خانه / آخرین اخبار / مسئله قره‌باغ و تاتارهای کریمه باید حل و فصل شود
رئیس مجلس ترکیه در تهران:

مسئله قره‌باغ و تاتارهای کریمه باید حل و فصل شود

قهرمان طی سخنرانی در کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در تهران تاکید کرد که دنیای اسلام در زمینه مسائل بشری و در راس مسئله قدس باید یکدل شوند.

به گزارش یول‌پرس، اسماعیل قهرمان با اشاره به اینکه ترکیه با گشایش سرکنسولی که در سال ۱۹۲۵ در قدس گشایش داد، در جایگاه اولین کشوری قرار گرفت که در قدس اولین قبله مسلمانان نمایندگی دیپلماتیک دارد، اظهار داشت، تا پیدایش یک راه حل عادلانه، جامع و پایدار در چارچوب تصمیم سازمان ملل، صلح منطقه ای و حتی جهانی برقرار نخواهد شد.

قهرمان ضمن تاکید بر اینکه ترکیه برای آگاهی افکار عمومی جهان از تحولات ایالت آراکان در میانمار تلاش بسیاری از خود نشان داده است، گفت: جامعه بین المللی ملزم به کمک به میانمار و بنگلادش جهت بازگشت امن و با افتخار روهینگیایی ها به خانه و کاشانه خود میباشد.

رئیس مجلس ملی ترکیه اظهار داشت، ترکیه به کره شمالی که به رغم قطعنامه های سازمان ملل و تحریمات سنگین اقدام به آزمایش موشک بالستیک کرده و شرق آسیا و کل جهان را تهدید میکند، به شدت واکنش نشان داده است.

قهرمان تاکید کرد که برقراری ثبات در عراق با حفظ تمامیت ارضی و اتحاد سیاسی در این کشور برای صلح منطقه ای و جهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه ضمن دعوت همگانی برای خنثی کردن سیاستهای تجرید برعلیه تورکهای جمهوری تورک قبرس شمالی که دهها سال است بر آنها اعمال شده گفت: حمایت از پیدایش یک راه حل پایدار و عادلانه با اصلاح توازن که به طور یک جانبه و ناعادلانه بر علیه تورکهای قبرس بر هم خورده است، مسئله مشترک کلیه مسلمانان بوده و مسئولیت مشترک تمامی آنهاست.

رئیس مجلس ترکیه همچنین تاکید کرد که حفظ حقوق اساسی اقلیت تورک و مسلمان در تراکیه غرب و تورکهای مقیم در ۱۲ جزیره ای که در دریای اژه واقع شده نیز یک وظیفه همگانی است.

قهرمان با اشاره به اینکه امیدوارند مسئله قره باغ نیز در چارچوب تمامیت ارضی کشور آذربایجان حل و فصل شود گفت: کشورهای مسلمان در حل مسائل تاتارهای کریمه نیز باید مشارکت داشته باشند.

رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه گفت: ترکیه در راستای برقراری امنیت و ثبات در افغانستان تلاش کرده و همبستگی کشورهای سازمان همکاری اسلامی در این زمینه میتواند نقش مهمی در اصلاح این وضعیت داشته باشد.

قهرمان ضمن ابراز خشنودی از به نتیجه رسیدن فوری تظاهرات های اعتراضی اخیر در ایران که ۲۸ دسامبر آغاز هشت روز به طول انجامید گفت: امیدواریم اختلافات دو کشور پاکستان و هندوستان بر سر مسئله کشمیر نیز هر چه زودتر حل و فصل شود.

رئیس مجلس ترکیه با اشاره به سفر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در روزهای بین ۲۴ تا ۲۷ دسامبر به آفریقا گفت: کمکهای انسانی جهت توسعه آفریقا با هدف تامین رفاه مردم این قاره ارائه میشود.

اسماعیل قهرمان در آخر نیز اعلام کرد که ترکیه همواره به اهمیت مبارزه جهانی با همه سازمان های تروریستی تاکید کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *