خانه / آخرین اخبار / بودجه سال ۹۷ وابستگی بیشتری به “جیب مردم” دارد
جزئیاتی از بودجه 97؛

بودجه سال ۹۷ وابستگی بیشتری به “جیب مردم” دارد

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه بودجه سال آینده گفت: بودجه سال ۹۷ وابستگی بیشتری به "جیب مردم" دارد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از موج رسا، با اینکه نمایندگان هنوز وارد جزئیات بودجه سال ۹۷ نشده‌اند، اظهار کرد: امسال به نظرم بودجه کمی عمیلیاتی‌تر از سالهای گذشته است، به طوریکه با توجه به تعداد پروژه‌های نیمه تمام هیچ پروژه جدیدی در سال ۹۷ تعریف نخواهد شد.

وی با تحلیل دیگر جنبه‌های بودجه سال آینده افزود: در بودجه سال ۹۷ در بحث درآمدزایی دولت درآمدهای مالیاتی درصدی افزایش پیدا می‌کند و در مورد هدفمندی یارانه‌ها طبق قانونی که وجود دارد قرار است به سمت هدفمندی حرکت کنیم.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با اشاره به معایب بودجه سال ۹۷ گفت: متکی بودن به جیب مردم از معایب این بودجه است یعنی درآمدهای دولت را از جیب مردم افزایش داده‌اند که ما نمایندگان در مجلس سعی و تلاش خواهیم کرد تا کمی به سمت واقعیت حرکت کنیم.

وی نباید به مردم فشار وارد شود، عنوان کرد: در مواردی که به نظر قابل قبول نمی‌آید باید کاهش‌هایی صورت گیرد و همانطور که دولت میخواهد بودجه عملیاتی باشد این عملیاتی شدن باید دو طرفه باشد.

بیگدلی تصریح کرد: باید طوری این بودجه را تصویب کرد تا هم مردم را دید و هم به وضعیت اقتصادی کشور و طرحها و پروژه‌های نیمه‌تمام توجه داشت.

وی با بیان اینکه اعتقاد بنده این است که یارانه‌ها باید به سمت هدفمند شدن حرکت کند، ابراز کرد: باید افرادی که در قانون هدفمندی یارانه‌ها تعریف شده و نیازمند هستند به یارانه‌های نقدی دسترسی داشته باشند.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی اشاره به اینکه اکنون تمام مردم ایران از یارانه نقدی استفاده می‌کنند، اظهار کرد: این در حالی است که یارانه غیرنقدی نیز پرداخت می‌شود و باید گفت که یک دوازدهم درآمد حاصل از افزایش حاملهای انرژی به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: کسانی از یازده دوازدهم یارانه غیرنقدی بهره‌مند می‌شوند که بیشتر مصرف می‌کنند یعنی فردی که ماهانه ۵۰۰ لیتر بنزین مصرف می‌کند از یارانه غیرنقدی بهره‌مند می‌شود اما یک روستانشین که یک لیتر هم مصرف ندارد از این یارانه بی‌بهره بوده و فقط به ۴۵۵۰۰ تومان دلخوش کرده است که باید این موارد در کنار هم دیده شوند.

بیگدلی با بیان اینکه هدفمندی باید به صورت کامل اجرا شود، گفت: اگر قرار است ما یارانه‌ها را هدفمند کنیم، باید به سمت واقعی شدن قیمت حاملهای انرژی حرکت کنیم و از طرفی یارانه واقعی به قشری که درآمد کم داشته و یا نیازمند هستند، داده شود.

وی اظهار کرد: البته باید گفت که یارانه نقدی دردی از جامعه ما را دوا نمی‌کند و شاید در آینده نیاز باشد تا تصمیماتی دیگر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *