خانه / آخرین اخبار / جای خالی ‘اخلاق’ روی سکوی ورزشگاه ها

جای خالی ‘اخلاق’ روی سکوی ورزشگاه ها

مسابقات ورزشی در کنار شور و هیجانی که در جامعه ایجاد می کند به دلیل حضور افراد مختلف از طیف های گوناگون به عنوان تماشاگر، حواشی و مشکلاتی را نیز در پی دارد که نبود مدیریت صحیح در این زمینه، به بروز چالش های بزرگ از جمله خلاء فرهنگی و اخلاقی در جامعه منجر می شود.

عیسی عطاپور – یول‌پرس: گذشته ورزش ایران همواره شاهد برتری اخلاق بر ورزش و نتیجه بوده و اگر امروز نام ‘تختی’ در ورزش کشور ماندگار شده به یقین به خاطر اخلاق مدار بودن این ورزشکار است و عناوین و قهرمانی های ورزشی وی در نزد مردم اهمیتی به مراتب کمتر از جوانمردی ها و ویژگی های بارز اخلاقی این کشتی گیر دارد.

متاسفانه در سال های اخیر و بنا به دلایل مختلف، اخلاق در ورزش کشور بویژه در سکوها و تریبون های ورزشی رنگ باخته و روز به روز به حاشیه رانده شده و بدتر از همه، نادیده گرفته شدن این موضوع مهم از سوی مسئولان ورزشی و فرهنگی است که گویا گوش ها و چشم های خود را بسته اند و در مواردی اندک به خیال خود با صدور رای های سبک انضباطی در صدد درمان این مشکل مهم برمی آیند.

بی اخلاقی در سکوهای ورزشی به تمامی رشته ها و رده ها سرایت کرده و هواداران و تماشاگران حاضر در اماکن ورزشی به هر عمل غیرورزشی از فحاشی به بازیکنان، مربیان، داوران ، هواداران ، قومیت ها و … دست می زنند تا شرایط به نفع تیم خودشان باشد.

نادیده گرفتن شعارهای تحریک برانگیز و فحاشی ها و توهین ها در ورزشگاه ها در هیچ جای دنیا نه تنها جواب نداده بلکه به شدت گرفتن این شعارها و فحاشی ها انجامیده از این رو مسئولان امر، نهادهای ذیربط و کمیته های انضباطی باید با جدیت در این امر ورود پیدا کرده و با بی طرفی کامل و بر اساس قوانین و مقررات معین، از گسترش این معضل بزرگ در عرصه ورزش کشور جلوگیری کنند.

هرچند فرهنگ سازی در هر موضوعی مهم و تاثیرگذار است اما با توجه به هیجان و حساسیت بالای مسابقات ورزشی، باید در کنار تقویت اقدامات فرهنگی اقدامات و تصمیمات بازدارنده مناسبی نیز از سوی مسئولان اتخاذ شود تا در آینده شاهد برگزاری مسابقات ورزشی در ورزشگاه هایی عاری از توهین و بی احترامی باشیم.

در این میان کمیته های اخلاق و انضباطی نقشی مهم برعهده دارند که متاسفانه در سال های اخیر این نقش کمرنگ تر شده و این کمیته ها تنها به صدور رای های سبک انضباطی از جمله محرومیت بازیکن، جریمه نقدی و یا برگزاری بازی بدون تماشاگر بسنده شده که اغلب با دخالت و میانجیگری برخی مسئولان سیاسی این احکام نیز تخفیف و یا تعلیق شده اند.

استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها و همچنین فدراسیون ها و کنفدراسیون های جهانی در زمینه کنترل ورزشگاه ها و عاری سازی آنها از اراذل و تماشاگرنماها و کاهش شعارهای هنجارشکن و فحاشی ها، می تواند به توسعه اخلاق در ورزش کشور کمک کند.

ساماندهی و شناسه دار کردن هواداران ورزشی، لازم الاجرا شدن آیین نامه های انضباطی، قوانین و احکام صادره، پیش بینی احکام شدیدتر در آیین نامه های انضباطی از جمله محرومیت طولانی مدت خاطیان و تماشاگران هتاک، کسر امتیاز، سقوط به لیگ پایین تر و حتی سلب امتیاز باشگاهی از جمله راهکارهای کنترل شعارها در ورزشگاه ها می باشد که در کشورهای مختلف اروپایی اجرا شده و نتیجه داده است.

کمیته های انضباطی اگر در پرونده ای با رعایت اصل بی طرفی و با توجه به اسناد تخلفات پیش، حین و پس از بازی باشگاه و یا هوادارانش را متخلف تشخیص دادند باید با قاطعیت با آنها برخورد کرده و تنها به جریمه های نقدی ناچیز و محرومیت بازیکنان و تماشاگران که تاثیر چندانی در سالم سازی ورزشگاه های کشور ندارد، اکتفا نکنند.

خلاصه اینکه اگر به دنبال برگزاری مسابقات ورزشی در محیطی شاداب و آرام هستیم و می خواهیم از تماشای مسابقات لذت ببریم و به همراه خانواده در ورزشگاه ها و سالن های ورزشی حضور یابیم ابتدا باید زمینه را فراهم کرده و از گسست فرهنگی در ورزشگاه ها جلوگیری کنیم و برای محکم تر شدن پیوند بین اقوام ایرانی پویش نه به فحاشی در ورزشگاه ها راه اندازی کنیم.

۷ دیدگاه‌ها

 1. لیگ ایران را منطقه ای کنید
  برای شمالغرب کشور یک لیگ مختص بخود برگزار کنند این معضلات برطرف میشود
  دلیلی وجود ندارد هواداران ترک برای یک بازی کیلومترها به تهران بیاییند و تنش ایجاد شود

  4
  5
  • مهران تراختورچي

   آقای رضایی انگار شما در جریان نیستین که نصف جمعیت تهران ترک هستن و لزومی برای طی کیلومترها راه نیست . انگار وخامت حال بابا مسعود بارزانیت خیلی فکرتو مشغول کرده و الزایمر گرفتی

   6
   1
  • آیدین زنگان تورکو

   این پیشنهاد خوبیه‌‌( البته تورکهای ایران فقط در شمالغرب نیستن)
   ولی میشه چنین‌ پیشنهادی را در سطح وسیع کشوری و از همه لحاظ پیاده کرد.
   بهترین و دموکراترین ساختار سیاسی یک کشور همان نظام ‌فدرالی هستش با یک حکومت مرکزی.
   و همین‌طور تنها راه حلی‌‌که جلوی تجزیه کشور را میگیره.
   در نطام فدرالی هر‌ منطقه ای میتونه یه سری اختیارات خاص خودش را داشته باشه مثلا تحصیل به زبان مادری و…

   3
   1
  • ببخشید! هاا خیلی خیلی ببخشید تهران خودش تورک هست . بعله!

 2. توهینهاتون بی جواب نخواهد موند…

  7
  2
 3. تورک دیلینده مدرسه اولمالیدی هر کسه
  در همه زمینه ها باید عدالت برقرار بشه
  شبکه سراسری به زبان تورکی
  همه اینا از بی عدالتی نشات میگیرد

 4. مهران تراختورچي

  جرایم حرکت نژاد پرستانه هواداران پرسپولیس :
  فصل هشتم تخلفات اشخاص حقیقی و حقوقی،
  ماده ۷۳، تخلفات مربوط به تبعیض نژادی و قومی :
  ۱ _ اشخاصی که عزت و شان شخص یا گروهی از افراد را از طریق رفتار یا گفتار تحقیر آمیز یا خوار کننده در ارتباط با نژاد،مذهب، زبان، لهجه ،فرهنگ ، قومیت ،رنگ و اصالت افراد زیر سئوال برده یا مورد اهانت قرار دهند تا (( پنج جلسه محرومیت )) و تا پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی تنبیه خواهند شد و تکرار این موارد تا (( یک سال محرومیت)) در بر خواهد داشت .
  ۲ _ زمانی که چند نفر از بازیکنان یا مقامات رسمی یک تیم ، به طور همزمان بند فوق را نقض و شرایط وخیم تری ایجاد نمایند در بار اول با (( کسر سه امتیاز و در صورت تکرار با کسر شش امتیاز و هر یک تا پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی تنبیه خواهند شد و در مسابقاتی که در آن هیچ امتیازی کسب نکرده اند ، حکم اخراج از مسابقات صادر خواهد شد.
  ۳ _ در صورتی که هواداران یک تیم بند یک را نقض نمایند تیم مربوط ، علاوه بر جریمه تا یکصد میلیون ریال با انجام مسابقه بدون تماشاگر یا بازی در زمین بی طرف تا سه جلسه تنبیه خواهند شد .
  ۴ _ آرای مربوط به تنبیهات تبعیض نژادی ترجمه و برای فیفا نیز ارسال خواهد شد.

  فصل نهم تخلفات تماشاگران
  ماده ۷۸ مسئولیت رفتار تماشاگران :
  مسئولیت رفتار تماشاگران در هر حال به عهده میزبان است
  ماده ۷۳ تخلفات تماشاگران، بند ۳ :
  سر دادن شعارهای غیراخلاقی، و تبعیض نژادی و خلاف شئون توسط تماشاگران منسوب به یک تیم ، موجب جریمه نقدی تا یکصد میلیون ریال بوده و در صورت تکرار می توان بازی بعدی آن تیم را بدون تماشاگر انجام داد یا الزام به برگزاری درورزشگاه دیگری نمود و تا دویست میلیون ریال جریمه نقدی نیز در نظر گرفت.
  با توجه به مفاد صریح آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، این حکم کمیته انضباطی از اساس باطل است و بیشتر شبیه تفقد و دلجویی است تا تنبیه. البته لطف کمیته انضباطی از دیرباز شامل حال باشگاه پرسپولیس بوده است و به جرأت می توان گفت که عمده دلیل تکرار این فجایع تأسف بار و عقب ماندگی فوتبال مثلا حرفه ای ما، همین نگاه های یکطرفه و تبعیض آمیز نسبت به تیم های حاضر در این رقابتها است. لااقل به عنوان یک مسلمان، نزد اروپایی ها و نهادهای نظارتی فیفا آبروی کشور را نبرید. فیفا این استادیوم را زیر نظر دارد، نمی توانید کلاه فیفا را بردارید. این حکم بایستی تشدید شده و ترجمه آن به فیفا ارسال گردد تا حداقل مسلمانی و درستکاری مان را ثابت کرده باشیم
  ببینید طبق ماده ۵۵ این آیین نامه محسن مسلمان بایستی محروم شود. این بازیکن که در حرکتی زشت دستش را به علامت بریدن سر تراکتور بالا آورده است، در تحریک هواداران نقش داشته است.
  طبق ماده ۷۳ آیین نامه انضباطی، هواداران پرسپولیس اقدام به تحقیر نژادی هواداران تیم مقابل با استفاده از الفاظ کرده است و مطابق این آیین نامه (( یک صد میلیون ریال جریمه و سه جلسه محرومیت )) بایستی برای هواداران این تیم در نظر گرفت.
  طبق بند ۵ همین ماده، این رأی کمیته انضباطی بایستی ترجمه و برای فیفا ارسال شود.
  طبق ماده ۷۸ مسئولیت رفتار تماشاگران در هر حال به عهده تیم میزبان است
  طبق ماده ۷۹ و بند ۳ این ماده، تماشاگرانی که در طول مسیر استادیوم، اقدام به فحاشی و ایراد شعارهای قومیتی و نژادی کرده و به ضرب و شتم هواداران تیم مهمان پرداخته اند، بایستی به ( یکصد میلیون ریال جریمه ) محکوم شوند و چون بار اول نیست و تکرار کرده اند، بایستی به یک بازی بدون تماشاگر محکوم شده و تا ( دویست میلیون ریال ) جریمه نقدی شوند.
  به عبارتی دیگر سرجمع تیم پرسپولیس و هوادارنش بایستی به (( ۴ بازی محروم از تماشاگر و پرداخت سیصد میلیون ریال جریمه نقدی )) محکوم شوند. محسن مسلمان بازیکن این تیم نیز بایستی ( چهار جلسه محروم و به پرداخت ۸۰ میلیون ریال ) محکوم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *