خانه / آخرین اخبار / برای بنیاد سعدی جهت حمایت از زبان فارسی پول است، برای فرهنگستان تورکی آذربایجانی پول نیست؟!!
حسن نژاد در نطق میان دستور:

برای بنیاد سعدی جهت حمایت از زبان فارسی پول است، برای فرهنگستان تورکی آذربایجانی پول نیست؟!!

نماینده مردم مرند و جلفا گفت: مردم از من می‌پرسند چطور برای انتقال آب خلیج‌فارس به کویر مرکزی پول هست، اما برای نجات دریاچه اورمیه پول نیست؟ مردم از من می‌پرسند، چگونه برای بنیاد سعدی جهت حمایت از زبان فارسی در خارج از کشور پول است، اما برای ایجاد فرهنگستان ترکی ـ آذربایجانی جهت جلوگیری از نابودی این زبان پول نیست؟

به گزارش یول‌پرس، محمد حسن‌نژاد نماینده مردم مرند و جلفا در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور، بزرگترین تهدید کشور را تشریح کرد.

وی گفت: شاید خیلی از عزیزان، بزرگترین مشکل کشور را تورم، بیکاری، اغتشاشات و اعتراضات اخیر، تحریم، گروه‌های تکفیری، فساد، حقوق‌های نجومی و رانت بدانند، اما به نظر این حقیر با وجود اینکه موارد بالا، مشکلات بزرگ کشور هستند، اما بزرگ‌ترین مشکل و تهدید فعلی کشور، ضربه خوردن اعتماد عمومی می‌باشد.

حسن‌نژاد ادامه داد: بزرگترین سرمایه هر حاکمیتی، اعتماد مردم به حاکمیت است؛ اگر اعتماد کامل و حمایت مردم پشتیبان دولتمردان و حاکمیت باشد، دولت‌ها می‌توانند با آن سرمایه عظیم، هر مشکلی را با مردم و توسط مردم مرتفع نمایند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بررسی چند اتفاق اخیر کاملاً هویداست که اعتماد عمومی به نهادهای رسمی کاملاً خدشه‌دار شده است؛ علت این امر نیز عدم وجود شفافیت، سیاسی‌کاری و جناح و دسته‌بازی به جای همدلی و هم‌افزایی می‌باشد.

وی اظهار داشت: به عنوان نمونه، در قضیه نفتکش سانچی، حادثه‌ای برای یک نفتکش اتفاق افتاده و مسلماً با تشریح جزئیات، با صداقت کامل و در زمان مشخص، مردم عزیز به اظهار همدردی با خانواده‌های داغدیده ‌پرداختند ولی حالا از سونامی اطلاعات غلط و متناقض از حمله موشکی بگیرید تا اینکه چرا پرچم پاناما در کشتی بوده است و چگونه توانستند جعبه سیاه را خارج کنند، اما خدمه را نتوانستند، شکل گرفته است؟

نماینده مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آیا این اتفاقات تقصیر دشمنان خارجی است یا ضعف اطلاع‌رسانی ما؟ مردم به شایعات شبکه‌های معاند و فضای مجازی بیشتر از واقعیت‌های بیان شده در رسانه ملی بها می‌دهند؛ این موضوع مشکل خارجی‌ها است یا خودمان؟

وی در خصوص اغتشاشات و اعتراضات اخیر نیز گفت: چرا چند کانال تلگرامی توانستند امنیت ملی را به چالش بکشند؟ چرا باید مردم جهت اطلاع از اتفاقات به جای مراجعه به صدا و سیما و رسانه‌های رسمی و قانونی، به کانال‌ها و شبکه‌های مجازی غیررسمی و یا معاند مراجعه کنند؟ در بحث بودجه، چرا باید قسمت‌هایی از جداول بودجه به صورت گزینشی منتشر و بی‌اعتمادی مردم دامن زده شود؟

حسن‌نژاد افزود: عدم ارائه شفاف جزئیات نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، استرس را به کل مردم تزریق نموده و اعتماد عمومی را خدشه‌دار کرد؛ علت این امر، سیاسی‌کاری و عدم شفافیت دولت بود. آیا نمی‌شد با اطلاع‌رسانی به موقع، شیوع بیماری در مرغداری‌ها مردم را به جای ناراضی کردن از افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ، به کمک برای مدیریت موقت بحران دعوت کنیم؟

وی تأکید کرد: وقتی بررسی می‌کنیم، می‌بینیم مشکل، خود مشکل نیست بلکه نحوه اطلاع‌رسانی و عدم اعتماد به ما نهادهای رسمی است؛ دلیل عینی این حرف، ترجیح مردم به کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه است که حاضر شدند پول و کمک‌های خود را به افراد مشهور بدهند، اما کمک‌هایشان را در اختیار نهادهای رسمی دولتی قرار ندهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: یکی دیگر از نقاط تضعیف اعتماد عمومی، نحوه برخورد با مفسدین و یا نحوه اطلاع‌رسانی برخورد با مفسدین است. مردم هر روز از خود می‌پرسند چرا بابک زنجانی اعدام نمی‌شود؟ چرا با حقوق‌های نجومی برخورد نشد؟ واقعیت پشت پرده مؤسسات غیرمجاز چیست؟ سپرده‌های مردم را صاحبان این مؤسسات کجا برده‌اند؟ چرا با صاحبان این مؤسسات به صورت شفاف برخورد نشد؟ چرا علیرغم شعار جوانگرایی، یک تعداد مدیر مفسد از اول انقلاب در مسندهای مهم، تکیه زده و هیچ‌ وقت بازنشسته نمی‌شوند؟ چرا هر روز می‌گوییم فلانی هزاران میلیارد دزدی بانکی کرد و بعد هیچ‌کس اعدام نمی‌شود؟

وی گفت: تازه مدیر همان بانک، بعد از مدتی مدیر بانک بزرگتری می‌شود. عاملین حوادث تلخی مانند قطار تبریز ـ مشهد چه کسانی بودند و چرا تنبیه نشدند؛ این سؤالات اعتماد عمومی را نشانه گرفته است.

حسن‌نژاد ادامه داد: احساس بی‌عدالتی و تبعیض، یکی از علل مهم بی‌اعتمادی است؛ مردم از فقر و محدودیت ناراضی می‌شوند، اما شاکی نمی‌شوند، اما اگر طعم محرومیت با حس تبعیض و بی‌عدالتی همراه شود، منجر به شکایت و اعتراضات عمومی می‌شود. مردم می‌پرسند اگر مملکت پول پرداخت یارانه را ندارد، چگونه پول پرداخت حقوق‌های نجومی و مأموریت‌های خارجی را دارد؟ چگونه برای پرداخت وام دو میلیون تومانی قرض‌الحسنه، چندین وثیقه و ضامن لازم است، اما برای وام‌های خلاف هزار میلیاردی، هیچ وثیقه و ضامنی لازم نیست؟ چگونه برای وام ازدواج و وام تولید، پول نیست اما پرداخت‌ وام‌های بالای هزار میلیاردی پول است؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مردم از من می‌پرسند اگر برای اجرای راه‌آهن میانه ـ تبریز پول نیست، چرا برای راه آهن قزوین ـ رشت و تهران ـ اصفهان پول است؟

وی ادامه داد: مردم از من می‌پرسند چطور برای انتقال آب خلیج‌فارس به کویر مرکزی پول هست، اما برای نجات دریاچه اورمیه پول نیست؟ مردم از من می‌پرسند، چگونه برای بنیاد سعدی جهت حمایت از زبان فارسی در خارج از کشور پول است، اما برای ایجاد فرهنگستان ترکی ـ آذربایجانی جهت جلوگیری از نابودی این زبان پول نیست؟

حسن‌نژاد خطاب به نمایندگان گفت: اگر واقعاً دلسوز کشور و نظام هستید، دست در دست هم دهید خارج از هر حزب و جناح سیاسی، اعتماد عمومی را بازسازی کنید؛ صرفاً از طریق درستکاری، شفافیت و اطلاع‌رسانی درست از طریق رسانه ملی و یا حتی تلویزیون خصوصی، می‌توان مشکلات را حل کرد.

۲۳ دیدگاه‌ها

 1. آزربایجانلی

  چگونه واسه مشهد که پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی بود بودجه تعلق گرفت ولی واسه تبریز ۲۰۱۸بودجه نیس ؟چطور واسه احیای زاینده رود که جز زیبایی اصفهان هیچ تهدیدی با خشک شدن آن متوجه شهروندانش نیس بودجه دارن ولی واسه دریاچه آزربایجان که نابودیشبا نابودی آزربایجان برابر هس بودجه ندارن؟ چطور کویر کرمان باجمعیت سه میلیونی در برابر ازربایجان شرقی ۴ میلیونی دو برابر بودجه در نظر گرفته شده واسه ۹۷؟چرا معادن مس وطلا وسنگهای قیمتی آزربایجان مستقیم واسه کویر مرکزی بارگیری میشه وتنها چیزی که واسه ما دارد آلودگی محیط زیست ان هس وصد البته نفت وگاز خوزستان هن همینطور؟باید از توهم بیرون بیاییم وقبول کنیم که تبعیض ونژادپرستی سیستماتیک برعلیه ملل غیر فارس در ایران حاکم هس وچیزی جز از خود بیگانه کردن این ملتها با توهین وتحقیر وتبعیض ومهاجرتهای برنامه ریزی شده هیچ هدفی ندارد بازم تکرار میکنم سیستماتیک وکاملا برنامه ریزی شده نه اتفاقی

  48
  3
  • مگر برای دفاع از خوزستان مردم اصفهان و تهران و خراسان جان ندادند ؟
   مگر تبریز از گاز خلیج فارس استفاده نمیکند ؟
   ای کاش دولت نظام اقتصادی را فدرالی کند تا برخی از توهم خارج شوند

   5
   30
   • دوست عزیز اولا که سلام ثانیا فقط اسم تبریز را نیاور کل ترکان ایران خواهان تدریس زبان مادری خود هستند ثالثا مگر تبریز پول گاز مصرفی خود را نمی دهد چرا منت می گذارید طوری می گویید که انگار گاز رایگان می دهید خدا را شکر که با پیشرفت تکنولوژی سلول های خورشیدی هر استان انرژی خود را خودش تامین خواهد کرد در مورد بحث فدرالی که اروزی ما است ای کاش

    18
    1
   • آفرین اگه فدرالی کند ؛ ملت عز توهم خارج میشوند ؛ بله اصفهانی ؛ کرمانی و… از خوزستان دفاع کردند ولی این انصاف هست که در خود خوزستان به بدترین نحو و شرایط اقتصادی زندگی کنند ؟؟ ؛ هنوز بسیاری از جاهای خرمشهر و آبادان بعد از جنگ بازسازی نشدند ؛ هنوز آب آشامیدنی ندارند ؛ سیستان و بلوچستان هم که اصلا نباید درباره اش حرف زد

    13
    1
   • جناب رضایی عاریایی مثل اینکه تو این مملکت زندگی نمیکنی.شما جواب خودت رو خودت دادی.خدا کنه سیستم فدرالی حاکم بشه شاید شما و امثال شما از توهم بیدار بشید.مطمئنم اونموقع آرزوی یک سفر دو روزه به به آزربایجان شهراهای تبریز و زنجان و اردبیل و اورمیه رو میکنی.فعلا الکی خوش باش

    14
    2
 2. اولا” که هیچ آبی از خلیج فارس و یا دریای خزر به کویر برده نشده است و هیچ بودجه ای هم اختصاص نیافته
  ثانیا” زبان فارسی در ایران زبان رسمی است و طبیعی است بودجه ملی داشته باشد همانطور که برای بنیاد ادبیات و فرهنگ آذربایجان بودجه درنظر گرفتند
  ثالثا” مگر مردم کرمان چون در مرکز ایران زندگی میکنند حق حیات و زندگی ندارند ؟!
  تبریز ۲۰۱۸ فرصتی برای جذب گردشگر خارجی و جذب سرمایه خارجی باید باشد نه اینکه بودجه داخل را ببلعد

  یول پرس لطفا” بدون تبعیض این نظرات را منتشر کن

  3
  35
  • سلام اقای رضایی لطفا تا اخر بخوانید

   اولا سلام ثانیا ما مشکلی با انتقال اب دریا ها نداریم بایستی انتقال داده شود همان طور که دو ساله اب دریاها به طور کم برای مصارف خانگی شیرین سازی می شود و تا دو سال اینده اب دریا ها به سیرجان به طور ازمایشی خواهد رسید اصلا باید انتقال داده شود اگر این کار نشود حداقل برای شرب مردم از تشنگی می میرند ولی بحثی که اینجا است این است که باید به دریاچه ارومیه هم توجهی شود زیرا اگر این دریاچه خشک شود باید استان های اردبیل گیلان زنجان اذربایجان شرقی غربی کردستان قزوین همدان به اضافه ارمنستان و کرد های عراق و استان های ترکیه کلا مهاجرت کنند که این کار شدنی نیست یعنی فقط ۲۰ میلیون در ایران و ۱۳ میلیون در خارج ایران در معرض خطر قرار می گیرند و در اخر در مورد تبعیض و زبان ملی حرف زدی عرض کنم خدمتتان که تبعیض خودتان هم خود می دانید که که ایران باید چندین زبان رسمی داشته باشد مثل بوسنی و هرزگوین که دارای سه زبان رسمی است صربی کرواتی و بوسنیایی یا بلژیک که دارای سه زبان رسمی یعنی المانی فرانسوی و هلندی است و یا لوکزامبورگ که داری سه زبان رسمی است یا کانادا که دارای دو زبان رسمی فرانسوی و انگلیسی است یا افغانستان که دارای دو زبان رسمی است حتی در کشور های افریقایی هم همین طور است مثل سومالی که دارای دو زبان رسمی است یعنی عربی و سومالیایی و کشور های دیگری که دیگه من حوصله ندارم نام ببرم در ایران هم همین طور باید باشد که به نظر من در اینده خواهد شد که اگر این کار نشود تبعیضی صورت گیرد دشمنان زود سو استفاده خواهند کرد مثل سوریه در مورد مردم کرمان هم حرف زدی بگویم که ما هم این را می گوییم چرا باید بچه های مناطق محروم کرمان در کانکس درس بخوانند چرا باید بچه های بلوچستان در چادر درس بخوانند بعد ژاپنی ها بیایند برای ما مدارس بسازند اگر پول داریم چرا در داخل ایران خرج نمی شود اگر پول هست برای زلزله زدگان کرمانشاه کاری کنیم چه سودی دارد مثلا در کشور بلغارستان ۲۰ نفر مثلا زبان فارسی یاد گرفتند که چی اصلا شعر حافظ سعدی را یاد گرفتن که چی من حتی اگه این پول صرف اموزش زبان ترکی در خارج می شد باز من مشکل داشتم یعنی چی این مسخره بازی ها دیگه چیست همه این ها به خاطر مصرف داخلی است این فرهنگستان برای هر واژه ۱۱ میلیون صرف می کند که چی اون هم این واژه ها مثلا چیپس شده برگک یا پیتزا شده کش لقمه خیلی بی مزه است

   16
   • تغییر زبان رسمی و یا افزایش آن فقط با رفراندوم ممکن میشود
    اینطور نیست که که یک اقلیت بخواهد برای کشور تصمیم بگیرد و با جنگ داخلی ایران را تهدید کند
    ضمنا” زبان ترکی در ایران کدام ادبیات کلاسیک را دارد که بخواهد رسمی شود ؟
    در زمان قاجار و صفویه و سلجوقی هم زبان دیوانی و اداری قارسی بوده حالا بیایند آنرا ترکی کنند ؟
    کدام کرد و یا لر و یا بلوچ حاضر است ترکی یاد بگیرد ؟
    اولا” وزن و اقبال اجتماعی خود را در ایران محک بزنید بعد بلوف بزنید
    یکبار هم قبلا” پیشنهاد دادم که دولت ایران آموزش زبان فارسی در آذربایجان شرقی و دیگر استانهایی که تمایل به فارسی ندارند را ممنوع نماید این موضوع کاملا” به نفع ما خواهد شد

    13
    • سلام اقای رضایی لطفا تا اخر بخوانید

     سلام اقای رضایی خسته نباشید دوست عزیز گویا شما در حالت غیر عادی این کامنت ها می گذارید شما شبیه ان بت پرستانی هستید که به خاطر تعصب چشم و گوششان کرو لال شده است وصدای حق را نمی شنیدند ما باید از تجربه های کشور های دیگر استفاده کنیم مثلا برویم ببینیم که چرا یک کشور دچار خشک سالی شده و از ان بهره بیریم ما باید برویم ببینیم که چرا در یک کشور جنگ داخلی میشه ریشه یابی شود که این دیگه تهدید نیست البته شاید در ذهن و مخیله ی کسی این تهدید باشد کدام کرد و بلوچ و لری حاظر است زبان ترکی را یاد بگیرد در جواب این سوال باید بگویم ما اصلا خواهان تحمیل یک زبان به ملل دیگر نیستیم در ایران باید چندین زبان رسمی شود ترکی لری کردی بلوچی عربی و….. ولی یک زبان رسمی زبان ارتباط تمام ملل باشد مثلا فارسی. در لرستان علاوه بر زبان فارسی زبان لری نیز رسمی باشد و در بلوچستان علاوه بر فارسی زبان بلوچی رسمی باشد در هر کسی هم دوست داشت ترک کرد و عرب برود این زبان را یاد بگیرد در گیلان علاوه بر زبان فارسی زبان گیلکی در کردستان علاوه بر فارسی زبان کردی در اهواز علاوه بر زبان فارسی زبان عربی رسمی شود حتی لهجه های فارسی مثل لهجه شیراز اصفهان خراسان نیز باید محترم شمرده شود و در حفظ و نگه داری ان کوشید شما در مورد اقلیت صحبت کردی این را هم بگویم که ترک ها را نمی گویم که بگویی طرفداری می کنی در مورد لرستان بحث می کنم جمعیت لرستان برابر کشور هایی چون قطر بحرین گینه ارمنستان و… می باشد پس بهتر است به جای اقلیت از وازه ملت استفاده کنیم

  • زبان فارسی ؛ زبان رسمی هست ؛ ولی زبان تورکی زبان مادری ما هست ؛ ما که مالیات نمیدیم در بلغارستان دو نفر زبان رده چندم دنبا را یاد بگیرند ؛ به قول خودتون اگه نوع حکومت فدرالی بشه ؛ باشه اون موفع شما فارسها از جیب خودتون بزنید ؛ ببرید هر کجا و برای هر زبانی خرج میکنید ؛ خرج کنید

   11
 3. آیدین زنگان تورکو

  با این وضعیت خود فاثها دارن ایران رو تبدیل به سرنوشت شوروی میکنن.

  26
  2
 4. آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار

  سلام-به این جنگ جمعیتی و پاکسازی زبانی بر علیه تورکهای آذربایجان پایان دهید و از خدا بترسید و نگذارید انقلاب اسلامی درخشان ملت ایران از درون ضربه بخورد

  25
  2
 5. آزربایجانلی

  آقای رضایی اینکه حقیقت تو کله ات نمیره ناشی از تفکرات پانفارسی وشاید ناشی از تفکراتی هس که از غارهای کوههای قندیل سرچشمه میگیره تفکراتی که اینقد بوی تعفن فاشیست میده که آزربایجانیهایی که با تفکر انسان دوستی خاک وشهرهاشونو در اختیارتون قراردادن وبه عنوان میهمان ازتون پذیرایی کردن حالا مثل غارتگر چشم به خاکش دوختین واین ذات تفکرات کوههای قندیل هس کسانی که اتحاد وآرامش در جامعه رو بجای عدالت وبرابری در تبعیض وبی عدالتی وفارس محوری جستجو میکنن صلاحیت نظر دادن در مورد انسان وانسانیت رو ندارن کدوم منطقی میگه باید معادن من بصورت خام به کویرها بارگیری بشه ومنم فقط آلودگیشو به جون بخرم اینو با تفکرات فاشیستیتون چه جوری هضم میکنین

  28
  3
  • دوست عزیزم آدم بی هویت هرچی به فکرش بیاد میگه تا مثلا بگه سری تو سرا داره وقتی کسی مثل آقای رضایی هویتش و غرور ملیش میشه کوروش تو انتظار داری بیاد چی بگه؟
   این آدم لازمه بتونه اون مجتمع آب شیرین کن با هزینه نجومی تو جنوب برا آب رساندن به کویر مرکز احداث شده
   کسی مثل حداد هنوز شکرگزارو با ذ نوشته هنوز خودش فارسی سلیس نوشتن یاد نگرفته حیف نیس میلیاردها حروم اون تخم لق سیاسیو فرهنگی ( از اصطلاحات خودشونه) بشه؟
   از آدم حقیر و ناچیز انتظار نداریم باشعور باشه بزار بردگی تفکری رو بکنه که بادکنکی با باد رودس

 6. آزربایجانلی

  اینو مطمعن باش اگه هم فکران جناب عالی اگه میدیدن سرمایه ومنابعی در کویرهای فارس نشین هس مثل معادن آزربایجان ونفت وگاز خوزستان که به جیب غیر فارسها میره حتما تفکر فدرالی مدنظر جنابعالی رو صدسال پیش که با کودتا حکومت رو از تورکها گرفتن همون روز اول اجرا میکردن

  26
  1
 7. هرچیزی ضعیف و بی اساس باشه تبلیغی زیاد میشه مثل زبان فارسی البته لهجه فارسی واقعا زبان نمیشه گفت هرمانی که می‌نویسی بالای شصتدرصدس عربی تورکی…

  13
 8. گوساله های متوهم

 9. مطمئنا اگه کشور فدرال اقتصادی بشه مناطق مرکزی و فارس نشین بیشترین ضرر رو می کنند چونکه بیابانهای مرکزی نه معادن دارند نه نفت و گاز دارند نه توریست درست و حسابی دارند ، نشستند اونجا بودجه مملکتو می بلعند اعتراض هم که می کنیم چرا به دریاچه اورمیه بودجه نمی دهند انگ پان ترکیستی می زنند. آی لعنت به این نژادپرستا

  11
  • در صورت اقتصاد فدرالی شود باید ترکهایی که در شهرهای فارس نشین مثل اهواز و مشهد و اصفهان و تهران و مشهد و کیش و بندرعباس و بوشهر و …. مشاغل و پست های دولتی و غیر دولتی را اشغال کردند به آذربایجان بازگردند و همانجا با معادن و ثروت خودشان کار کنند
   در اینصورت ما اولا” مشکل بیکاری را ریشه کن کرده و از پتانسیل گردشگری در جنوب و شمال استفاده میکنیم
   ضمنا” معادن و گاز و نفت در مناطق فارس نشین به حد کفایت وجود دارد
   من اطمینان دارم فقط سه سال پس از فدرالی شدن اقتصاد خیل بیکاران آذربایجان پشت درهای ایران صف خواهند کشید

   1
   9
 10. مجید احسانی

  به نظر من ملت آذربایجان خودشان مقصرند و نباید به مدارس ایران بروند
  طبیعی هست هر کشوری برنامه آموزشی خودش را دارد

  8
  4
 11. جناب رستمی! اولن جنوب و شمالو به خودت نچسبون شمالیا که خودشونو فارس نمی دونن میگن ما گیلکی و مازنی و ترکمنیم، عربهای سنی مذهب جنوب هم همینو میگن ما عرب هستیم ربطی به فارسهای مرکز کشور نداریم، در مورد ترکهای ساکن دیگر شهرها باید عرض کنم که این حکایت از تبعیض شدید در ایران و تجمع بودجه و کارخانه ها در مرکز حکایت دارد که ترکهای آذربایجان خصوصا اورمیه و تبریز برای کار مجبور می شوند زادگاه خودشونو رها کنند و به شهرهای فارس نشین مثله اصفهان و مشهد و حتی بوشهر و شیراز و …. می روند تا کار پیدا کنند! خود من شاهدم که در تهران چقدر ترک وجود داره و چجوری به ترکها به عنوان شهروند درجه دوم نگاه می کنند آی لعنت به این نژادپرستا

  10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *