خانه / آخرین اخبار / بخش اول: تاریخچه جام حذفی تبریز 
لزوم احیای جام حذفی تبریز؛ 

بخش اول: تاریخچه جام حذفی تبریز 

همزمان با جنگ هشت ساله ایران و عراق که امکان برگزاری هیچ گونه مسابقات فوتبال در سطح کشوری وجود نداشت در تبریز جام حذفی تبریز برگزار می گردید.

ف.آذربایجان   – یول‌پرس: در این یادداشت به گوشه هایی از تاریخ فوتبال آذربایجانپرداخته می شود. بعبارت دقیق تر یعنی جام حذفی تبریز . اما متفاوت و با سابقه تر از جام حذفی ایران.

همزمان با جنگ هشت ساله ایران و عراق که امکان برگزاری هیچ گونه مسابقات فوتبال در سطح کشوری وجود نداشت در تبریز جام حذفی تبریز برگزار می گردید.

این جام که از جامهای معتبر و حرفه ای فوتبال ایران بود، در سطح منطقه ای برگزار می شد. در این تورنمنت اغلب تیمهای بزرگ تبریز آن دوره از جمله تیراختور ، ماشین سازی ، شهرداری ، موتوژن ، تبریز جوان ، پیستون سازی ، کمپیدرو ، توانیر و … شرکت میکردند که معمولا قهرمانی بین تیراختور و ماشین دست به دست می شد. با این توضیح که ماشین ۷ بار قهرمان این رقابتها بوده و تیراختور دو بار به مقام قهرمانی نایل شده بود.

پدر فصل ۵۸-۵۹ یعنی اولین فصل این رقابتها ماشین سازی به قهرمانی رسید. در فصل ۵۹-۶۰ تیراختور  به مقام اول و ماشین سازی به نایب قهرمانی رسید ، در فصل ۶۰-۶۱ باز تیراختور به قهرمانی رسید اما ماشین فقط تا مرحله سوم پیش رفت. در فصلهای ۶۱-۶۲ ، ۶۲-۶۳ ، ۶۳-۶۴ ، ۶۴ – ۶۵ ، ۶۵ – ۶۶ ، ۶۶-۶۷ یعنی ۶ فصل متوالی ماشین سازی به مقام قهرمانی دست یافت. این رقابتها در استادیوم باغشمال برگزار می گردید و علاوه بر تیمهای تبریزی ، تیمهای دیگر آذربایجان شرقی در این مسابقات شرکت می کردند.

خلاصه برگزاری فصل ۶۳-۶۴ را از دریچه روزنامه “دنیای ورزش” آن زمان در اینجا می آوریم : تعداد ۴۲ تیم در این جام حضور داشتند که متشکل از تیمهای تبریزی و تیمهای منتخب ۷ شهرستان دیگر آذربایجان شرقی بودند.در این فصل با ۴۱ تیم در باغشمال برگزار گردید و تیمهای تیراختور  ، ماشین ، جوان تبریز و توانیر به یک چهارم نهایی صعود کردند. که در نهایت تیراختور با نتیجه ۴ بر ۱ از سد تبریز جوان و ماشین با نتیجه ۱ بر صفر از سد توانیر گذشت. و دیدار فینال بین دو رقیب سنتی و ریشه دار فوتبال آذربایجان که معمولا یکی از دربی های تاریخی و به یاد ماندنی نه تنها ایران و آسیا بلکه جهان آن روزگار را برگزار می کردند رو در روی هم قرار گرفتند و نهایتا ماشین با تک گل علی علیپور در دقیقه ۶۹ تیراختور را شکست داده و به مقام قهرمانی رسید و تیراختور  نیز نایب قهرمان شد.

ادامه دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *