خانه / آخرین اخبار / جهانگیری: امیدواریم آموزش زبان تورکی عملی شود

جهانگیری: امیدواریم آموزش زبان تورکی عملی شود

جلسه دیدار مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با معاون اول رییس جمهور عصر امروز سه شنبه برگزار شد.

معاون اول رییس جمهور گفت: موضوع آموزش زبان ترکی در مدارس استان آذربایجان شرقی باید از طریق مذاکره با وزیر آموزش و پرورش و برنامه ریزی برای این مطالبه پیگیری شود که امیدواریم بتوانیم این درخواست را عملی کنیم.

به گزارش یول‌پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، جلسه دیدار مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با معاون اول رییس جمهور عصر امروز سه شنبه برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه استان آذربایجان شرقی را استانی مهم و پر ظرفیت توصیف کرد و گفت: این استان و مرکز آن تبریز از جهات گوناگون تمدنی، آثار تاریخی و موقعیت جغرافیایی برای ایران دارای اهمیت است و هیچ مقطع سرنوشت سازی در کشور وجود ندارد که تبریز لنگرگاه آن نبوده باشد.

معاون اول رییس جمهور همچنین استان آذربایجان شرقی را استان صنعتی دانست و افزود: آذربایجان شرقی از ظرفیت گسترده ای در بخش های مختلف و از جمله بخش صنعت برخوردار است و بخش خصوصی نیز در این استان در بخش صنعت فعالیت خوبی دارد.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای برگزاری مراسم تبریز ۲۰۱۸ بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، این رویداد را رویدادی بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: همه دستگاههای اجرایی کشور تمام توان خود را بکار گیرند تا این مراسم بخصوص به دلیل رقابت میان کشورهای اسلامی، به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مطالبه نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی مبنی بر آموزش زبان تورکی در مدارس این استان و تبدیل بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان به فرهنگستان زبان تورکی، لازمه این اتفاق را طرح موضوع در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی دانست و افزود: البته موضوع آموزش زبان تورکی در مدارس این استان باید از طریق مذاکره با وزیر آموزش و پرورش و برنامه ریزی برای این مطالبه پیگیری گردد که امیدواریم بتوانیم این درخواست را عملی کنیم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه معدن مس سونگون در شهرستان ورزقان که می تواند به توسعه این منطقه و محرومیت زدایی کمک کند باید تا مرحله کاتد نهایی شود، از توجه ویژه دولت برای توسعه معادن و بخصوص معدن سونگون خبر داد و بر لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت های این معدن و راه اندازی صنایع پایین دستی آن تاکید کرد.

وی در ادامه این جلسه با اشاره به اهمیت دریاچه اورمیه و حساسیت کل کشور نسبت به احیاء و حفظ این دریاچه، تصریح کرد: اگر مسائل این دریاچه جدی شود، آثار مخرب آن می تواند گریبانگیر همه مناطق شمال غرب کشور و حتی مناطق مرکزی شود از این رو باید با همه توان به دنبال حل و فصل مسائل دریاچه اورمیه باشیم و دولت نیز محدودیتی برای تامین اعتبار در این زمینه قائل نیست.

معاون اول رییس جمهور همچنین از تسهیلات اشتغال روستایی به عنوان فرصتی برای اشتغالزایی و توسعه مناطق روستایی استان آذربایجان شرقی و سایر استانهای کشور یاد کرد و افزود: البته باید ساز و کاری برای نظارت بر اجرای این برنامه وجود داشته باشد تا این اعتبارات حتما در روستاها هزینه شود.

در این جلسه استاندار آذربایجان شرقی نیز گزارشی از وضعیت استان در بخش های مختلف ارائه کرد و ضمن تشریح مهمترین مسائل و اصلی ترین چالش های استان، خواستار کمک دولت برای تکمیل طرح های در دست اقدام و بخصوص پروژه راه آهن میانه- تبریز شد.

نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست هرکدام در سخنانی دغدغه های کلان استان و مسائل حوزه های انتخابیه خود را مطرح کردند و پیشنهاداتی برای توسعه و پیشرفت استان ارائه دادند.

 

۶ دیدگاه‌ها

 1. ما هم چهل ساله امیدواریم
  22  0
 2. بهروز قوشاچایلی

  آقای جهانگیری ما امیدواری شما را نخواستیم شمافقط قانون رااجرا کنی برای ما از هزاران امیدواری امیدوارتره
  26  0
 3. هرچند دیگر ما به این دروغگوییهای دولت عادت کرده ایم.ولی اگر آموزش زبان مادری شروع شود درکل آذربایجان باید زبان ترکی تدریس شود نه تنها آذربایجان شرقی.اردبیل زنجان آذربایجانغربی .سایرشهرستانها هم باید ازاین حق مادری برخوردار باشند
  14  1
 4. علی آذربایجانی

  ما ترک ها اجرای قانون هستیم و تازه ایشان اظهار امیدواری میکند امیدواری شما به درد ما نمی خورد ما حتی خواهان آموزش زبان دیگر اقوام ایرانی هستیم.
  9  0
 5. آقای جهانگیری رئیس شما که از شما رتبه بالاتری داشت دروغگو از آب در آمد تو که هیچی مرد حسابی ما امیدوار باشیم نباشیم مسئله حل نمیشه عوض وعده های توخالی به مردم کمی اون هیکلتان را تکان بدید قبل از پایان بازی
  6  1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *