خانه / آخرین اخبار / موسیقی “آشیقی” به دست فراموشی سپرده شده است
رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی:

موسیقی “آشیقی” به دست فراموشی سپرده شده است

رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: سال 97 جشنواره ملی و منطقه ای موسیقی در اورمیه برگزار خواهد شد.

به گزارش یول‌پرس، احد هوشمند افزود: سال گذشته دومین جشنواره استانی موسیقی آشیق در اورمیه برگزار شده و درصدد برگزاری سومین دوره این جشنواره هستیم و طی برنامه ریزی های انجام شده سال آینده این جشنواره را به صورت ملی و منطقه ای در اورمیه برگزار می کنیم.

وی در خصوص جایگاه موسیقی آشیقی در آذربایجان غربی اظهار کرد: سال های سال است که موسیقی آشیق، هنر فولکور آذربایجان غربی بوده و با نام اورمیه ثبت ملی شده و هنوز هم اصالت خود را حفظ کرده و موسیقی جدیدی وارد آن نشده ولی کم کم این هنر به فراموشی سپرده شده است.

وی درباره اقدامات حوزه هنری برای حفظ موسیقی آشیقی در استان افزود: حوزه هنری با سرمایه گذاری در این بخش و تشکیل کانون مستمر سالانه برای حفظ این موسیقی در صنعت آشیق تلاش کرده تا آن را تبدیل به پایگاه مردمی و تخصصی هنر موسیقی آشیق کند و در تلاش هستیم کانون انجمن فعال موسیقی را در استان ثبت کنیم.

هوشمند به اولویت و رسالت حوزه هنری آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: علاوه بر اهداف و اولویت کلی حوزه هنری کشور، حوزه هنری استان توجه به اقتصاد هنری، بسط و گسترش هنر به بیرون از محوطه سالن ها و نشر در درون مردم و تبدیل یک هنر به برند حوزه هنری آذربایجان غربی را به عنوان اولویت های این حوزه در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به کل بودجه هنری، دامنه فعالیت ها، ارتباط با هنرمندان و بازخورد فعالیت های حوزه هنری اذربایجان غربی قدم های مطلوبی برداشته است ولی تا نقطه ایده ال فاصله داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *