خانه / آخرین اخبار / “ارمنستان باید به اشغال خاک آذربایجان پایان دهد”
واکنش ترکیه به ادعاهای وزیر امور خارجه ارمنستان:

“ارمنستان باید به اشغال خاک آذربایجان پایان دهد”

وزارت امور خارجه ترکیه طی بیانیه ای، سخنان ادوارد نعلبندیان، وزیر خارجه ارمنستان مبنی بر مقصر دانستن ترکیه در تاخیر روند تصویب پروتکل‌ها بین دو کشور که در 10 اکتبر 2009 در زوریخ به امضا رسیدند را غیر صحیح اعلام و مراتب تاسف آنکارا در قبال این اظهارات که با هدف گمراه کردن جامعه بین‌المللی اظهار شده را ابراز داشت.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آناتولی، در این بیانیه ضمن اشاره به اینکه تلاش‌های ترکیه برای عادی سازی روابط با ارمنستان از سال ۱۹۹۱ به طور همزمان با اعلام استقلال این کشور تاکنون در سطوح مختلف ادامه داشته، آمده است؛

«پروتکل مذکور در پی مذاکرات تسهیل یافته از سوی سوئیس با هدف عادی سازی روابط میان ترکیه و ارمنستان تنظیم شده بود. این در حالیست که دادگاه قانون اساسی ارمنستان طی حکمی در ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰ مفاد محدود کننده مغایر با ماهیت این پروتکل و پیش شروط وضع کرد. سپس سرژ سرکیسیان، رئیس جمهور ارمنستان در ۲۲ آوریل ۲۰۱۰ اعلام کرد که پروتکل های تایید شده به تعلیق درآمده اند. این واقعیت که دیاسپورای ارمنی از ابتدا با این پروتکل ها مخالف و برای عدم تایید آن علیه دولت فشار اعمال کرد، روشن است.

سرکیسیان همچنین ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷ در جریان هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در ادعایی بی پایه و اساس ترکیه را مسئول تاخیر پروتکل ها دانسته و اعلام کرد پروتکل های مذکور را به دلیل عدم پیشرفت در اجرای آن به رسمیت نشناخته و بدون این پروتکل ها از بهار ۲۰۱۸ استقبال می کنند.»

در ادامه این بیانیه ضمن تاکید بر حفظ پایبندی ترکیه به مفاد اصلی پروتکل علی رغم موضع منفی ارمنستان، آمده است؛

«این پروتکل ها همچنان در دستور کار کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه بوده و ایجاد جو سیاسی مناسب و فضای صلح آمیز برای تایید آن در قفقاز جنوبی لازمه تایید آن است. هدف اصلی ترکیه از این پروتکل‌ها، عادی سازی روابط با ارمنستان جهت گسترش ثبات و صلح در قفقاز جنوبی است. باید روند حل مسئله قره‌باغ کوهستانی تحت نظر مقررات شورای امنیت سازمان ملل و براساس اصل یکپارچگی خاک آذربایجان پیشرفت کند. ارمنستان باید به اشغال خاک آذربایجان پایان دهد.

ادعاهای ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان که در اظهارات خود نسل کشی را مطرح کرده است٬ دور از واقعیت است. همانطور که با تصمیمات دادگاه حقوق بشر اروپا نیز ثابت شده است که حوادث ۱۹۱۵ در چارچوب اصل آزادی بیان موضوعی مشروع بدای بحث است. روایات یکجانبه در مورد چنین حوادث تاریخی و فشار بر جامعه بین المللی از لحاظ قانونی و اخلاقی اشتباه است و تاثیر مثبتی بر صلح و ثبات در منطقه نخواهد داشت.»

۵ دیدگاه‌ها

 1. دوستدار تات و تالش

  جمهوری باکو باید به اشغال تالش گشتاسبی پایان دهد

  3
  24
  • آیدین زنگان تورکو

   کدوم تالش؟!!! اندک شمار تالشی هم که موندن دارن تورکی حرف میزنن!! چند تا کور دهاته که اونا هم مهم نیستن!!! کلا تو تاریخ نیستین شماها!!!!
   مرکز تالش هشتپره که اونا هم عملا تورکی صحبت میکنن!! جون میدونن تالشی مرده و باید خودشون را به یکی از قویترین و با قاعده ترین زبانهای دنیا که در ۷ کشور زبان رسمیه یعنی زبان تورکی بچسبونن!! به جای اینکه به فحش نامه فردوثی مراجعه کنی برو تاریخ و واقعیات رو مطالعه کن!!

   15
   2
   • دوستدار تات و تالش

    اینجاست که ما می فهمیم پربیراه نگفتن که “پان ترکیسم ملغمه‌ای از بیسوادی و بیشعوری است”.
    تالشان ۶۰۰ هزار نفر در جمهوری باکو و ۴۰۰ هزار نفر در ایران هستند.مرکز تالش شهر لنکران است که هم اکنون در اشغال تاتارهای قفقازی است.

    به امید بازگشت تالش گشتاسبی به مام وطن ایران

    3
    13
 2. دوستای تالش که عزیز ترکا بودن همیشه تحت تاثیر سیاست پانفارسی قرار نگیرن. ترکا در اصل حتی با ارامنه هم مشکلی ندارن و اونام به تحریک روس و فارس گرفتار این مخمصه شدن.

  17
  2
  • دوستدار تات و تالش

   مشکل یونانیها باشما برای چیه؟ مشکل اشوریان باشما برای چیه؟ مشکل کردها باشما برای چیه؟ مشکل تاتها باشما برای چیه؟

   دلیل نفرت مردم خاورمینه از شما تاتارها این است که شما سرزمین انها را با زور و غارتگری اشغال کرده اید و انها هم سرزمینشان را می خواهند.شما متعلق به این سرزمین نیستید.بهترین کار مهاجرت دسته جمعی شما تاتارهای اناتولی و قفقازی به سرزمین مادریتان در صحرای گبی و دشتهای قزاقستان است تا هم ما با شما دوست باشید و هم شما در کنار هم نژادانتان در صلح صفا زندگی کنیدو ترکستان کبیر را ایجاد کنید.تا وقتیکه قسطنطنیه (استانبول) و گنجه و اسمیرنا(ازمیر) و لنکران و دیاربکر دست اشغالگر باشد اوضاع همینطور خواهد ماند

   3
   15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *