خانه / آخرین اخبار / تمکین زوجه

تمکین زوجه

موضوع این مقاله در خصوص تمکین زوجه می باشد. در موضوع تمکین به طور کلی دو نوع تمکین وجود دارد، خاص و عام.

تمکین خاص به تمکینی گفته میشود که مربوط به اطاعت زن از نیازهای غریزی مرد است و تمکین عام مربوط به اطاعت در تمام امور کلی زندگی میباشد، چراکه در قانون به روشنی هم آمده است که ریاست خانواده از خصلت های مرد است.
گفتنی است که با عدم تمکین و پیگیری آن در مراجع قضایی نفقه زوجه حذف شده و مراحل پیگیری برای این موضوع در دادسرا تشکیل میشود. البته ناگفته نماند که برای اثبات عدم تمکین، دادگاه نیاز به مدارک روشن و واضح دارد.

لازم به ذکر است که اگر زوجه حاضر به تمکین باشد ولی زوج ایجاد فاصله کند، قانون این فاصله را عدم تمکین زوجه برنمیشمارد و همینطور حق نفقه از بین نخواهد رفت. البته در بعضی شرایط آنقدر مسعله پیچیده میشود که خود زوج یا زوجه نمیتواند برداشت درستی از موقعیت پیدا کند. اینجاست که مشاور حقوقی و خانوادگی میتواند برای پیگیری مسعله پیش آمده در کنار آن افراد باشد.
اگر زن از حق حبس استفاده کند، فقط میتواند از تمکین خاص خودداری کند و قانون این اجازه را به او داده است. اگر در بقیه امور تمکین نکند حق نفقه به او تعلق نخواهد گرفت.

گفتنی است که داشتن شغل در زوجه به خودی خود موردی در قانون ندارد، ولی اگر این اشتغال باعث شود که زندگی مشترک با زوج به مشکل برخورد و عدم تمکین بوجود آورد، زوج میتواند با مراجعه به دادسرا و طرح شکایت حق اشتغال را از همسرش بگیرد.
لارم به گفتن است که اگر زوجه به اشتغال مشغول باشد، باید در تامین معاش زندگی نیز مشارکت داشته باشد و حق نفقه کامل به او تعلق نخواهد گرفت.
قطعا در صورت وجود همچین مشکلات و پدیده های پیچیده ای یک وکیل خوب و دفتر وکالت باسابقه میتواند تکیه گاهی محکم برای آن افراد باشد تا برای گرفتن حق خود کوتاهی انجام نشود.

لازم به ذکر است که بر بسیاری از مشکلات خانوادگی مباحث مشکلات آنقدر وخیم نیست که پیچیده میشود. افراد باید بدانند که با بروز مشکل و ناتوانی آن ها در رفع مشکلات باید به نزد یک وکیل معتبر رفته و از آن کسب تکلیف کنند، و در نهایت اقدام به جدایی و قطع ارتباط کنند. وکیل پایه یک دادگستری ما آقای شاهین قیصری با دارا بودن سابقه بسیار در عرصه های مختلف حقوقی میتواند تکیه گاهی محکم برای شما عزیزان باشد.

با ما تماس بگیرید

www.vakilp1.com | info@vakilp1.com

۰۲۱-۴۴۲۷۶۳۲۴-۵ | ۰۹۱۲۶۷۷۳۴۳۶

 

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *