خانه / آخرین اخبار / اردوغان: ترکیه با  پ.ی.د مانند داعش برخورد خواهد کرد

اردوغان: ترکیه با  پ.ی.د مانند داعش برخورد خواهد کرد

رئیس جمهوری ترکیه ضمن انتقاد از کمک تسلیحاتی آمریکا به تروریستهای کُرد گفت که آنکارا همان کاری را که با داعش در سوریه کرد با عناصر وابسته به گروه «پ.ی.د» نیز خواهد کرد.

به گزارش یول‌پرس، رئیس جمهور ترکیه گروه کردی پ.ی.د را به انجام عملیات نظامی علیه آن تهدید کرد.

«رجب طیب اردوغان» عصر روز شنبه طی سخنرانی خود در کنگره ملی حزب عدالت و توسعه در استان قستمونی گفت که کشورش آنچه را که علیه داعش در سوریه به کار گرفت، علیه گروهک  پ‌.ی‌.د انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه ترکیه حتما امنیت را در مرزهای جنوبی خود با سوریه برقرار خواهد کرد، گفت: «هنگامی که شهرهای “عفرین” و “منبج” (در استان حلب) را از تروریست‌های پ‌.ی‌.د پاکسازی کردیم، صاحبان واقعی آن‌ها به خانه و کاشانه خود باز خواهند گشت».

رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد که کشورش به دنبال تأمین امنیت مرزهای مشترک خود با سوریه از «تل‌أبیض» واقع در استان «الرقه» و «رأس العین» واقع در استان «الحسکه» است، چرا که این منطقه مرزی تهدیدی علیه ترکیه به شمار می‌رود.

اردوغان به تسلیح تروریستهای  کُرد سوریه از سوی آمریکا نیز اشاره کرد و گفت که به رغم وعده‌ آمریکا به عدم تسلیح گروه پ.ی.د، ۴ هزار کامیون حامل سلاح و مهمات و نفربر به دست این گروه رسیده است.

وی ادامه داد: «طرف آمریکایی نه تنها به توزیع این سلاح‌ها در امتداد مرزهای ترکیه با سوریه اکتفا نکرد، بلکه بودجه‌ای را برای سال آتی در همین راستا تخصیص داد».

رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد از این اقدام آمریکا گفت: «چه می‌توانیم انجام دهیم موقعی که این کشور (اشاره به آمریکا) نمی‌خواهد با ما کار کند؟ آمریکا به منافع خود واقف است ولی همه در منطقه باید این واقعیت را بدانند که ما این گروهک تروریستی پ.‌ی.د را به هر نحوی در آینده‌ای نه چندان دور، از بین خواهیم برد».

اردوغان از تمایل کشورش برای همکاری با آمریکا خبر داد و گفت که آنکارا همانگونه که با روسیه و ایران در سوریه همکاری می‌کند به دنبال همکاری با آمریکاست، ولی مشکل این است که میزان رغبت این کشور در همکاری با آنکارا معلوم نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *