خانه / آخرین اخبار / منشا “توهین‌های قومی” در استادیوم‌های ورزشی ایران چیست؟
ردپای پان‌فارسیم؛

منشا “توهین‌های قومی” در استادیوم‌های ورزشی ایران چیست؟

فوتبال در کشور ما ایران رابطه پیچیده‌ای با فاکتورهای سیاسی – اجتماعی داشته و نه تنها صرفا یک ورزش نیست، بلکه شاید جنبه غیرورزشی آن بر جنبه ورزشی آن غلبه کند. فوتبال ایران تحت تاثیر سفارشات و مصلحت‌اندیشی‌ها (با پارامترهای متغیر و غیرقابل پیش‌بینی!) در موقعیتی قرار گرفته که همچون داروهای شیمیایی ضررش از منفعتش بیش‌تر شده است. در این بین سیاست‌های تورک‌ستیزانه طیف‌های دارای منش باستان‌گرایانه (کوروش پرستی) و پانفارسیستی که از یک قرن اخیر آغاز و تا به امروز ادامه دارد، تاثیر شدیدی بر فوتبال ایران و به خصوص خارج از مستطیل سبز و دقیقا بر سکوهای تماشاگران داشته است.

یول‌پرس: شاید فوتبال یکی از مهم‌ترین، مهیج‌ترین و پرطرفدارترین ورزش‌ها در سطح جهان باشد، اما در عین حال سیاست‌زدگی آن را در زمره موثرترین محرکه‌های اجتماعی نیز قرار داده است. فوتبال مانند همه پدیده‌های دیگر، هم می‌تواند به عنوان یک جهت‌دهنده و محرک اجتماعی مثبت مطرح شود و هم یک عامل مخرب اجتماعی. با فوتبال می‌توان دو کشور، دو ملت، دو استان، دو شهر، دو روستا، دو خانه و حتی دو نفر را به قدری به هم نزدیک کرد که نقش عوامل دیگر در روند شکل‌گیری و تثبیت این رابطه به صفر مایل شود. برعکس این قضیه نیز صادق است. با فوتبال می‌توان چنان دو ملت یا کشور یا هر موجودیت دیگری را به جان هم انداخته و دشمن‌سازی کرد که صلح و دوستی از روابط آن‌ها رخت بسته و دیگر بازنگردد.

فوتبال در کشور ما ایران نیز رابطه پیچیده‌ای با فاکتورهای سیاسی – اجتماعی داشته و نه تنها صرفا یک ورزش نیست، بلکه شاید جنبه غیرورزشی آن بر جنبه ورزشی آن غلبه کند. فوتبال ایران تحت تاثیر سفارشات و مصلحت‌اندیشی‌ها (با پارامترهای متغیر و غیرقابل پیش‌بینی!) در موقعیتی قرار گرفته که همچون داروهای شیمیایی ضررش از منفعتش بیش‌تر شده است. در این بین سیاست‌های تورک‌ستیزانه طیف‌های دارای منش باستان‌گرایانه (کوروش پرستی) و پانفارسیستی که از یک قرن اخیر آغاز و تا به امروز ادامه دارد، تاثیر شدیدی بر فوتبال ایران و به خصوص خارج از مستطیل سبز و دقیقا بر سکوهای تماشاگران داشته است.

ایدئولوژی نژادپرستانه و ضدانسانی پان‌فارسیسمِ باستان‌گرا که محصول مشترک حکومت انگلیس و حکومت پهلوی می‌باشد، در طول حکمرانی دو شاه پهلوی با اجرای سیاست‌ها و برنامه‌هایی از قبل طراحی شده، موجودیت تورک‌ها در ایران را نشانه رفته و با توسل به ترفندهای مختلف سعی در نابودی عنصر تورک در ایران و یکسان‌سازی فرهنگی – ائتنیکی – زبانی ساکنین جغرافیای ایران داشته است. پانفارسیسم به عنوان یک مکتب فاشیستی و تحت کنترل انگلیس علی‌رغم فروپاشی سلسله پهلوی، همچنان به حیات ننگین خود ادامه داده و امروزه آغازگر تنش‌های قومی و آتش‌افروزی در میان ائتنیک‌های مختلف کشور است.

۱۰۰ سال تبلیغات منفی پانفارسیسم علیه تورک‌ها از نسبت دادن آن‌ها به حیوانات تا مهاجر و میهمان خواندشان از طریق کتاب‌ها، روزنامه‌ها، رسانه‌ها و… چه نتیجه‌ای جز تزریق حس نفرت از تورک‌ها در میان جامعه غیرتورک ایران می‌تواند داشته باشد؟

زمانی که مرکز تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه‌ای صداوسیمای کشور تحت تاثیر تبلیغات گسترده و اعمال نفوذ جریانات نژادپرست علنا ازدواج با تورک‌ها را امری غیرعادی تلقی می‌کند، روزنامه رسمی دولت آشکارا تورک‌ها را سوسک خطاب می‌کند، شبکه تلویزیونی ملی فرچه توالت را در دهان تورک‌‌ها فرو برده و در نهایت یک روزنامه دیگر تورک‌ها را بدنژاد و بدبخت معرفی می‌کند، بی‌شک صندلی‌های موجود در استادیوم‌ها و سالن‌های ورزشی نیز تبدیل به محل جلوس شهروندان جامعه‌ای خواهد بود که از بدو تولد تا هنگام مرگ حس نفرت از تورک‌ها در جسم و روحش عجین می‌شود. آیا نباید از چنین هوادارانی انتظار داشت تا این حس نفرت را به نوعی با سر دادن شعارهای توهین‌آمیز و تحقیرآمیز خالی نموده و در رسالت تورک‌ستزی تعریف شده از سوی نژادپرستان پانفارس سهمی داشته باشند؟

همین دو هفته پیش بود که ۶۰ هزار هوادار پرسپولیس به صورت هماهنگ، سازمان‌دهی شده و از قبل تمرین شده و با مدیریت لیدرهای رسمی باشگاه پرسپولیس تهران، شنیع‌ترین، زشت‌ترین و نفرت‌انگیزترین توهین‌های قومی و نژادی را نثار تورک‌ها نموده و نه یک‌بار و دوبار، بلکه از زمان دمیده شدن سوت آغازگر بازی تا دمیده شدن سوت پایانی، بدون توقف به فحش‌پراکنی‌های نژادپرستانه و فاشیستی خود ادامه داده و با کنار نهادن ارزش‌های انسانی و فرهنگ و ادب، میلیون‌ها هموطن تورک خود را حیوان خطاب کردند.

این اولین باری نبود که یک استادیوم ورزشی در ایران تبدیل به آوردگاه نژادپرستان و تورک‌ستیزان فاشیست در قالب هواداران یک تیم تهرانی و یا غیرتهرانی می‌شد و از همان زمان بازگشت مجدد تیم تیراختور به لیگ‌برتر فوتبال کشور، توهین‌ها و تحقیرهایی که زمانی در قالب جوک و اس‌ام‌اس میان مردم رد و بدل می‌شد، وارد دایره لغات و ادبیات طرفداران تیم‌های دیگر شد و هر بار که تیراختور آذربایجان در شهرهای دیگر به خصوص تهران به میدان می‌رود، هواداران تیم مقابل طبق عادت همیشگی خود و با به کار بردن کثیف‌ترین ادبیات ممکن هویت و زبان بیش از ۳۰میلیون ایرانی را تحقیر و با سردادن شعارهای به غایت زشتی همچون «صدای … نمیاد، تورکه صداش در نمیاد»، «ائش…»، «… تیراختور پرچمین»، «تورک خ…» و شعارهایی از این دست فضای ورزشی – فرهنگی استادیوم‌ها را تا سطح یک طویله پایین می‌آورند.

استادیوم‌هایی که باید محلی برای همگرایی ملی ائتنیک‌های مختلف کشور می‌شد، با تلاش جریانات ضدایرانی پانفارسیسم به مکان‌های برای اظهار تنفر از نیمی از جمعیت ایران بدل گشته و نکته تاسف‌بار ماجرا نبود اراده‌ای محکم برای زدودن این فرهنگ زشت می‌باشد.

در مقابل اما هواداران تیم تیراختور آذربایجان از همان بازی اول بعد از بازگشت به لیگ تا به امروز همواره با سرلوحه قرار دادن اخلاق ورزشی، فرهنگ غنی هواداری و منش و متانت آذربایجانی، تلاش نموده‌اند تا ضمن حمایت همه‌جانبه از تیم محبوب خود از فرصت پیش‌آمده جهت طرح مطالبات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جامعه تورک ایران بهره برده و خواستار احقاق حقوق مغفول مانده‌شان همچون تحصیل به زبان مادری، احیای دریاچه اورمیه، احیا و تقویت اقتصاد آذربایجان، مبارزه با تروریسم فعال در غرب آذربایجان، پایان یافتن تورک‌ستیزی و نژادپرستی علیه تورک‌ها در ایران و… باشند.

هواداران تیراختور که خود قربانی نژادپرستی، تحقیرها، توهین‌ها و تبعیض‌ها هستند با الگوگیری از اسطوره‌هایی همچون ستارخان و باقرخان، شیخ محمد خیابانی، حیدرخوان عم‌اوغلو، کاظم‌خان قوشچی، شهیدان باکری، امینی و هزاران هزار بزرگ‌مرد تورک دیگر، مطالبه‌گری و حق‌طلبی را جزئی از رسالت‌های خود قرار داده و در عین حال فرهنگ متعالی و ادب مثال‌زدنی سرزمین آذربایجان را نیز به ارث برده‌اند. این هواداران هیچ‌گاه به خود اجازه سرایت فرهنگ زشت هواداران برخی از تیم‌های دردانه به جمع خود و تحقیر هیچ قومیت و ملتی را نداده‌اند و معدود مواردی هم که شاهد سرداده شدن برخی از شعارهای نامانوس با فرهنگ مردمان تورک بوده‌ایم در حقیقت عکس‌العملی غیرارادی به سال‌ها توهین‌‌های نژادی هواداران سایر تیم‌ها به تورک‌ها بوده است. توهین‌هایی که هیچ‌گاه مورد بازخواست قرار نگرفته و همچنان شدیدتر از گذشته تداوم دارد.

زمانی که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال تیم پرسپولیس را با وجود به خطر انداختن امنیت ملی و نفرت‌پراکنی قومی علیه تورک‌ها تنها به یک بازی بدون تماشاگر محروم می‌کند، آیا طبیعی نیست که این تبعیض آشکار در نهایت منجر به واکنش هواداران تیم تیراختور شود؟

۱۷ دیدگاه‌ها

 1. یاشاسین، الینیزه قلمینیزه قوربان.

  35
  6
 2. زنگان قیزیل آزربایجان

  تو دنیا هیچ حزبی بنام پانترکیسم وجود نداره اما این باستانگرایان مجوس حزب پانیرانیست دارن.ای بر ذاتشون لعنت.
  اگر دوست داشتن زبان مادری و سرزمین مادری و فرهنگ و هویت مساوی با پانتورک بودنه من با افتخار پانتورکم.مشت محکمی میکوبم تو دهن پانیرانیستهای مجوس.
  یاشاسین تورک یاشاسین آزربایجان یاشاسین منیم تالانان زنگانیم

  39
  6
 3. تنها پان موجود در ایران پانفارسیزم نام داره که بر دو محور اصلی خوار و ذلیل نشان دادن غیرفارس و برتری دادن فارس، و غارت همه ثروتهای فرهنگی و مادی و معنوی اقوام دیگر به نام فارس استواره. اولین افرادی که از این موضوع ضرر میبینن خود فارسها خواهند بود که همه ی غیر فارسها رو رو در روی خودشون قرار میدن. نگاه نکنید به مطبوعات و مدیا داخلی و خارجی فارسی زبان همه جا رو از این نظر گل و بلبل نشان میده، تنفر از پانفارسیزم تو همه جای ایران بین اقوام به شدت وجود داره.

  35
  9
  • پس پانترکیست های جدایی طلب چه هستند ؟
   آنها پان نیستند ؟
   آنها که اصولا” مخالف کشوری بنام ایران میباشند

   4
   27
   • زنگان قیزیل آزربایجان

    جناب رضایی شما مثل اینکه فارسی هم متوجه نمیشی.
    در دنیا هیچ تشکیلات و سازمان یا حزبی بنام پانترکیسم وجود نداره.
    کشور ایران کی میفرمایید هنوز صد سالش نشده.همین ششم دی سالگرد نامگذاری این جغرافیا بنام ایران بود.ششم دی سال ۱۳۱۳ این اسم انتخاب شد تا ملل غیر فارس رو در داخل فارسها حل کنن.
    وگرنه قبل از پهلوی به این جغرافیا ممالک محروسه پادشاهی گفته میشد.هیچ اختلافی بین تورک و فارس و عرب و غیره نبود.اما رضاپالانی کبیر اومد همه چیزو خراب کرد.
    قبل قجرها هم این جغرافیا بنام امپراطوریها بود.
    یاشاسین آزربایجان

    18
    4
 4. سایتتون پانترکه دیگه . مرد باشید و رسما اعلام کنید و اینهمه مزخرف نبافید . وگرنه دوزار وجدان داشتید اینهمه شعار تراکتوری ها رو توجیه نمیکردید . فردای بازی پرسپولیس و تراکتور ، همشهری چند تا مقاله زد که باید این فوتبال رو تعطیل کرد . ولی شما کثافتا نونتون تو این شعارهاس

  4
  29
  • حیف از آن نامی که برای تو گذاشته اند…مردباش و علی وار به مشکلات این مملک اعتراف کن..عزیزجان مگر ناحق گفته؟ چرا تحمل حرف حق را ندارید؟ اگر در این صدسال یک دهم این حملات به زبان و فرهنگ شما شده بود الان هیچ چیزی از فرهنگتون و زبانتون باقی نمانده بود! آخه به چه چیزی می بالید که این همه مدعی شده اید؟ آلت دست یک کشور روباه صفت بودن که این همه پز و افاده ندارد و یک روز فرا می رسد که مانند یک دستمال کاغذی دورتان خواهد انداخت… بابا به خدا همین فارسها خودشان استثمار می شوند و این نژادپرستی که در خون فارسیان رخنه کرده خودش یک استثمار است و اگر به زودی آگاه نشوید از بین خواهید رفت…

   23
   4
   • از قدیم میگن یه سوزن به خودت بزن یه جوالدوز به دیگرون . وقتی از نظر آقایون تماشاگرای پرسپولیسی که شعار دادن ( که تو بیشعوریشون شکی نیست ) میشن نژاد پرستی سازمان یافته و شعارهای نژاد پرستانه و تجزیه طلبانه تراکتوری ها میشه عکس العمل طبیعی مردم مظلوم ، از من میخوای مردوار حرف بزنم ؟ تو مملکت مردم نون ندارن بخورن . نصف ایران خشک شده . ولی شماها تنها حرفتون آذربایجانه .

    2
    15
  • زنگان قیزیل آزربایجان

   میدونی کثافت کیه؟کثافت اون هوادار چرتپولیسه که میاد به یک ملت توهین میکنه میگه ائشک.
   جواب های رو با هوی میدن.ما هم تو استادیوم تبریز جوابشونو دادیم.
   تو خیال میکنی شما فارسا هر چی گفتین بقیه باید ساکت بمونن؟مردک به یه ملت توهین میکنی خجالتم نمیکشی؟

   15
   3
 5. کاملا درسته
  یاشاسین تورک یاشاسین آذربایجان یاشاسین تراختور

  24
  5
 6. تورک های ایران فقط خواستار حق و حقوق اساسی و قانونی خود هستند
  ایران تشکیل یافته از مجموعه ای از اقوام هستن نباید زبان یک اقلیت به همه تحمیل شود و تبلیغات پوچ بنفع یک قوم و تخریب و مسخره دیگران

  28
  6
 7. آزربایجانلی

  شک نکنین که ایران هیچ دشمنی پلیدتر از پانفارس فاشیست نداره وتنها کسانی که امنیت وآرامش ویکپارچگی این مملکت رو از بین خواهد برد تفکرات ورفتارهای پانفارسیسم هست وبس

  19
  6
 8. مطلب نشون میده که واقعا موجودات ترحم برانگیزی هستید. با شما باید مثل یه بیمار روانی برخورد کرد.

  4
  13
 9. یاشاسین تورک میلتی
  یاشاسین دموکرات ایران که هیچ نژاد پرستی در آن وجود نداشته باشد
  یاشاسین آذربایجان
  یاشاسین تاریخیمیز

  10
  3
 10. احساس حقارت و تخریب یک قوم که قرنهاا بر ایشان مسلط بوده اند .و زورشان به ایشان نمیرسد.

 11. اسماعیل نصیرآوالی سراسکند

  ملتی که هزار سال آرزو بدل موند تا حکومت بدستش برسه وخلا تاریخی زیاد داره واین ملت اگثرا سربازان سرداران نامی تورک( ساولور -غزنوی سالجوقی اق قویونلو-قاراقویونلو-افشارلار- صفویلر قاجارلار)بودند چه انتظاری دارید نکنه انتظاردارید که اهلاوسهلا مرحبا بگه بهتون ما یه مثل داریم آفتاباگورمین ….لولیین گورسه خورولدار نه کاملا برعکس اینها(پان فارس)عقده تاریخی دارن باید عقدشون باز شه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *