خانه / آخرین اخبار / اراضی پادگان لشکر ۶۴ اورمیه تعیین تکلیف شد

اراضی پادگان لشکر ۶۴ اورمیه تعیین تکلیف شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به تدقیق مساحت و تعیین تکلیف کاربری اراضی پادگان لشکر 64 اورمیه اشاره کرد و گفت: این اراضی با کاربری های عمومی مختلف در اختیار مردم اورمیه قرار می گیرد.

به گزارش یول‌پرس؛ جلیل جباری افزود: این اراضی در سایه تلاش های سه ساله مسئولان در جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری تعیین تکلیف شد.

وی گفت: بازبینی کمیسیون ماده پنج این مجموعه از سه سال پیش کلید خورده و به همت استانداری آذربایجان غربی مصوبه قبلی آن لغو شده و بازبینی آن به یک تیم پژوهشی از دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه اورمیه سپرده شده بود.

وی افزود : پس از تشکیل جلسه های متعدد، طرح نهایی با رویکرد حفاظت از فضای سبز موجود با درختان کهنسال و حفاظت از بناهای تاریخی دوره پهلوی و اعطای حداکثر کاربری های عمومی در مقیاس شهری با رعایت ضوابط میراث فرهنگی به تایید مراجع استانی رسید و در نهایت در جلسه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اضافه کرد: این اراضی در نقشه حاضر علاوه بر بخش های تجاری، خدماتی و مذهبی به بخش های گردشگری، تفریحی و پارک و همچنین باغ موزه و صنایع دستی تقسیم شده است.

جباری اظهار کرد : در این مصوبه به ضرورت رعایت ضوابط میراث فرهنگی و حفظ این مجموعه ی با ارزش تاریخی به عنوان بخشی از هویت شهر اورمیه تاکید شده است .

وی افزود: اگر تعاملات و همکاری های سازمان مرکزی،‌ استانداری، شهرداری اورمیه،‌ اداره کل راه و شهرسازی و نمایندگان مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی و به ویژه دکتر بهادری نبود، بدون شک تلاش های این اداره کل در این زمینه بی ثمر می ماند.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان با قدردانی از معاون میراث فرهنگی سازمان ادامه داد : برای حفظ کاربری و تهیه نقشه و تصویب آن سازمان مرکزی همکاری های خوبی با استان داشتند که باید از این اقدامات قدردانی کرد.

به گفته وی بدون شک وجود فضای باز در این ابعاد با بناهای تاریخی واقع در آن و ایجاد کاربری های فوق الذکر ظرفیت بزرگی برای شهروندان و گردشگران خواهد بود.

این اراضی و بناهای تاریخی آن که متعلق به دوره پهلوی است در سال ۱۳۹۳ هجری شمسی به شماره ۳۱۱۸۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

این مجموعه با مساحتی بالغ بر ۷۰ هکتار در مرکز شهر و در حریم بلافصل بافت تاریخی اورمیه واقع شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *