خانه / آخرین اخبار / مدرسه‌های قدیمی، حافظه زنده تاریخ علم و ادب در کهن دیار تبریز
به بهانه، زادروز بنیانگذار آموزش نوین در ایران

مدرسه‌های قدیمی، حافظه زنده تاریخ علم و ادب در کهن دیار تبریز

مدرسه رشدیه تبریز نخستین مدرسه ابتدایی عمومی در ایران است که در سال 1266 شمسی در تبریز به همت میرزا حسن رشدیه آغاز به کار کرد.

به گزارش یول پرس، مدرسه رشدیه تبریز نخستین مدرسه ابتدایی عمومی در ایران است که در سال ۱۲۶۶ شمسی در تبریز به همت میرزا حسن رشدیه آغاز به کار کرد. علاوه بر این مدرسه، چندین مدرسه تاریخی نیز در تبریز وجود دارد که نمادی از قدمت و جایگاه علم در تبریز به شمار می‌رود.

میرزا حسن رشدیه
میرزا حسن رشدیه

فرزین حق‌پرست مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌شرقی گفت: مدرسه رشدیه نخستین مدرسه ابتدایی کشور محسوب می‌شود که بر پایه آموزش‌های نوین علمی توسط میرزا حسن رشدیه در تبریز بنا شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی افزود: این بنا که متعلق به دوران پهلوی اول است، در هفتم مهر ماه سال ۱۳۸۱، با شماره ۶۳۹۸ در فهرست آثار ملی ایران جاودانه شد.

حق‌پرست یادآور شد: بدنه غربی مدرسه طی سالیان فرسوده شده بود و اداره کل بعد از خرید این بنا، در راستای حفظ میراث فرهنگی استان و اهمیت این بنا، اقدام به مرمت این مکان در سال ۱۳۸۵ کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰ مدرسه و دبیرستان قدیمی در تبریز وجود دارد، از این مدارس به عنوان حافظه بخش اعظمی از تاریخ تعلیم و تربیت در تبریز نام برد./فارس

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با اشاره به قدمت برخی از این مدارس و معماری منحصر به فرد آنها بر مرمت و بازسازی این مدارس تاریخی به منظور پاسداری از آن ها در شهر تاریخی تبریز تأکید کرد.

این مسئول در پایان گفت: در همین زمینه مدرسه اسدی، بین سال های ۱۳۸۳- ۱۳۸۴، مدرسه توحید بین سال‌های ۱۳۸۵- ۱۳۸۶و  مدرسه فردوسی با تلاش اداره کل میراث فرهنگی استان بازسازی شده‌اند./فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *