهور هارپ مجموعه‌ای از ۱۸۰ برج آنتن آلومینیومی به ارتفاع ۵۰ متر است که در مساحتی حدود ۲۳ هزار متر مربع گسترده شده‌اند. این مجموعه در آلاسکا و به منظور پژوهش‌های علمی بنا نهاده شد.

امواج رادیویی با فرکانس بالا توسط رادارهای پروژه HAARP به سمت یونسفر شلیک می‌شوند. قسمتی از این امواج در ارتفاع ۱۰۰ تا ۳۵۰ کیلومتری از سطح زمین توسط مولکول‌های هوا جذب شده و باعث افزایش شتاب الکترون‌ها در این محدوده می‌شود، این عمل باعث التهاب در یونوسفر شده و نتیجه آن گرمای این بخش است.

شتاب این الکترون‌ها جذب انرژی بیشتر را برنمی‌تابد و به سمت زمین بازمی‌گردد (درواقع گویی که یک لایه انعکاسی در یونوسفر تشکیل شده است). امواج برگشتی به سطح زمین و به اعماق آن نفوذ کرده و یا در عمق آب وارد می‌شوند.

هارپ اساسا یک پروژه سری بود که در دوران جنگ سرد راه اندازی شد، درست همان دوره‌ای که زیردریایی‌های اتمی ایالات متحده و شوروی سابق برای قدرتنمایی دریاها را در می‌نوردیدند. این پروژه علمی-نظامی، قرار بود تا راهی برای برقراری ارتباط با زیردریایی‌های آمریکایی باشد و البته زیردریایی‌های دشمن را نیز شناسایی کند.

اما این پروژه حتی از زمان تاسیس نیز با شایعات مختلف و عجیبی همراه شد و حتی در طی سال‌ها، نظریه‌پردازان توطئه داستان‌های زیادی درباره آن گفتند که برخی جنبه علمی داشته و برخی بیشتر به افسانه شبیه‌اند.

هارپ و کنترل آب و هوا، ارتباط آن با خشکسالی، ارسال پرتوهای مرگ و حتی کنترل ذهن از گمانه زنی‌هایی است که پیرامون این پروژه مرموز دیده می‌شود. اکنون با زلزله اخیر کرمانشاه این صحبت‌ها در فضای مجازی بر سر زبان‌ها افتاده که آیا هارپ واقعا می‌تواند تاثیری بر ایجاد زمین لرزه داشته باشد یا خیر.

تاریخچه هارپ

HAARP یا همان برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا ، توسط دولت ایالات متحده در بیشتر مواقع به عنوان یک ابزار تحقیقاتی در مورد آب و هوا شناخته شده است. اما همان‌طور که گفته شد، پروژه هارپ برای تسهیل در ارتباط با زیردریایی‌ها توسط ایالات متحده برای جنگ سرد طراحی شد. زیردریایی‌ها در آن زمان با رفتن به اعماق دریا، خود را از دید مخفی می‌کردند، اما این موضوع طبیعتا باعث می‌شد تا ارتباط با آنها تقریبا غیرممکن شود.

در اواسط دهه ۱۹۸۰ وقتی این فرضیه به طور آزمایشگاهی تایید شد، تلاش برای ساخت این پروژه آغاز گردید. در اوایل دهه ۱۹۹۰ صحبت‌های زیادی از این پروژه به گوش رسید، برخی سناتورهای آمریکایی صحبت‌های ضد و نقیضی درباره آن کردند و نیکلاس پاپادولوس که یکی از موسسان هارپ است، دلیل آن را اشتباهی دانست که یکی از مشاوران سازنده این پروژه، از قابلیت‌های احتمالیِ بسیار عجیب آن سخن گفته بود.

به عنوان مثال گفته می‌شد که از تکنولوژی مشابه هارپ می‌توان در ساخت یک سپر دفاعی برای تبدیل گازهای طبیعی به میکروویو استفاده کرد و این موضوع می‌تواند باعث سرنگون کردن موشک‌های شوروی شود.

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اهمیت ارتباط زیردریایی‌ها از بین رفت و دیگر دلیلی برای ادامه پروژه هارپ وجود نداشت؛ اما حامیان تاسیس این پروژه سری توجیه دیگری برای روند ساخت آن ارائه داده و به قابلیت‌های آن برای نقشه برداری از سنگرهای دشمن، همچون سنگرهای ساخته شده توسط صدام در عراق و یا در کره شمالی که در اعماق زمین ساخته می‌شود، اشاره کردند.

در سال ۲۰۰۲ پیشنهاد شد تا از تاسیسات هارپ برای مقابله با تاثیرات منفی یک انفجار اتمی در ارتفاع بالای جو زمین، مطالعاتی صورت گیرد. حرف و حدیث‌های زیادی در این رابطه وجود داشت؛ گفته می‌شد که اگر کره شمالی یک بمب اتمی را در ۱۲ کیلومتری از سطح زمین منفجر کند، اتمسفر سطح زمین پر از الکترون‌های قاتلی می‌شود که می توانند سیستم الکترونیکی تمام ماهواره‌های زمین را نابود کنند.

موسسان هارپ در آن زمان به دنبال این بودند که با انتشار امواج رادیویی و ارسال آن به یونوسفر، این الکترون‌های قاتل را از جو زمین خارج کنند. فیلیپ کویل یکی از مشاوران ارشد بیل کلینتون در آزمایش سلاح‌های ایالات متحده می‌گوید: من اعتقاد دارم که تحقیقات علمی برای فهم بهتر یونوسفر تلاش باارزشی خواهد بود، اما کسی چه می‌داند که برای انتقال الکترون‌ها چه میزان انرژی لازم است و با تزریق چنین انرژی عظیمی در یونوسفر چه تغییراتی بوجود خواهد آمد.

دکتر Nick Begich در کتاب Angel’s Do not Play This Haarp به این نکته اشاره می‌کند که اگرچه پروژه‌های مشابهی به مانند هارپ در سراسر دنیا همچون نروژ و یا روسیه وجود دارد، اما روشی که در تولید گرمای یونوسفر توسط تکنولوژی هارپ به کار گرفته می‌شود، متفاوت است. درواقع سعی می‌شود تا با مشابه قرار دادن پروژه‌هایی برای هارپ در سرتاسر جهان، نشان دهند که روش حرارتی یونوسفر در این تاسیسات، با دیگر سایت‌ها تفاوتی ندارد.

با این وجود، یک سند دولتی ایالات متحده در سال ۱۹۹۰ نیز بیان می‌کند که توان بالای فرکانس‌های رادیویی در یونوسفر تاثیراتی غیرعادی از خود نشان می‌دهد.

ایجاد زلزله توسط هارپ

برخی از شایعات از آن به عنوان یک اسلحه سری یاد می‌کنند، شاید دلیل آن نیز همین مرموز بودن است، اما آیا واقعا چنین چیزی حقیقت دارد؟ آیا واقعا HAARP یک اسلحه فوق سری است؟

بیشترین شایعاتی که درباره ارتباط پروژه هارپ با زمین لرزه شنیده شد، به حوالی سال ۲۰۱۰ باز‌می‌گردد، یعنی دقیقا زمانی که زلزله هاییتی بوقوع پیوست. در آن زمان برخی اعتقاد داشتند که ردپای پروژه هارپ در این زلزله دیده می‌شود و دلیل آن را صحبت‌هایی می‌دانستند که زیبیگنیف برژینسکی آن را بیان کرد.

برژینسکی مشاور امنیت ملی ایالات متحده در دولت جیمی کارتر بود. او هارپ را به عنوان سلاحی علیه کشورهای غیر متحد با واشنگتن معرفی کرد.

به اعتقاد برژینسکی، تکنولوژی، روش‌هایی را در اختیار کشورهای بزرگ و قدرتمند جهان قرار می‌دهد تا به کمک آن بتوانند جنگ‌هایی سریع و غافلگیرکننده راه بیندازند.

این شایعات تا حدی قوت گرفت که حتی هوگو چاوز، رییس جمهوری ونزوئلا نیز زلزله ۷ ریشتری هاییتی را به عنوان بخشی از تست‌های مربوط به سلاح زمین ساختی آمریکا مربوط دانست، چاوز در آن زمان منبعی از این خبر فاش نکرد، اما آن را به پروژه تحقیقاتی هارپ نسبت داد.

زلاتان ابراهیمویچ بازیکن معروف فوتبال در همان سال مدعی دست داشتن آمریکا در زلزله هاییتی شد و پِرِس تی‌وی نیز با انتشار یک گزارش تایید نشده و به نقل از یک منبع خبری روسی عنوان کرد که نیروی دریایی ایالات متحده با استفاده از فناوری جنگ ستارگان خود، قصد ایجاد زلزه ای در ایران داشته که اشتباها هاییتی را هدف قرار داده است.برخی تئوری های توطئه، هارپ را در ایجاد زمین لرزه سیچوان چین و کالیفرنیای آمریکا نیز مقصر دانسته‌اند.

جالب اینجاست که نه تنها انگشت اتهام در ایجاد زلزله به سوی پروژه هارپ نشانه رفته، بلکه بعضی حتی آن را در تغییرات آب و هوایی جهان نیز مقصر می‌دانند!

در سال ۲۰۰۲ حدود ۹۰ نفر از نمایندگان دومای روسیه خواستار وضع قوانینی شدند تا انجام پروژه های ژئوفیزیکی مانند هارپ را ممنوع اعلام کند؛ چراکه به اعتقاد آنان چنین برنامه‌هایی پتانسیل آن را دارد که به یک سلاح تمام عیار تبدیل شود.

کنترل آب و هوا به‌وسیله این پروژه مرموز توسط جسی ونتورا (Jesse Ventura)، فرماندار سابق مینسوتا (۱۹۹۹ – ۲۰۰۳) مطرح شد. او که مدتی در یگان ویژه نیروی دریایی ایالات متحده خدمت کرده بود، تحت عنوان نظریه توطئه این امکان را مورد بررسی قرار داد.

منابع مختلف دیگری مانند نیروی هوایی آمریکا نیز درباره این مباحث، مطالعاتی را انجام دادند؛ اما از آنجا که هیچ سند و یا مدرک علمی دال بر تاثیرات هارپ بر آب و هوای جهان وجود نداشت، چیزی هرگز به صورت عمومی منتشر نشد و توسط بسیاری از منتقدان، افسانه تلقی شد و به نظریات توطئه پیوست.

البته بسیاری نیز بر این باورند که این مقدار از امواج رادیویی با فرکانس بالا، بر تمامی جو زمین تاثیرگذار خواهد بود و می‌تواند به عنوان یک اسلحه مخرب مورد سوءاستفاده قرار بگیرد. این حجم از جهش در تکنولوژی‌های نظامی را می‌توان با جهش انسان از دنیای سلاح‌های سرد به سلاح‌های آتشین و یا پرش به اسلحه‌های مرگبار اتمی شبیه دانست.

تئوری توطئه‌ یا حقیقتی پنهان!

زلزله، جنبش و لرزش زمین بوده و علت آن نیز آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسل‌های پوسته زمین است که در مدتی کوتاه اتفاق می‌افتد و رها شدن ناگهانی این انرژی از داخل پوسته زمین، امواج ارتعاشی ایجاد می‌کند.

در حالت کلی، زمین لرزه هر نوع ارتعاشی را در برمی‌گیرد -خواه این ارتعاش طبیعی باشد و خواه توسط انسان ساخته شود- اکثر مواقع زمین لرزه ناشی از حرکت گسل هاست، اما می‌تواند ناشی از فعالیت‌های آتشفشانی، ریزش کوه، انجار معادن، آزمایشات هسته‌ای و یا حتی بازگشت فرکانس‌های ارسال شده باشد!

اما آیا این ممکن است که امواج بازتاب شده از یونوسفر به اعماق نفوذ کرده و در بخش‌هایی از زمین که گسل‌ها پتانسیل بیشتری برای آزادسازی انرژی دارند، تاثیر بگذارد؟

شاید بتوان اوج گرفتن شایعه تولید زمین لرزه توسط اسلحه هارپ را به نوعی، شبیه به زیاد شدن خبرهای مربوط به رویت بشقاب پرنده‌ها در دوران جنگ سرد دانست. در طی این دوران گزارش های بسیاری از رویت این اشیای نورانی توسط مردم و یا خلبانان هواپیماهای مسافربری منتشر می‌شد که برخی آن را به موجودات فضایی نسبت داده و برخی از نظریه پردازان توطئه، آن را به آزمایشات فوق سری ایالات متحده و یا شوروی مربوط می‌دانستند.

با آنکه سوالات زیادی درباره موجودات فرازمینی همچنان بی‌پاسخ مانده است، اما سیا (CIA) با انتشار گزارشی در سال ۲۰۱۳، وجود هواپیماهای شناسایی لاکهید یو ۲ را در دوران جنگ سرد تایید کرد و این شاید اثباتی بر درستی گفته‌های نظریه پردازان توطئه بود.

هیچ دلیلی وجود ندارد که این سازمان در اسناد چند ده سالِ آینده خود از وجود پروژه نظامی هارپ نیز پرده برندارد، اما اینکه تا چه اندازه این پروژه در آزادسازی انرژی درونی لایه‌های زمین و به دنبال آن ایجاد زلزله موثر بوده، داستانی است که همچنان بدون جواب باقی خواهد ماند.

شاید بوجود آمدن زمین لرزه توسط تکنولوژی‌های موجود در پروژه هارپ به یک قصه خنده‌دار شبیه باشد و شاید هم این تئوری‌های به ظاهر غیرعادی و مضحک، حقیقتی باشد در دل یک افسانه! شما چگونه فکر می‌کنید؟

۳ دیدگاه‌ها

 1. bence deprem konusunda bunu inanmak daha zor olur ama hava durumu konusunda etkili ola bilir
  bildiğiniz gibiu anti türkler Azerbaycanı ve anadoluyu Türklerden arındırmak istedikleri kesin bi tesbit
  belkide yağıntıların azalması ve urmu gölünün kuruması bundan kaynaklanmış ola bilir

  9
  3
 2. سلام خدمت دوستان عزیز من اهل کرمانشاهم و میخوام اینو بگم که این زلزله طبیعی و کار خدا نبود.
  من خودم اون شب دیدم که آسمان کرمانشاه رنگ آبی و غیر طبیعی بوجود اومد و درمناطق سرپل ذهاب و قصر شیرین و…نورهای غیر طبیعی زردو قرمز به صورت حلقه و پراکنده دیده شده که دراثر فشار یونی و الکترونی این اتفاق میفته که عامل اصلی این اتفاق برخورد اشعه پروژه هارپ به یونوسفر و انعکاس اون به زمینه و همچنین شنیده شدن صدای خیلی بلند و عجیب.
  و هیچ زلزله ای بیش از ۳یا۴ پس لرزه نداره اما این زلزله تا به امروز بیش از ۱۰۰۰ پس لرزه داشته ومارو انگاری گذاشتن رو ویبره.

  خواهشم از شما دوستان عزیز اینه که به طور علمی به این مسئله نگاه کنید واقعا ما باید سطح آگاهی جامعه رو بالا ببریم و مطمئن باشید که این زلزله ساخت بشر بود و همچنین در کوه های شاه نشین سرپل ذهاب شاهده نشست صد متری کوه بودیم و شکاف های بسیار بسیار عظیمی که ایجاد شده یکی دیگه از همین نشانه های غیر طبیعی بودن این زلزله هستش و تلویزیون هم راجب این مسئله چیزی نمیگه واقعا تاسف باره

  اگه تونستین این متنو پخش کنین که مردم به صورت علمی به این موضوع نگاه کنن ن اینکه بگن کفر زمینو گرفته خداهم اینجوری کرده. واقعا اگه اینجوری باشه چرا در کشورهای دیگه با این همه فساد زلزله نمیاد پس این متنو پخش کنین که انشالله سطح آگاهی جامعه بالا بره

  53
  5
 3. اگر دوستان عزیزمان حضور ذهن داشته باشند در زمانیکه دولت امید در باره برجام گفتگو میکرد و منتقدین زیادی هم داشت آقای روحانی رئیس جمهور صحبتی کردند که برخی از حاضرین با نگاه بیکدیکر و خنده ای تمسخرآمیز به سخنان ایشان عکس العمل نشان دادند واین سخن این بود:(با اجرایی شدن برجام شاید زمان خشکسالی و خیلی از مسائب ما تمام شود!!!) تا آن زمان من در مورد این پروژه فوق سری آمریکاییها HAARP چیزی نمیدانستم و همان شب بود که در اینترنت بدنبال نیروهای محرمانه نظامی و غیره گشتم و بطور تصادفی به هارپ برخوردم! پروژه هارپ را آمریکا از دهه پنجاه میلادی توسط یک محقق آلمانی شروع کردند و این پروژه بسیار فوق سری بوده و حتی ریاست جمهور وقت آمریکا هزینه بسیار زیاد آن را بخاطر فوق سری بودنش از کنگره هم بنوعی در خفا نگاه داشته بوده و دنیا خوصوصا دنیای ما کشورهای جهان سومی و خیلی از کشورهای پیشرفته دیگر حدود یک دهه حتی کمتر هست که از این پروژه اطلاع دارند حالا مفسران و کارشناسان ما با اینکه هیچگونه اطلاعات دقیقی از این پروژه ندارند و اگر ماهواره روسی از محل این پروژه عکسبرداری نکرده بود و اگر تمام دانشمندان آلمانی نازی که در اختیار روسها بودند مرده بودند هنوز هم کسی از این پروژه هیچ اطلاعاتی نداشت و آن عکسهای ماهواره ای هم میگفتند یا ایستگاه رادیویی هست یا نیروگاه حرارتی یا … هر چیز دیگر! در نهایت این پروژه هارپ پروژه آلمان نازی و یکی از اهداف هیتلر در جنگ جهانی دوم بوده وهیچکس واقعا”کارایی واقعی آن را نمیداند و مخرب بودن آن برای محیط زیست و کل کره زمین و انسانها و موجودات خاکی را کسی نمیداند بجز سازنده آن و کسیکه از آن برای اهدافش استفاده میکند سالهاست که کشور ما با خشکسالی مداوم و پشت سر هم روبرست ! چند سال پیش دلفینهایی را در خلیج فارس پیدا کردند که پشت شان بشدت سوخته بود و هیچ دلیل علمی برای اثباتش یافت نشد! حالا که ایران و عراق توانستند غده سرطانی ساخته شده دست آمریکا و عربستان را در عراق زمینگیر کنند آمریکا مابین مرز ایران و عراق را مورد حمله هارپی قرارداد! حالیه ما در کشورمان تا بحال سه ماه از فصل بارش گذاشته و هیچ بارش محسوسی نداشتیم من بشما اطمینان میدهم که از این به بعد هم هیچ بارندگی محسوسی نخواهیم داشت و امیدوارم که پس از این هزار زلزله و پس لرزه ها دیگر فاجه انسانی دیگری نداشته باشیم هرچند که همین بی بارشی خود فاجهه عظیمیست که صدایش را در تابستان سال آینده بصورتی گوشخراش خواهیم شنید!
  حالا شما دوستان عزیز باید امروزه هرچیزیکه میشنوید را تهلیل نموده و بدون دلیل و بخاطر اینکه صدا و سیما برای آشفته نشدن ازهان عمومی با چند کارشناسی که هیچ اطلاعی از هیچ چیزی ندارند گفتگو راه می اندازند و میخواهند بگویند که هیچ خبری نیست ! آیا کسیکه هیچ اطلاعی از موبایل ندارد میتواند طرز کارش و خطراتش و عواقب استفادش را بما بدهد؟! خیر بهیچ وجه! چون خودش در مورد این وسیله اطلاعی ندارد پس هارپ حالیه برای ما و کشورهایی مثل ما مثال موبایل در بیست سال پیش میماند ولی خیلی پیچیده تر……
  امیدوارم که تا حدی توانسته باشم روشنگری کنم و شاید که مغزهایمان کمی از آکبندی درآید! انشا ا…

  43
  3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *