خانه / آخرین اخبار / تاسیس اقلیم سنی-کردی با هدف منع نفوذ ایران در عراق و انسداد راه‌‌های زمینی بین ایران و سوریه
سومین تلاش آمریکا در سوریه و عراق با کارت کردی؛

تاسیس اقلیم سنی-کردی با هدف منع نفوذ ایران در عراق و انسداد راه‌‌های زمینی بین ایران و سوریه

تاسیس اقلیم راهبردی سنی-کردی در عراق پرده سوم تئاتر آمریکایی-سعودی-صهیونیستی برای قطع ارتباط زمینی ایران با سوریه در منطقه خواهد بود.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آناج؛ رفراندوم جدایی منطقه کردنشین عراق در ۳ مهر ۱۳۹۶ (۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷) بدون موافقت دولت فدرال عراق و نیز علی رغم مخالفت های جدی همسایگان عراق و همچنین جامعه جهانی از سوی سران اقلیم برگزار شد. این رفراندوم که به ادعای سران اقلیم الزام آور نبوده و تنها در حد یک نظر سنجی بود با ۹۲ دصد آرای آری به اتمام رسید. ولی از همان روز زمزمه هایی مبنی بر نارضایتی دولت مرکزی عراق و نیز همسایگان این کشور از جمله ترکیه و ایران به گوش رسید و در مدتی کوتاه مخالفت های لفظی ترکیه و ایران با رفراندوم جدایی با همکاری دولت مرکزی عراق وارد فاز عملیاتی شد. گذرگاه های مرزی ایران و ترکیه  در مدتی کوتاه با منطقه کردنشین عراق بسته شد و نیروهای مسلح دو کشور اقدام به برگزاری مانورهای نظامی در نزدیکی مرزهای خود با اقلیم کردند.

تنها پس از سه هفته از برگزاری رفراندوم کذایی دستور حمله به کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه از سوی حیدرالعبادی صادر شد. نیروهای پیشمرگه که در طول چند سال و به بهانه مبارزه با داعش و با پشتیبانی نیروهای آمریکایی تقریبا تمامی مناطق مورد مناقشه را اشغال کرده بودند و با این اقدامات مساحت اقلیم کرد عراق را تقریبا به دو برابر مساحت واقعی افزایش داده بودند بدون هیچ مقاومتی و تنها طی ۴۸ ساعت از تمامی مناطق مورد مناقشه عقب نشینی کردند.

با عقب نشینی پیشمرگه‌‌‌ها و با شکست طرح آمریکایی-صهیونیستی برای تجزیه عراق، آمریکا کارت جدید خود را رو کرده و این‌بار فاز دیگر عملیات های تجزیه طلبانه خود را در خاک سوریه و به نحوی متفاوت پیش برد. آمریکایی‌‌‌ها که از زمان آغاز بحران سوریه با حمایت از تروریست‌‌های “پ.ی.د/پ.ک.ک” در شمال سوریه قصد ایجاد کریدور تروریستی و ایجاد مسیر امن انتقال انرژی برای خود و اسزائیل را در نوار شمالی سوریه با دخالت ترکیه از دست داده بودند، مسیر پیشروی خود را به سمت جنوب شرق سوریه تغییر دادند.

آمریکایی‌‌‌ها از این تغییر مسیر پیشروی دو هدف عمده را دنبال می‌‌کردند: ۱٫به دست گرفتن تقریبا تمامی منابع نفتی سوریه که در دیرالزور و اطراف آن و نزدیک به مرز عراق متمرکز می‌‌باشد. ۲٫ در دست گرفتن تمامی مرز شرقی سوریه با عراق و در واقع کنترل مسیر ارتباط زمینی ایران با سوریه و قطع ارتباط زمینی ایران با سوریه.

آمریکا با عملیاتی کردن این دو هدف در واقع فاز اولیه عملیات تجزیه طلبانه خود در عراق را تا اطلاع ثانویه و تثبیت موقعیت “پ.ک.ک” در شمال و شرق سوریه به حالت تعلیق درآورده و حتی هیچ واکنشی در مقابل پیشروی نیروهای ارتش عراق و حشدالشعبی در مناطق مورد مناقشه از خود نشان نداد.

اکنون و پس از گذشت سه ماه از رفراندوم جدایی اقلیم، تروریست های “پ.ی.د/پ.ک.ک” تقریبا ۲۵ درصد از خاک سوریه را اشغال کرده و تقریبا نوار شرقی سوریه و منابع غنی نفتی آن را با حمایت آمریکا در کنترل خود دارند. آمریکا که سه ماه قبل در نتیجه فشارهای ایران، ترکیه و دولت مرکزی عراق در موضوع جدایی اقلیم سکوت اختیار کرده و مخالفت خود را با جدایی اقلیم اعلام می کرد الان در نظر دارد تا فاز سوم طرح تجزیه طلبانه خود در منطقه را اینبار در زمین سیاسی به اجرا گذارد.

پرده سوم تئاتر آمریکایی با طرح ائتلاف کردها و سنی های عراق و تاسیس اقلیم راهبردی سنی-کردی در شمال و شرق عراق مطرح شده است. بالطبع عربستان سعودی نیز که غلام حلقه به گوش آمریکا در منطقه بوده و عموما اسپانسور طرح های آمریکایی در منطقه نیز می باشد پیشتر و بیشتر از هر کسی این سناریو را در بوق و کرنا خواهد کرد.

روزنامه “الوطن” عربستان در گزارش خود می نویسد: “دوحزب اصلی اقلیم کرد شمال عراق، یعنی حزب دمکرات (پارتی)  و اتحادیه میهنی (یکیتی) اکنون برای هم پیمانی با ائتلاف نیروهای ملی عراق که ائتلاف اهل سنت در این کشور است، با هدف تاسیس یک اقلیم فراگیر فدرالی برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه تلاش می کنند.”

این روزنامه  ضمن اشاره به اینکه مرزهای این اقلیم موردنظر که از استان سلیمانیه آغاز و با عبور از استان های اربیل، دهوک، نینوا  و صلاح الدین تا استان الانبار امتداد می‌‌باید، افزود: “هدف از تاسیس  این اقلیم منع نفوذ ایران در عراق و بستن راه‌‌های زمینی بین ایران و سوریه  و جبران خسارات شهرهای سنی نشین از جنگ با تروریسم و برون رفت از بحران های برگزاری همه پرسی جدایی اقلیم کردستان از عراق است.”

یک نماینده مجلس اعلای عراق نیز در این رابطه اظهار داشت: “در صورت موفقیت کردها و اهل سنت عراق برای تاسیس یک اقلیم راهبردی برای خود، این اقدام به مثابه یک قدرت سیاسی بزرگ در عرصه سیاسی عراق خواهد بود و آن ها می توانند در تصمیم گیری‌‌های دولت فدرال مشارکت کنند؛ چراکه اکنون نگرانی‌‌هایی از مرحله پس از شکست داعش و بقای نظام اسد در سوریه و نتایج انتخابات پارلمانی در عراق و تلاش های هم پیمانی ملی برای تشکیل دولت اکثریت سیاسی  و نه دولت وحدت ملی یا دولت توافقات سیاسی وجود دارد.”

با این اوصاف به راحتی می توان دلایل سکوت و عقب نشینی آمریکا در موضوع اقلیم را به راحتی درک کرد. آمریکایی ها که با ورود ارتش ترکیه در تکمیل کریدور شمال سوریه و نیز تجزیه عراق ناکام مانده بودند به شدت بر روی مرز شرقی سوریه متمرکز شده اند. در واقع آمریکایی این مرز مشترک را در سمت سوریه با حمایت از “پ.ی.د” به کنترل خود درآورده اند و سمت عراقی آن را نیز می خواهند به کمک کردها در شمال و عرب های سنی در غرب عراق و تا مرز اردن در اختیار داشته باشند. تشکیلات تروریستی “پ.ی.د/پ.ک.ک” که تا چند وقت پیش تهدید امنیتی برای ترکیه و در مرزهای شمال سوریه محسوب می شد اکنون به تهدید امنیتی ایران در مرزهای شرقی سوریه تبدیل شده است.

نکته قابل توجه در این میان عدم انجام عملیات میدانی از سوی روسیه بر علیه مواضع “پ.ی.د” در شرق سوریه بوده است. روسیه در حقیقت چندان تمایلی به درگیری مستقیم با “پ.ی.د” ندارد و وجود این گروه تروریستی در شمال و شرق سوریه را به عنوان یکی از کارت های خود برای انجام معاملات سیاسی بر سر میز مذاکرات در آینده برای خود محفوظ داشته است و به نظر می رسد اینبار نیز ایران و ترکیه علی رغم اختلاف نظرها و تضاد منافع  در منطقه و موضوع سوریه به دلایل تهدید امنیتی مشترک ناگزیر از همکاری با یکدیگر خواهند بود.

یک دیدگاه

  1. بهروز قوشاچایلی

    ایران بایدباترکیه علیه این گروهک های تروریستی همراه باشد چون این گروه ها که بزرگشان مسعودخان بودتاقدرتی بدست میارن برای اطراف خودشاخ میشوند.ترکیه اینها رابهترازمامیشناسد.درحقیقت آنچه را ترکیه درخشت می بیند مادرآینه هم نمی بینیم پس برای اضمهلال این گرو هکها بایدباترکیه همسوباشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *