خانه / آخرین اخبار / انتخاب اورمیه در افق ۱۴۰۰ به عنوان مقصد گردشگری بین‌المللی

انتخاب اورمیه در افق ۱۴۰۰ به عنوان مقصد گردشگری بین‌المللی

شهردار اورمیه باانتقاد از به بی‌مهری مجلس و دولت در انجام وظایف ذاتی خود نسبت به شهرداری‌ها گفت: دولت و مجلس در حوزه ارزش افزوده و دستورالعمل‌های مرتبط با آن، نگاهی یکسویه به شهرداری ها دارند .

محمد حضرتپور - شهردار شهر اورمیه

به گزارش یول‌پرس به نقل از پانا، محمد حضرت‌پور شهردار اورمیه با اشاره به عدم بهره‌گیری شهرداری‌ها از درآمدهای پایدار شهری اظهار داشت: کسب درآمدهای پایدار شهری از جمله مسائلی است که دارای اهمیّت بسیار است؛ اما متأسفانه همانطور که بخش اعظمی از بودجه کشور از درآمدهای نفتی تأمین می‌شود، بخش اعظمی از درآمدهای شهرداری‌ها نیز از قِبل صدور پروانه پایان کار صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه میزان مشارکت‌های مردمی در اداره شهرهای ایران فاصله بسیاری با استاندارهای جهانی دارد تصریح کرد: مشاهده اجمالی بسیاری از شهرها در دنیا نشان می‌دهد که شهرداری‌ها در ایران چندان مطلوب عمل نمی‌کنند و در بهترین حالت مشارکت مردمی را می‌توان حدود ۲درصد برای تهران دانست که آن‌هم در بخش عوارض نوسازی و پسماند است؛ این درحالی است که در ترکیه و ارمنستان این میزان مشارکت به ۳۱درصد و در فرانسه به ۶۵درصد می‌رسد.

شهردار اورمیه افزود: در گذشته شهرداری‌ها برای اقدامات خود، از محل کاربری‌های مسکونی سهمی را دریافت می‌کردند، که متأسفانه اکنون ۹۰درصد پروژه‌های عمرانی از طریق فروش زمین‌هایی که در اختیار شهرداری‌ها بوده و بابت آن اجاره دریافت می‌کرده است، تأمین می‌شود.

حضرت‌پور با بیان اینکه شهرداری‌ها برای اداره شهر همه سهم خود را از فروش مستغلات و دارایی‌ها در حوره تجاری فروخته‌اند تصریح کرد: وجود درآمد پایدار برای شهرداری‌ها می‌توانست مانع از فروش این مستغلات شود امری که بهترین منبع درآمدی برای مجموعه مدیریت شهری در تمام دنیا محسوب می‌شود.

وی سپس با اشاره به ضرورت ورود شهرداری‌ها در حوزه‌های سرمایه‌گذاری ادامه داد: در حال حاضر شهرداری استانبول به واسطه حمایت بخش دولتی در ۱۶۰ شرکت کشتیرانی سرمایه‌گذاری، و مشارکت فعال دارد که سهم بسیاری را برای این شهرداری به ارمغان آورده است، امری که در ایران چندان به آن توجه نشده است.

شهردار اورمیه با انتقاد از به بی‌مهری مجلس و دولت در انجام وظایف ذاتی خود نسبت به شهرداری‌ها گفت: دولت برای مدت طولانی است که قیمت بنزین را ۱۰۰۰ تومان در هر لیتر تعیین کرده است؛ اما همچنان در پرداخت سهم ۱۰درصدی خود به شهرداری‌ها با همان مبلغ ۴۰۰ تومان عمل می‌کند،و علاوه بر این مجلس نیز در حوزه ارزش افزوده و دستورالعمل‌ها به شهرداری نگاه یکسویه ای دارند.

حضرت‌پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت بخش گردشگری در توسعه منابع درآمدی پایدار اظهار داشت: توسعه گردشگری تنها برای شهر قابلیت درآمدزایی دارد و برای شهرداری هیچ‌گونه بهره و درآمدی به همراه ندارد؛ چرا که تمام زیرساخت‌های گردشگری متعلق به افراد حقیقی و بخش خصوصی است.

وی در پایان با اشاره به تلاش شهرداری اورمیه برای ایجاد معاونت توسعه گردشگری خاطرنشان کرد: از آن‌جا که اورمیه در افق ۱۴۰۰ به عنوان مقصد گردشگری بین‌المللی نام گرفته، ما نیز تمام تلاش خود را برای توسعه این امر و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این بخش برای مردم خود خواهیم داشت؛ هرچند این امر هیچ درآمدی برای شهرداری به همراه ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *