خانه / آخرین اخبار / ثبت ساوالان به عنوان کوه مقدس جهانی در دستور کار ملی است

ثبت ساوالان به عنوان کوه مقدس جهانی در دستور کار ملی است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: ثبت کوه ساوالان به عنوان یک کوه مقدس جهانی در سطح ملی بررسی شده و در دستور کار قرار دارد.

به گزارش یول‌پرس، کریم حاجی‌زاده دیشب در جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل که در سالن جلسات شیخ صفی استانداری اردبیل برگزار شد اظهار کرد: استان اردبیل در حوزه گردشگری روی دو بخش طبیعت و تاریخ است و در اصل هر اقتصاد گردشگری که سرمایه خود را حفظ نکند به تولید ثروت منجر نخواهد شد.

وی افزود: ثبت جهانی کوه ساوالان به عنوان یک کوه مقدس جهان در سطح ملی در دستور کار قرار دارد و می‌توان با در نظر گرفتن جنبه‌های تاریخی این مساله مجموعه پتانسیل‌های گردشگری استان را شناسایی کرده و سرمایه‌گذاری بر طبق آن انجام گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ‏با اشاره مبلغ مورد نیاز جهت مطالعه ثبت جهانی کوه ساوالان تصریح کرد: برای مطالعه طرح ثبت جهانی ساوالان مبلغی بالغ بر ۷۵۰ میلیون تومان مورد نیاز است.

حاجی‌زاده بیان کرد: علاوه بر کوه ساوالان جنگل‌های فندقلو و موران که پیوست جهانی مناطق ارسباران خواهد شد به عنوان پتانسیل‌های طبیعی برای گردشگری استان مثمر ثمر خواهد شد.

وی گفت: این مناطق با ثبت جهانی در فهرست میراث بشری قرار می‌گیرند که این موضوع خود تبلیغ بزرگی برای حضور گردشگران در این مناطق خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *