خانه / آخرین اخبار / دیلی صباح: آمریکا از تشکیل یک نیروی جدید در شمال سوریه عقب نشینی کرد

دیلی صباح: آمریکا از تشکیل یک نیروی جدید در شمال سوریه عقب نشینی کرد

تارنمای روزنامه ترکیه ای «دیلی صباح» بامداد پنجشنبه گزارش داد که آمریکا از تشکیل یک نیروی جدید در سوریه در مرزهای ترکیه عقب نشینی کرد.

به گزارش یول‌پرس ، دیلی صباح نوشت: «در حالی که ترکیه آماده می شد که عملیاتی را منطقه عفرین سوریه برای پاکسازی تروریست ها آغاز کند» پنتاگون اعلام کرده که ارتشی از تروریست‌های یگان های حفاظت خلق (ی.پ.گ) در شمال سوریه تشکیل نخواهد شد.

این روزنامه نوشت: آمریکا به آموزش نیروهای محلی برای مقابله با بازسازی داعش ادامه خواهد داد.

یک سخنگوی پنتاگون گفت که یک ارتش جدید یا یک «نیروی متعارف گارد مرزی» تشکیل نخواهد شد. پنتاگون با رد گزارش های اخیر در مورد تشکیل یک ائتلاف ضدداعش اعلام کرد که هرگز تشکیل یک نیروی امنیتی مرزی طرح ریزی نشده بود.

این در حالی است که شورای امنیت ملی ترکیه پس از نشست دیشب خود طی بیانیه ای اعلام کرد که ترکیه علاوه بر تقویت امنیت مرزی، برای تامین امنیت شهروندان خود و مردم منطقه در مرحله اول برای رفع تهدید‌ها از غرب سوریه علیه ترکیه اقدامات لازم را در اسرع وقت و با عزم راسخ انجام خواهد داد.

در این بیانیه همچنین آمده است: در حالی که تهدید آشکار گروههای تروریستی علیه ترکیه جریان دارد، اقدام یک دولت عضو ناتو و متحد ترکیه برای مسلح کردن یک گروه تروریستی بدون در نظر گرفتن امنیت ما مایه تاسف است.

مقام های ترکیه در روزهای اخیر از آغاز عملیاتی در عفرین طی روزهای آینده خبر داده بودند.

ائتلاف بین المللی ضدداعش به رهبری آمریکا یکشنبه اعلام کرد که درحال تشکیل یک نیروی مرزی جدید با حضور شبه نظامیان سوری است.

رویترز گزارش داد طرح تشکیل این نیروی ۳۰ هزار نفری خشم ترکیه را برانگیخته است. یک مقام ارشد ترکیه به رویترز گفت که به دلیل آنکه آمریکا «نیروی امنیت مرزی» جدید را آموزش می دهد، چهارشنبه هفته گذشته کاردار آن کشور در آنکارا را احضار کرد.

بنا بر این گزارش، آموزش بخشی از این نیروها آغاز شده و به مرزهای مناطقی که تحت کنترل «نیروهای دموکراتیک سوریه» قرار دارد، اعزام می شوند. نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از شبه نظامیان سوری در شمال و شرق این کشور است و تحت هدایت «یگان های حفاظت خلق – ی.پ.گ» عمل می کنند.

«اداره امور عمومی» ائتلاف بین المللی ضدداعش به رهبری آمریکا در ایمیلی به رویترز جزئیات تشکیل این نیروها را تایید کرده بود. نیمی از اعضای نیروی امنیت مرزی را شبه نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» تشکیل می دهند و عضوگیری برای تکمیل اعضا در حال انجام است.

حمایت آمریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه موجب تیرگی روابط میان ترکیه و آمریکا شده است. آمریکا ی.پ.گ را شاخه ای از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) می داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *