خانه / آخرین اخبار / جایزه ادبی استاد ‘باریشماز’ اعطا می شود

جایزه ادبی استاد ‘باریشماز’ اعطا می شود

رئیس همایش بزرگداشت و تبیین اندیشه های استاد حیدرعباسی 'باریشماز' از برگزاری سالانه جایزه ادبی استاد 'باریشماز' خبر داد و گفت: این جایزه ادبی با هدف معرفی و نشر آثار این شاعر و معلم پیشکسوت آموزش و پرورش اعطا می شود.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایرنا، جلیل اسلامی اظهار کرد: آیین اجلال و بزرگداشت هنرمند و معلم پیشکسوت آموزش و پرورش مراغه با عنوان پیش کنگره استاد باریشماز، دوم آذرماه سالجاری در مراغه برگزار می شود.

کنگره بزرگداشت استاد باریشماز ۱۴ و ۱۵ آذرماه سالجاری در مراغه برگزار می شود.

اسلامی گفت: تجلیل از مقام این استاد بزرگوار و همچنین شناساندن جایگاه معرفت ‌شناسی و عرفان وی هدف اصلی این همایش است.

وی اضافه کرد: حیدر عباسی به عنوان یک استاد و چهره فرهنگی، جایگاه ویژه ای در میان جامعه فرهنگیان و هنرمندان دارد و دانش آموزان و شاگردان زیادی در عرصه علم و هنر تربیت و معرفی کرده است.

وی ادامه داد: بیشتر آثار استاد در حوزه عرفان بعد از دوران بازنشستگی است که شناساندن و معرفی آثار و زندگی این هنرمند می تواند الگوی خوبی برای قشر بازنشسته باشد.

اسلامی افزود: در این همایش کتاب ‘اجلال خرد ناب باریشماز’ که پژواک آثار و اندیشه استاد حیدر عباسی است به همراه تندیسی از آثار استاد رونمایی خواهد شد.

وی اظهار کرد: در این همایش برنامه های متنوعی همچون خطاطی آثار استاد، نقاشی و مثنوی خوانی به همراه موسیقی اجرا می شود.

وی گفت: در حاشیه برگزاری این همایش نمایشگاهی از آثار استاد در زمینه های هنری، نقاشی، خوشنویسی و حکاکی در سالن جنبی تالار برپا خواهد شد.

آیین بزرگداشت و تبیین اندیشه‌ های استاد حیدر عباسی با مشارکت اداره کل آموزش پرورش مراغه، هنرمندان و سازمان‌ های مردم نهاد با شرکت بیش از ۶۰۰ نفر از شخصیت های ادبی پنجشنبه دوم آذرماه در تالار شهید بهشتی شهر مراغه برگزار می‌شود.

حیدر عباسی در سال ۱۳۲۲ در شهر مراغه متولد شد تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مراغه و تحصیلات عالی را در دانشگاه آذرآبادگان با اخذ لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی به پایان رساند.

حیدر عباسی متخلص به باریشماز به ۶ زبان انگلیسی، فرانسه، روسی، عربی، فارسی و تورکی مسلط است و در زمینه هنر نقاشی و خوشنویسی نیز جزو اساتید به شمار می رود و خالق آثار ارزشمندی چون ترجمه مثنوی معنوی و نهج البلاغه به زبان تورکی است.

وی همچنین بیش از ۱۰ کتاب نفیس شعر و نمایشنامه تورکی نوشته است.

آثار باریشماز سرشار از ادبیات غنی آذربایجان است و یحیی شیدا آثار وی را دایره المعارف تورکی عنوان کرده است.

کتاب‌ هایی از جمله نغمه داغی، چاغیریلمامیش قوناقلار، ادوملو دیره ک، کعبه و قانلی اذان، یار و نار، دارتیلمامیش دنلر، دووارلار، سس، والعصر، شرح انور (ترجمه و تفسیر مثنوی) در چهار جلد، ترجمه تورکی نهج البلاغه، تبت یدا، گولنده هر زامان، اونودولماز خاطیره لر، قوشمالار و غزللر، دؤردلوک لر و … را به نگارش درآورده است.

کتاب مثنوی وی در جمهوری آذربایجان و ترکیه به زبان تورکی، کتاب کعبه و قانلی اذان و یار و نار به زبان آلمانی و بسیاری از اشعارش در مجلات امریکا و کانادا ترجمه و چاپ شده است.

وی دبیر بازنشسته آموزش و پرورش شهرستان مراغه می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *