خانه / آخرین اخبار / آیا هنرمندان تبریز کمتر از خوانندگان تهرانی هستند؟ سکوت مدعیان حامی زبان مادری در برابر مرگ موسیقی آذربایجانی

آیا هنرمندان تبریز کمتر از خوانندگان تهرانی هستند؟ سکوت مدعیان حامی زبان مادری در برابر مرگ موسیقی آذربایجانی

قصه پرغصه موسیقی سنتی آذربایجان به تراژیک‌ترین قسمت خود رسیده و در حالی‌که در گوشه‌ای از شهر بلیط کنسرت فلان خواننده تهرانی پیدا نمی‌شود چشم هنرمندان تبریز برای استقبال مردم از کنسرت‌های محلی به در خشک شده است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آناج، تبریز ۲۰۱۸ آغاز شده و به مناسبت شروع میزبانی شهر به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی مدتی است که “شب‌های موسیقی تبریز” به اجرا در می‌آید و در قالب این برنامه گروه‌های موسیقی ترکی و فارسی به اجرای موسیقی شاد می‌پردازند.

عصر چهارشنبه که یکی از گروه‌های موسیقی سنتی آذربایجانی به اجرا پرداخت استقبال نزدیک به بیست نفری از این کنسرت محلی جای تاسف داشت؛ زیرا در حالی‌که استقبال کنندگان این کنسرت به زور تعداد انگشتان دست را رد کرده بودند؛ همین چند شب گذشته کنسرت خواننده‌ای که تا چندی پیش تنها در قاب سینما دیده می‌شد با استقبال چندصد نفری مواجه شد، علی‌رغم اینکه قیمت ارزان‌ترین بلیط‌های این کنسرت نیز سه برابر گران‌ از بلیط کنسرت‌محلی تبریز بود.

کسانی که تا دیروز پرچمدار زبان مادری و فرهنگ اصیل آذربایجانی بودند امروز برای تماشای یک کنسرت تهرانی سر و دست می‌شکنند در حالیکه بی‌توجه به موسیقی اصیل آذربایجان سکوت پیشه کرده‌اند و شاهد مرگ آرام و در سایه موسیقی سنتی تبریز هستند.

قبل از آغاز تبریز ۲۰۱۸ سیبل انتقادات به سمت مسئولین بود تا کاری انجام دهند کارستان و هرکس به زعم خود انتقاداتی را انجام می‌داد اما امروز که برای تبریز ۲۰۱۸  “شب‌های موسیقی تبریز” در نظر گرفته شده تا برنامه‌ای شاد و باب میل خانواده‌ها همراه با موسیقی سنتی آذربایجان اجرا شود چرا دیگر داییه داران زبان و فرهنگ ترکی حرفی از آن به میان نمی‌آورند و به جای دیدن چنین کنسرت‌های محلی راهشان را به سمت فلان هتل مجلل برای دیدن کنسرتی کج می‌کنند که نه تنها نیمی از اصالت موسیقی آذربایجانی را ندارد بلکه در محتوا نیز نمی‌تواند به گرد پای آن برسد.

اینکه در گذر زمان ذائقه مخاطبان عوض شده مساله قابل قبولی نیست چرا که در جایی نه چندان دورتر تماشاگران در سال‌های اخیر استقبال گسترده‌ای از تئاتر تبریز و به ویژه اجراهای ترکی داشته‌اند و این موضوع نشان می‌دهد که همچنان جوانان تبریز فرهنگ و اصالت خودشان را به هر به ظاهر مدرنیته ترجیح می‌دهند، اما شاید سوال اصلی اینجاست که همان‌ها که خبر کنسرت فلان خواننده در تبریز را دست به دست می‌چرخانند تا استقبال هرچه بیشتری از این خوانندگان تهرانی که شاید سالی یک بار بیشتر مهمان تبریز نیستند چرا برای تبلیغ و معرفی هنرمندان خودشان و موسیقی اصیلشان تلاشی نمی‌کنند؟

جای تاسف است که در چندشب گذشته بلیط کنسرت خواننده‌ای تهرانی در کسری از ثانیه به فروش برسد در حالیکه هنرمندان آذربایجانی در شب‌های موسیقی تبریز چشم‌انتظار مردمی بودند که همیشه داییه‌دار زبان و فرهنگ خودشان بوده‌اند اما چشمشان به در خشک شد و نمی‌دانند آیا این استقبال سرد تا پایان شب‌های سرد زمستان نیز ادامه خواهد یافت؟

این سوال از کسانیکه در برخی برهه‌ها رگ غیرت تبریز و زبان مادری دوستی‌شان باد می‌کند نیز مطرح می‌باشد که اگر به واقع زبان مادری‌شان را دوست دارند مگر می‌شود موسیقی زبان مادری‌شان را دوست نداشته باشند؟ بدون شک اگر خودمان برای هنر و موسیقی شهرمان ارزش قائل نباشیم نباید انتظار داشته باشیم که دیگران به هنر ما احترام بگذارند.

“شب‌های موسیقی تبریز” این روزهای با کمترین قیمت ورودی در حال اجرا می‌باشد تا شب‌های زمستانی شاد و همراه با موسیقی اصیل را برای خانواده‌های تبریزی رقم بزند و هرکدام از ما می‌توانیم نه تنها حامی اجرای برنامه‌های شادی از این دست باشیم بلکه با حمایت حداکثری از چنین گروه‌هایی سبب پیشرفت موسیقی اصیل و سنتی آذربایجانی را رقم بزنیم.

۷ دیدگاه‌ها

 1. این همه انتقاد کردید باز هم نگفتید که این برنامه موسیقی آذربایجانی کی، کجا و چه گروهی اجرا می کنند!!!؟ برای اینکه خیلی از مردم اصلا اطلاعی از این برنامه ها ندارند.

  7
  2
 2. البته تبلیغات این گروهها را هم باید در نظر گرفت. همان به اصطلاح خواننده ای که چند روز به تبریز آمده بود و می توان گفت هیچ هنری به جز معروفیت ندارد، از چند وقت پیش تبیلغات کنسرتش را آغاز کرده بود اما خوانننده های محلی به زور مجوز کنسرت می گیرند و برای آن نیز نمی توانند تبلیغ کنند.
  البته انتقاد شما را نیز کاملا بجا می دانم

  6
  2
 3. آنتی فاشیسم

  تا زمانی که پانیرانیست در مملکت جولان میدهد و دبر تبل فارسی آریایی میکوبد این مملکت روزی به باد فنا میرود.تا زمانی که موجود دوپای انسان ستیز و نژادپرست دیوانه بنام سیدجواد طباطبایی و امثال آن در این مملکت یک تئوریسین یا بهتر است بگویم هذیانگو میباشد کاملا مشخص است که وضعیت فرهنگی و هویتی مملکت چه خواهد شد.جالب این است که آن دکتر پلاستیکی خودش را ایرانی هم میداند و درقبال تورکان و اعراب جبهه میگیرد درحالیکه خودش ایرانی نیست چون کلمه سید در اول نامش او را به اعراب منتسب میکند.هر چند سید به اهل بیت عظیم الشان میگویند اما این دیوانه نژادپرست حتی یک سید قلابی است که اصالتش مشخص نیست.
  حال با وجود چنین افراد قلابی و بی اصالت و بی شرف آیا انتظار دارید فرهنگ و هنر و زبان ترکها و سایر اقوام پیشرفت کند؟

  5
  5
  • آخه تو گوساله رو چه به اینکه درباره دکتر طباطبایی حرف بزنی . حیوونات متوهم و احمقی مثل تو رو باید بست به گاری

   2
   5
 4. علی آذربایجانی

  از ماست که بر ماست

  5
  1
 5. داییه داران زبان مادری حمایت میکنند
  داییه نداران زبان مادری حمایت نمیکنند اونایی که دارن کنسرتهای فارسی رو تبلیغ میکنند دایه داران زبا مادری نیستد آسیمیله هایی هستند که میگن فارسی بهتر است مغزشون از بچگی توسط تی وی فارسی پر شده و نتیجه اش میشه این البت

  3
  3
 6. دیدید که فقط حرف مفت میزنید . بحث زبان اصلا دغدغه مردم نیست . حالا هی مزخرف ببافید و مثل اون احمق بالایی ، عدم استقبال مردم تبریز رو هم ربط بدید به فارس ها . کنسرت عالم قاسم اف و رشید بهبوداف و رامیز قلی اف تو همین تهران کلی طرفدار داشت چون مردم فقط فکر موسیقی خوب و زیبا هستن نه خزعبلات امثال شما راجع به زبان مادری

  2
  1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *