خانه / آخرین اخبار / امام هفته

امام هفته

اخیراً برخلاف سنت های مرسوم شده از گذشته، امام جمعه جدید تبریز، رویه متفاوتی در پیش گرفته است. ایشان مسئولیت خود را فقط محدود به تریبون یک طرفه روز جمعه نکرده است.

محمدباقر کریمی- یول‌پرس: برای امام جمعه بودن باید امام هفته بود. نا امنی های اول انقلاب باعث شد، مسئولان جمهوری اسلامی که با آرمان ها و شعارهای مردمی شروع کرده بودند، در مراودات و تعاملات خود مجبور به مراعات موازین حفاظتی و امنیتی شوند. بعدها که دیگر آن فضا رخت بر بسته بود و شرایط عادی شده بود، اما آن ملاحظات و یا تشریفات حفاظتی

محمدباقر کریمی – استاد دانشگاه

باقی ماند. خیلی های دیگر هم که بعد ها مسئولیت گرفتند، برای ایجاد پرستیژ و هیبت و اثر گذاری بیشتر بر روی عموم، از این رویه مرسوم بهره می برند. غافل از اینکه برای ایجاد کاریزمای شخصیتی نه لازم است فرد حتماً در برج عاج بنشیند، نه دورتر و بالاتر از مردم بنشیند و نه با مردم با تشبث و با کلمات ثقیل حرف بزند! کاریزماتیک ترین رهبر تاریخ، مردی بود که با اصحاب صفه بر زمین می نشست و در مسجد با یاران خود در حلقه ای بدون صدر و ذیل، چنان ساده و گمنام می نشست که اگر غریبه ای وارد می شد به راحتی قادر به تشخیص این نمی شد که رسول الله کدام یک از این افراد است.

اخیراً برخلاف سنت های مرسوم شده از گذشته، امام جمعه جدید تبریز، رویه متفاوتی در پیش گرفته است. ایشان مسئولیت خود را فقط محدود به تریبون یک طرفه روز جمعه نکرده است. ایشان به خوبی می دانند که حتی برای امامتی مقبول در نماز جمعه هم که شده، باید همه هفته را با مردم بود؛ با روزمرگی هایشان، مشکلات، دغدغه ها و حتی در مناسبت هایشان. باید با مردم بود، عین آنها. هیچ کس بزرگتر از پیامبر(ص) و علی (ع) نیست که امام روزمرگی های جامعه خود هم بودند.

حضور ایشان در روز دانشجو در دانشگاه، بدون تکلف و آدابی خاص و نیز سخن گفتن به زبان جامعه هدف در دانشگاه، تردد با تاکسی و اتوبوس خط واحد، حضور در بازار و حتی تابوشکنی بزرگ و حضور در ورزشگاه و همدلی با مردمی که احساس شان جریحه دار شده بود، نه یک الگوی غربی که بازگشت به سیره نبی اکرم(ص) هست و حتی بوی امام موسی صدر را می دهد. بدون توجه و قضاوت در مورد باطن، ظاهر این رفتار هم بسیار نیک، زیبا و ارزشمند است. از مردم و با مردم بودن، تواضع داشتن، از نزدیک شاهد میدانی مشکلات، دغدغه ها، غم و شادی های مردم بو، نه تنها باعث افزایش اعتماد و همبستگی مردم و مسئولین می شود، بلکه به طور خاص باعث می شود که ایشان در جایگاه حقوقی نماینده ولی فقیه نیز بر سیاست گذاری ها، برنامه ها و عملکردها از جهت میزان مطابقت با حل مشکلات واقعی مردم، نظارت بهتری داشته باشند.

یک دیدگاه

  1. با سلام خدمت مسئولین و زحمت کشان سایت خوب یول پرس
    حاج آقا آل هاشم رو باید نماد مردانگی و غیرت و شرف و انسانیت نام برد. ایشون رئیس عقیدتی سیاسی کل ارتش بودن. مقامی که هم رده فرمانده کل ارتش بود. من زمانی که مشغول خدمت سربازی در منطقه خوزستان بودم ایشون رو چند بار از نزدیک ملاقات کردم. طوری با سرباز و کادر و خانواده های ارتشی صحبت میکردن و از مشکلات جویا میشدن که انگار مشکلات رو خودشون کامل دارن لمس میکنن. هرکس مشکلی رو میگفت و بهشون میگفت امکان جواب رد نداشت. انسان بسیار خاکی و مردمی هستن. باهمه رو در رو حرف میزنن بدون طی مراحل اداری و غرور و تکبر. الان هم که امام جمعه کلانشهری مثل تبریز هستن مطمئنا به حق و حقوق مردمشون رسیدگی خواهند کرد. انسانی فوق العاده خوش قول و دقیق و وقت شناس هستن و به دلیل اینکه تو ارتش بودند از دسپریم نظامی بالایی برخوردارند. به امید موفقیتشون و به امید روزی که همه شهرهای ایران از وجود همچین ائمه جمعه های با لیاقتی بهره ببرن مخصوصا شهر زیبای من اصفهان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *