خانه / آخرین اخبار / لاوروف:مناقشه قره باغ را فقط جمهوری آذربایجان و ارمنستان می توانند حل کنند

لاوروف:مناقشه قره باغ را فقط جمهوری آذربایجان و ارمنستان می توانند حل کنند

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت : مناقشه قره باغ را فقط طرفین این مناقشه یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان می توانند حل کنند و روسیه نمی تواند طرح خاصی برای حل این مناقسه ارایه کند.

به گزارش یول‌پرس به نقل از خبرگزاری ‘ آپا ‘ جمهوری آذربایجان ، لاوروف روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مربوط به نتایج سال ۲۰۱۷ میلادی در مسکو افزود: روسیه همراه با آمریکا و فرانسه تاکنون تلاش های لازم برای فراهم کردن شرایط مناسب جهت حل این مناقشه را انجام داده است .

روسیه ، آمریکا و فرانسه از سال ۱۹۹۷ میلادی ریاست مشترک در گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ویژه حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ را بر عهده دارند .

وزیر امور خارجه روسیه گفت : ما در سال های اخیر برای نزدیک کردن مواضع طرفین مناقشه قره باغ و نشان دادن راه حل مسالمت آمیز به طرفین مناقشه ، مرتب تلاش کره ایم و امسال نیز به این روند ادامه خواهیم داد.

سرگئی لاوروف افزود: روسای گروه میانجی مینسک موضع یکسان دارند و طرفین مناقشه قره باغ نیز متوجه این موضع میانجی گرانه هستند ولی تصمیم در زمینه حل این مناقشه را باید خود طرفین اتخاذ کنند .

وی در عین حال بر ضرورت حل مرحله ای مناقشه قره باغ تاکید کرد و گفت : ما انتظار داریم در سال جاری نیز از سوی جمهوری آذربایجان و ارمنستان تحرکی مثبت در راستای حل مناقشه قره باغ وجود داشته باشد .

لاوروف ضمن تقدیر از دیدار سال گذشته روسای جمهوری و وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت : در شرایط فعلی مساله عمده برداشتن گام های لازم برای برقراری آرامش و ثبات در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ است و تحقق این مهم به حل سیاسی مناقشه نیز می تواند کمک کند .

وی با تاکید بر این که مناقشه را نمی توان با یک سند خاص بطور کامل حل و فصل کرد ، گفت : مساله باید به شکل مرحله ای حل شود .

وزیر امور خارجه روسیه در بخشی از سخنان خود در پاسخ به سووال خبرنگار از توسعه بیش از پیش روابط راهبردی این کشور و جمهوری آذربایجان ابراز خشنودی کرد و گفت : این روابط بر گفتمان مرتب روسای جمهوری و وزیران امور خارجه دو کشور مبتنی است .

وی با اشاره به توسعه روابط فرهنگی روسیه و جمهوری آذربایجان گفت : میان دو کشور همچنین حجم گردش تجاری و شرمایه گذاری متقابل افزایش می یابد .

سرگئی لاوروف همچنین خاطر نشان کرد : کمیسیون بین دولتی همکاری های اقتصادی روسیه و جمهوری آذربایجان در حوزه های مختلف فعال بوده و ما از سطح روابط راهبردی با جمهوری آذربایجان خشنود هستیم .

۲ دیدگاه‌ها

 1. آیدین زنگان تورکو

  اگه روسها بزارن
  آزربایجان یه ساعته کل خاک ارمنستان اشغالگر را به توبره میکشه قره باغ که سهله.

  10
  2
 2. آقای لاوروف
  آیا روسیه هم کریمه را به «شکل مرحله‌ای» و با «برقراری آرامش و ثبات» به خاک خود ضمیمه کرد …!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *