خانه / آخرین اخبار / بودجه نهادها چقدر است؟/ آستان‌ قدس بالاخره مالیات می‌دهد؟ + نمودار
جزئیات بودجه سال 97؛

بودجه نهادها چقدر است؟/ آستان‌ قدس بالاخره مالیات می‌دهد؟ + نمودار

با ارائه لایحه بودجه سال 97 توسط رییس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی، ارقام بودجه نهادهای نظامی از جمله ارتش، سپاه پاسداران، وزارت دفاع و سازمان بسیج مشخص شد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آفتاب؛ دولت در بخش ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه، بودجه دستگاه‌های مختلف از جمله نهادهای نظامی را تعیین کرده است.

براین اساس بودجه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتش، سپاه پاسدارن و بسیج به شرح زیر است:
*وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح:  ۴۴ تریلیون و ۹۷۱ میلیارد و ۳۵۵ میلیون ریال
*ستاد مشترک ارتش: ۹۷ تریلیون و هشتاد میلیارد و ۸۶۶ میلیون ریال
*ستاد مشترک سپاه پاسداران:۲۶۷ تریلیون و ۳۶۶ میلیارد و ۹۷۱ میلیون ریال
*سازمان بسیج: ۱۱ تریلیون و ۸۰۴میلیارد ۸۴۳ میلیون ریال
*از مجموع بودجه وزارت دفاع، مبلغ ۱۹ تریلیون و ۶۵۹ میلیارد و ۱۳۸میلیون ریال برای تقویت بنیه دفاعی و ارتقای توان دفاعی کشور در نظر گرفته شده است.
به نوشته جماران، بر این اساس سهم نهادهای نظامی کشور از بودجه سال ۹۷ بیش از ۴۰۰ تریلیون ریال است.
بودجه دادستانی ویژه روحانیت به ریاست رئیسی: ۳۷ میلیارد و ۳۱۲ میلیون تومان
دادستانی ویژه روحانیت که در رأس آن سید ابراهیم رئیسی قرار دارد، در لایحه بودجه سال ۹۷ همچون سال‌های گذشته ردیف بودجه‌ای جداگانه دارد و رقم بودجه آن نسبت به مبلغ مصوب سال گذشته افزایش یافته است.
بر اساس لایحه بودجه سال ۹۷، بودجه دادستانی ویژه روحانیت ۳۷۳۱۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده است. بودجه این نهاد در سال ۹۶، ۳۰۶۲۱۶۰۰۰۰۰ تومان تصویب شده بود.

آستان قدس رضوی برای اولین بار مالیات می‌دهد؟
همچنین آستان قدس رضوی احتمالا از سال آینده مالیات می‌دهد. در بودجه پیشنهادی دولت دوازدهم به مجلس که رئیس‌جمهور به بهارستان برد، آستان قدس رضوی موظف به پرداخت مالیات شده است.
امسال برای اولین بار در جدول شماره ۵ بخش مربوط به مالیات اشخاص حقوقی ردیفی به نام «شرکت‌ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی» آمده که بر این اساس و در صورتی که نمایندگان مجلس به آن رای دهند شرکت‌ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی باید مالیاتی برابر با ۳۰ میلیارد تومان به دولت پرداخت کنند.
به تازگی سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در پاسخ به انتقادها مبنی بر اینکه چرا این نهاد مالیات پرداخت نمی‌کند گفته بود «آستان قدس به دلیل اینکه اموالش وقف یا نذر است، از پرداخت مالیات معاف شده است.»
اما در لایحه بودجه سال ۹۷ شرکت‌ها و موسسات وابسته به آستان قدس رضوی موظف به پرداخت مالیات شده‌اند.
سهم هر استان از بودجه ۹۷
در بودجه پیشنهادی سال ۹۷، استان‌های تهران، خراسان رضوی، خوزستان، فارس و مازندران بیشترین و استان‌های خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قزوین و سمنان کمترین بودجه را دریافت می‌کنند.
بودجه نهادهای نظامی چقدر است؟/آستان‌قدس بالاخره مالیات می‌دهد؟/سهم هر استان از بودجه ۹۷
افزایش بودجه نهاد رهبری در دانشگاه‌ها 
همچنین نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در سال ۹۶، ۱۲۴۷۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان بودجه دریافت کرده است که این رقم در سال ۹۷ به  ۱۴۲,۷۲۰,۰۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.
این افزایش بودجه درحالی است که پیش از این حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای نمایندگان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های کشور مدعی شده بود که حجت‌الاسلام  محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به‌دلیل عدم‌ پرداخت بودجه از سوی دولت استعفا داده است. بعد از این حجت الاسلام قریشی معاون سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها این ادعا را تکذیب کرد.

قرارگاه خاتم‌الانبیاء با بودجه ۱۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانی و معاف از مالیات
بر اساس بودجه پیشنهادی دولت؛ قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ۱۰ هزار میلیارد تومان (۱۰۰۰۰۰۰۰۰میلیون ریال) اعتبار دریافت می‌کند. بودجه این نهاد نسبت به سال ۹۷ تغییری نداشته است.
قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا که بزرگترین پیمانکار غیردولتی است و بسیاری از پروژه‌های عمرانی کلان در کشور را در اختیار دارد سال ۹۵ به همراه آستان قدس رضوی موظف به پرداخت مالیات شده بود اما در بودجه پیشنهادی امسال دولت تکلیفی برای مالیات این نهاد نداشته است.
نهادها و موسسات وابسته به چهره‌های مذهبی و سیاسی چه سهمی از بودجه ۱۳۹۷دارند؟
بودجه نهادهای نظامی چقدر است؟/آستان‌قدس بالاخره مالیات می‌دهد؟/سهم هر استان از بودجه ۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *