خانه / آخرین اخبار / ایجاد مناطق امن برای جلوگیری از تردد تروریست‌‌های “پ.ک.ک”
در مورد مرز عراق و ترکیه؛

ایجاد مناطق امن برای جلوگیری از تردد تروریست‌‌های “پ.ک.ک”

روزنامه واشنگتن تایمز نوشت: مقامات کردهای شمال عراق به منظور ترمیم روابط با آنکارا و نیز جلوگیری از تردد تروریست‌های پ.ک.ک در مرز ترکیه و عراق موافقت کرده اند مناطق امن ایجاد شود.

به گزارش یول‌پرس،  روزنامه واشنگتن تایمز امروز در گزارشی نوشت مقامات کردهای شمال عراق موافقت کرده‌‌اند مناطق امن در مرز میان عراق و ترکیه به منظور زیر نظر گرفتن فعالیت‌‌های پ.ک.ک و جلوگیری از انجام عملیات آن در ترکیه ایجاد شود.

این روزنامه عنوان کرد: مقامات کردها که به دنبال ترمیم روابط خود با ترکیه پس از حوادث پس از برگزاری رفراندوم هستند موافقت کرده‌‌اند مناطق امن در مرز ترکیه و عراق ایجاد شود تا تروریست های “پ.ک.ک” نتوانند به آسانی میان عراق و ترکیه تردد کرده و به عملیات نظامی دست بزنند.

پس از ایجاد مناطق امن در مرزهای عراق با ترکیه، از ورود غیرنظامیان ترکیه و عراق به این مناطق ممانعت خواهد شد و در صورت تردد غیرنظامیان در این مناطق با آنان به عنوان تروریست برخورد خواهد شد.

واشنگتن تایمز دلیل موافقت مقامات کرد با تاسیس مناطق امن در مرز ترکیه و عراق را تلاش این منطقه برای ترمیم روابط با ترکیه و سایر کشورهای منطقه دانست که پس از برگزاری رفراندوم دچار تنش شده بود.

علی ثمین پژوهش گر اندیشکده “Bilgesam”، معتقد است ایجاد منطقه امن در منطقه شمال عراق میان مرز عراق و ترکیه آسان نیست زیرا به منابع انسانی زیاد نیاز دارد و کردها هم اکنون هم قادر به تامین حقوق نیروهای پیشمرگ نیست.

وی تاکید کرد این طرح فقط در صورتی موفق خواهد بود که ترکیه با ایجاد کمپ های آموزشی در شمال عراق به آن کمک کند. این کارشناس یکی از دلایل تمایل کردها به ایجاد مناطق امن در مرز خود با ترکیه را بیم این منطقه از انجام عملیات گسترده ترکیه در شمال عراق به دلیل قدرتمندتر شدن پ.ک.ک در این منطقه دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *