خانه / آخرین اخبار / فصل اول پروژه ربع رشیدی برای ثبت این محوطه در یونسکو انجام شد

فصل اول پروژه ربع رشیدی برای ثبت این محوطه در یونسکو انجام شد

سرپرست هیات باستان‌شناسی و دانشیار باستان‌شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: فصل اول پروژه بین‌المللی ربع رشیدی تبریز به‌منظور فراهم کردن مقدمات پیشنهاد ثبت این محوطه باستانی در فهرست میراث جهانی یونسکو انجام شد.

به گزارش یول‌پرس، بهرام آجورلو اظهار کرد: در فصل اول پروژه بین‌المللی ربع رشیدی، گمانه‌زنی باستان‌شناختی، نمونه‌برداری‌های باستان‌سنجی و آزمایشگاه مواد و مصالح مرمتی، مطالعات مختلف انجام شده است.

این باستان‌شناس اظهار کرد: ابعاد واقعی اراضی آن با حساب بخش‌هایی که بیرون از حصار قرار داشته و در چهار دهه اخیر زیر ساخت‌و‌سازهای شهری و یا تصرفات غیر قانونی رفته، حدود ۳۰ هکتار است.

آجرلو افزود: هیات بین‌المللی ربع رشیدی با مشارکت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مؤسسه باستان‌شناسی آلمان در ربع رشیدی پس از یک وقفه ۱۰ ساله و بر اساس چهار تفاهم‌نامه همکاری متقابل اولین فصل کاوش و مطالعات بلند‌مدت بین‌المللی چندجانبه را شروع کرد.

وی فراهم کردن مقدمات برای پیشنهاد ثبت محوطه باستانی ربع رشیدی تبریز در فهرست میراث جهانی یونسکو تا افق ۱۴۰۴ با توجه به ثبت وقف‌نامه ربع رشیدی در فهرست میراث معنوی یونسکو و فراهم‌کردن مقدمات برای آزادسازی اراضی تحت تصرف غیرقانونی و گسترش محدوده تحت حفاظت و تملک اداره‌‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی را از اهداف راهبردی هیات بین‌المللی ربع رشیدی اعلام کرد.

آجرلو افزود: معرفی اثر ملی ربع رشیدی در ابعاد جهانی به‌مناسبت رویداد بین‌المللی «تبریز۲۰۱۸» و تبدیل کاربری اثر در بلند‌مدت و پس از تکمیل گام به گام عملیات‌های کاوش و مرمت به یک پارک موزه گردشگری در شهر تبریز نیز چشم‌انداز و دیگر اهداف راهبردی هیات بین‌المللی ربع رشیدی را تشکیل می‌دهد.

فصل اول پروژه بین‌المللی ربع رشیدی تبریز با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شد.

رَبع رشیدی یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تبریز واقع در خیابان عباسی به سبک معماری آذری است که حدود ۷۰۰ سال پیش در تبریز، دانشگاهی به‌نام رشیدالدین فضل‌الله همدانی؛ وزیر غازان خان از حکمرانان وقت آن دیار ایجاد شد.

در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که دی ماه سال ۱۳۹۴ در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر برگزار شد، تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد و به همین مناسبت قرار است تبریز در سال آینده میلادی، میزبان رویدادهای متعدد بین المللی در حوزه گردشگری باشد.

یک دیدگاه

  1. الان پان فارسها و اکراد یه جوری دارن میسوزن که یه بشکه اب یخ هم نمیتونه اینا رو خنک کنه.قربون خدا برم اینا هر چقد سعی میکنن تورکهارو تحقیر کنن به در بسته میخورن و خودشون تحقیر میشند.چوب خدا صدا نداره.ما تورکها مظلومیم ولی مثل مولایمان امام علی(ع) و اتا بابک قوی هستیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *