خانه / آخرین اخبار /  ” ایران با رژیم خودخوانده قره باغ رابطه برقرار کرده است”
ادعای کارشناس ارمنی:

 ” ایران با رژیم خودخوانده قره باغ رابطه برقرار کرده است”

یک کارشناس ارمنی معتقد است ایران گشایش مرز خود با منطقه تحت اشغال قره باغ را در دست بررسی دارد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از سایت ترت ارمنستان؛ گارنیگ ایساگولیان مشاور نمایندگی دائمی قره باغ در ارمنستان در گفتگو با Tert.am با اشاره به مصاحبه چندی پیش یکی از روزنامه های ایران با وزیر خارجه رژیم اشغالگر قره باغ و تاکید او بر گشایش مرز ایران و قره باغ، افزود:”تصور نمی کنم مائیلیان وزیر خارجه قره باغ بدون دلیل سخن گفته باشد. آن چه که مسلم است قره باغ همواره آماده برقراری روابط و همکاری نزدیک با کلیه همسایگان خود بوده است. حتی اگر جمهوری آذربایجان نیز وضعیت کنونی را به عنوان یک واقعیت انکارناپذیر قبول کند هیچ مانعی بر سر راه گسترش همکاری با این کشور وجود نخواهد داشت.”

گارنیک ایساگولیان با تاکید بر این که گفتگو با ماسیس مائیلیان وزیر خارجه خودخوانده رژیم اشغالگر قره باغ با درخواست نمایندگان رسانه ایرانی انجام گرفته و انعکاس وسیعی در رسانه ها داشت، افزود: ” پس از انتشار اظهارات وزیر خارجه قره باغ هیچ تکذیبی از سوی طرف ایرانی انجام نگرفت و این بدان معنی است که طرف ایرانی نیز در حال بررسی امکان گشایش مرز ایران و قره باغ است.”

وی افزود:”تصور می کنم این موضوع می تواند پیشنهاد جالبی برای طرف ایرانی باشد.”

لازم به ذکر است که آذرماه امسال، روزنامه شرق اقدام به مصاحبه با فردی به نام ماسیس مائیلیان، وزیر خارجه خودخوانده رژیم اشغالی قره باغ، نموده بود.

ماسیس مائیلیان در این مصاحبه تاکید کرده بود:”علی رغم وجود حسن همجواری میان دو طرف مرز میان قره باغ و ایران همچنان بسته است که آن را طبیعی نمی دانیم. ما مایل به داشتن روابط مبتنی بر حسن همجواری و همچنین مرزهای باز با کلیه همسایگان خود و از جمله جمهوری اسلامی ایران هستیم.”

گارنیک ایساگولیان یکی از موانع وجود در مسیر گشایش مرز میان ایران و قره باغ را احتمال بروز تنش در روابط ایران و جمهوری آذربایجان دانسته است.

به گفته ایساگولیان تماس های غیر رسمی میان ایران و قره باغ وجود داشته است اما مرز میان دو طرف به صورت رسمی بسته بوده و دیدارهای رسمی انجام نمی گیرد.

این کارشناس ارمنی مدعی شد: “ایران کاملا به این موضوع واقف است که قره باغ حکومتی تثبیت شده دارد که برخلاف حکومت های مشابه، خود وظیفه تامین امنیتش را بر عهده دارد. وضعیت های مشابه در نقاط دیگر جهان مخل امنیت هستند اما قره باغ تولید کننده امنیت در منطقه است. شاید برخی این را شعار تلقی کنند اما این یک واقعیت است.”

ایساگولیان همچنین افزود:”هرگونه تغییر در موازنه ایجاد شده در منطقه می تواند تبعات غیر قابل پیش بینی در پی داشته باشد.”

وی تاکید کرد:”میانجیگران گروه مینسک نیز این موضوع را درک کرده اند و در سفرهای مستمر خود به منطقه شاهد این موضوع هستند که قره باغ چگونه از امنیت منطقه حراست می‌کند.”

۱۰ دیدگاه‌ها

 1. ما فقط یک حاج آقا عاملی، امام جمعه محبوب اردبیل رو داریم که بتونه جلوی این جور کارها رو بگیره و در نطفه خفه کنه، نه کس دیگه ای.

  20
  7
 2. ایران بهتر از هر کشور دیگری به منافع ملی خودش اهمیت میدهد
  لذا برقراری رابطه با جمهوری قره باغ در راستای امنیت ملی و منافع ملی ایران است
  همانطور که آذربایجان با اسراییل رابطه امنیتی و اقتصادی و نظامی دارد

  4
  32
  • زمانیکه که ما ارتباط با روسیه را صرفا برای فرار از دست دنیای غرب وتحریم های انها به هر قیمتی وبا نهایت سر افکندگی قبول می کنیم وبه نوعی به این دشمن تاریخی مان پناه می بریم مجبوریم حامی سیاست های دیکته شده مسیحیان روس در ارتباط با ارامنه باشیم و هر روز به تزویر دم از ازادی ادیان و اقلیتها در ایران بزنیم دقت کنید اقلیت مورد عنایت تقریبا همین ارامنه مسیحی هستند که مورد حمایت هم کیشان خود در روسیه هستند
   دوست عزیز منافع ایران و سرمایه های ملی ایران بیش از ۴۰ ملیون تورک ایرانی است نه دخالت در امور داخلی دیگران و ایجاد تنش در مرزهایمان اینها سیاست روس برای نا امن نگهداشتن منطقه از ۱۸۶۰ میلادی است تاریخ قره باغ را مطالعه فرمایید خیلی راحت از ارمنستان بزرگ و بعد کردستان بزرگ در منطقه ای که کمتر از ۲۰درصدش هم انها نیستند حرف می زنند

   8
   1
 3. مرز ایران که در منطقه یاذربایجان هستش یعنی اگه بزاریم ایران از مرز اذربایجان شرقی به قره باغ اشغالی کمک کنه هیچ کس تو اذربایجان نباید ساکت بشینه این دیگه غیرت مارو نشون میده

  30
  2
 4. مگر از روی جنازه من رد بشوند جمهوری قره باغ چه صیغه ای است ارامنه این آرزو را به گور خواهند برد

  17
  2
 5. آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار

  سلام-آقای رضائی نامی نوشته چون جمهوری آذربایجان با اسرائیل رابطه برقرار کرده ایران هم به همین دلیل با قره باغ وارمنستان رابطه بر قرار کرده چطور ایشان نمی داند رژیم جعلی ایروان بخشی از اقلیم آذربایجان شیعه در شمال ارس هست که توسط روسها به ارامنه داده شده و سازمان آزادیبخش فلسطین با صدام رابطه داشت حتی سرباز هم به کمک صدام فرستاده بود اما انقلاب اسلامی هرگز به عوض آن اسرائیل غاصب را به رسمیت نشناخت پس ارمنستان وقره باغ اشغالی راهم نباید به رسمیت می شناخت چون برخلاف آرمانهای اسلامی می باشد حتی اگر ترکیه وخود جمهوری آذربایجان روزی ارمنستان را به رسمیت بشناسند آذربایجان جنوبی وشیعیان جهان ارمنستان را به رسمیت نخواهند شناخت

  15
  3
 6. در پاسخ به جناب تبریزی

  در پاسخ به جناب تبریزی شما رگ اتان زمانی که دولت دوست!! و مثلا برادر !! جناب الهام علی اف با اسراییل رابطه ایجاد نمود، بیرون نزد. باکو حق داره ؟ ما حق نداریم . اینجوری هویت طلب هستید؟! شما حق طلبید؟ برادر اصلا تو کجایی هستی؟ شهروند باکویی یا ایرانی؟!

  1
  19
 7. آقای رضایی پیشنهاد می کنم جهت تقویت این روابط ملاقاتها و عقد قراردادها در تپه پاسکویچ ایروان کنار مجسمه پاسکویچ و در جشن پیروزی پاسکویچ و عقد قراردادهای ترکمانچای و گلستان که هرساله روسها و ارامنه مشترک برپامی دارند صورت پذیرد که پشتوانه دوستی مشترک با روسها را هم داشته باشید تاریخ نگاران سرزمین پارس با وجود جانفشانی های آذربایجانی ها به فرماندهی عباس میرزا ولیعهد قاجار شکست از قدرت بزرگ روس را بعنوان بی کفایتی قاجار و ترکها جلوه می دهند اما از خیانت ارامنه که رسماً همدوش روسها در جنگ علیه ایران جنگیدند و دلالانی چون میرزا آقاخان نوری مازنی غیر ترک کمتر می گویند خیلی کم

  19
  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *