خانه / آخرین اخبار / رسوایی بزرگ آمریکا در عملیات نظامی ارتش ترکیه در عفرین
بررسی عملیات شاخه زیتون؛

رسوایی بزرگ آمریکا در عملیات نظامی ارتش ترکیه در عفرین

با عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در عفرین، خیالات آمریکا برای ایجاد کریدور تروریستی در شمال سوریه تا دریای مدیترانه به پایان خود نزدیک شد.

یول‌پرس-حمید قدسی آذر: عملیات نظامی نیروهای مسلح ترکیه در عفرین، یک عملیات تاریخی و بزرگ محسوب می‌شود. ترکیه شبه‌نظامیان کُرد حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) را به عنوان پیاده‌نظام آمریکا هدف قرار داده است. خطاب قرار دادن پ.ی.د به عنوان پیاده‌نظام آمریکا یک تحلیل نیست بلکه یک حقیقت آشکار است که خود باراک اوباما رئیس‌جمهور وقت آمریکا به صراحت اعتراف کرده بود.

آمریکا شبه‌نظامیان کُرد پ.ی.د را در عفرین به هرگونه سلاح‌های پیشرفته مجهز کرده است و از هر اقدامی برای تقویت این شبه‌نظامیان دریغ نکرده است. تجهیز پ.ی.د به مدرن‌ترین سلاح‌ها و حمایت لجستیکی از این گروه توسط آمریکا یک اقدام پنهانی نبود بلکه برنامه مشترک پنتاگون و سازمان سیا بود که به صورت آشکارا انجام می‌گرفت و از طرف رئیس‌جمهور و کنگره آمریکا حمایت می‌شد. در جلساتی که حزب اتحاد دموکراتیک (پ.ی.د) با حضور مسئولان بلندمرتبه آمریکایی در رقه و حسکه برگزار کرده بودند، عفرین را به عنوان یکی از سه کانتون «فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه» اعلام کرده بودند.

کمی به قبل از آغاز عملیات ارتش ترکیه در عفرین برگردیم. «بریت مگ گورک» نماینده ویژه دولت آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش به طور غیرمنتظره‌ای ترکیه را متهم به حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله القاعده در ادلب سوریه کرد. اگر این شخص معلوم‌الحال را که روابطش با تکفیری‌های تروریست زبانزد خاص و عام است، به کنار بگذاریم، سخنانش بوی مداخله نظامی آمریکا در ادلب را می‌داد.

آمریکا تصمیم داشت با حمله هوایی به ادلب راه را برای پیشروی و تصرف ادلب توسط شبه‌نظامیان پ.ی.د باز کند. ایران، ترکیه و روسیه به منظور نقش بر آب کردن برنامه آمریکا، بلافاصله تصمیم گرفتند ادلب را به عنوان منطقه عاری از خشونت اعلام کنند. بدین ترتیب نقشه آمریکا برای تصرف ادلب نقش بر آب شد. با عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در عفرین، خیالات آمریکا برای ایجاد کریدور تروریستی در شمال سوریه تا دریای مدیترانه به پایان خود نزدیک شد.

نکته قابل تأمل این است که شبکه‌های تلویزیونی آمریکا از جمله CNN که در حالت نرمال بایستی عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در عفرین را به عنوان خبر فوری مخابره می‌کرد، هیچ‌گونه خبری حتی به صورت زیرنویس از این عملیات مخابره نکرده است. به نظر می‌رسد که دولتمردان آمریکایی قصد دارند شکست سیاست‌های خود در سوریه را از مردم خود پنهان کنند. به ویژه خبر انهدام انبار مهمات و سلاح‌های آمریکایی پ.ی.د در عفرین، غیر قابل هضم برای دولتمردان آمریکایی است و مخابره این‌گونه اخبار به مردم آمریکا کار آسانی نیست.

ترکیه مواضع پیاده‌نظام آمریکا در سوریه را با خاک یکسان کرده است. کار به جایی رسیده است که ژنرال «جوزف وتل» رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا برای سرپوش گذاشتن به شکست آمریکا اعلام کرد: «ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش، منطقه عفرین در شمال سوریه را یک منطقه عملیاتی به شمار نمی‌آورد. ما هیچ گونه توجه خاصی به این منطقه با منابع نظامی‌مان نداریم».

ترکیه برای حمله هوایی به عفرین، روسیه را اقناع کرد. مطمئناً اگر حتی روسیه اجازه استفاده از حریم هوایی عفرین را به ترکیه نمی‌داد، ترکیه حمله هوایی خود را آغاز می‌کرد و اگر بحرانی به وجود می‌آمد، روسیه متضرر اصلی می‌شد. به همین خاطر روسیه مجبور به رو به رو شدن با واقعیت شد و با ترکیه کنار آمد. آمریکا به بهانه مبارزه با داعش، شبه‌نظامیان پ.ی.د و پ.ک.ک را در جنوب مرزهای ترکیه تجهیز و قدرتمند کرد و ترکیه را با بحران فروپاشی و تجزیه مواجه کرد و ترکیه عملیات عفرین را حتی با وجود نارضایتی روسیه انجام می‌داد.

بهترین سیاست برای ترکیه، همکاری و اتحاد با ایران، عراق و دولت سوریه است. چون ترکیه بدین وسیله می‌تواند از لحاظ ژئوپلیتیکی و دیپلماتیک در موضع قدرت قرار بگیرد و در بحران‌های منطقه‌ای در برابر آمریکا و روسیه، ابتکار عمل را به دست بگیرد./آناج

 

۲ دیدگاه‌ها

  1. نکته جالب در مورد عملیات شاخه زیتون در عفرین بر علیه تروریست های پ ک ک ، نوع برخورد به اصطلاح هموطنانمان میباشد ،
    همونهایی که در جریان آزادسازی کرکوک از اشغال میلیشه های بارزانی سر از پا نمیشناختن ، الان اشک تمساح برای تروریست های پ ک ک میریزند ، جالب است تروریست هایی که بارها تهدید به حمله به ایران کرده بودند ، الان شدن عزیزان اینها !

    21
    4
  2. کوردهای حامی گروه های تروریستی کوردی داخل کشور هم همسو با این تروریستها به مظلوم نمایی کوردهای تروریست پرداخته واز انها حمایت تبلیغاتی می کنند که یک نمونه از تبلیغات کذ بشان تصویر چند تن از سربازان صهیونیستی را که از ترس حزب الله ترسیده اند به اسم سربازان ترکیه جا زده اند که خیلی زود دست شان رو شد و یا کشتار شیعیان فوعه و کفریا ی سوریه رو به اسم قتل عام غیر نظامیان توسط ترکیه یاد شده بود که این نقشه شومشان نیز نقش بر اب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *