خانه / آخرین اخبار / ادعای روزنامه قانون: نابودی زبان تورکی، سیاست ملی کشور است

ادعای روزنامه قانون: نابودی زبان تورکی، سیاست ملی کشور است

روزنامه قانون در یادداشت امروز خود مدعی شده است: " حاکمیت سیاسی طی سال‌های متمادی تلاش ویژه‌ای برای ایجاد پیوند عمیقي ميان اقوام ایرانی تحت یک‌پرچم و یک زبان واحد کرده است. بنابراین بر مبنای اصل15 قانون اساسی به‌هیچ‌وجه نباید از فارس‌زبان بودن کودکان ارومیه یا هر شهر دیگری ناراحت بود. از قضا اگر فرزندان این خاک به زبان فارسی سخن می‌گویند، نشان‌دهنده توفیق سیاست‌های ملی بوده است."

یول‌پرس: روزنامه قانون در شماره جدید خود با مطلبی تحت عنوان ” سخنان ضد ملی در صداوسیمای به ظاهر ملی” به قلم فردی به نام “مهرشاد ایمانی” با انکار وجود تورک‌ها در ایران، مدعی شده است سیاست کلی و ملی کشور بر حذف زبان‌های غیرفارسی و “سیاست  تک زبانی” است.

روزنامه قانون که افکار و یادداشت‌های نژادپرستانه او مخصوصا بعد از مطرح شدن “فراکسیون مناطق تورک‌نشین” برای تورک‌های ایران آشناست، در شماره جدید خود با وقاحت تمام و بصورت توهین‌آمیز به موضوع مصاحبه علی ضیا در برنامه “فرمول یک” با مجید خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی، پرداخته است.

در این برنامه که چند روز پیش از شبکه یک سیما پخش شد، مجری برنامه از عدم تحصیل دانش‌آموزان به زبان مادری‌شان انتقاد کرده و اعلام کرد عدم تحصیل زبان تورکی باعث شده است برخی از جوانان شهرهایی مانند اورمیه مجبور شوند به زبان فارسی سخن بگویند.

در یادداشت روزنامه قانون، مهرشاد ایمانی، با متهم کردن مردم آذربایجان به جدایی طلبی و با محکوم کردن این مجری به ناآگاهی نوشته است: “چنین تهدیدهایی درحالی است که شخصی در صداوسیمای نظام ایران، ‌از فارسی زبان‌بودن کودکان اورمیه ابراز ناراحتی می‌کند. در خوانش علل چنین موضوعی، اصل بر ناآگاهی مجری است زیرا بعید است که در مجالی ملی، شخصی سخنی مبتنی بر خیانت‌ بزند.”

نویسنده، سخن از خطر نابودی زبان تورکی را خیانت دانسته و با اتهام زدن به مجری و صدا و سیما، آنان را خائنین به وحدت ملی دانسته است.

در ادامه مطلب این روزنامه آمده است: ” استفاده از واژه زبان «ترکی» صحیح نیست زیرا مردم آذربایجان آذری‌زبان و نه ترک زبان هستند. هنگامی که از واژه زبان ترکی استفاده می‌کنیم، به صورت ضمنی نژاد مردم آذربایجان را ترک قلمداد کرده‌ایم. این دقیقا همان تحریفی است که نیروهای جدایی‌طلب و معاندان می‌کنند. در حقیقت مردم آذربایجان به‌‍‌‌دلیل منطقه زندگی‌شان که استان‌های آذربایجان باشد، آذری هستند.

واژه ترک ریشه در نژاد غیرایرانی دارد که متاسفانه مجری شبکه یک سیما، با سخنان خود به ترویج چنین دیدگاهی دامن زده است.”

انکار زبان و نژاد آذربایجان سالهاست که توسط نژادپرستان تبلیغ شده و این روزنامه نیز با تکرار همان توهمات راسیستی، ایرانیان را تک‌نژاد دانسته و دوباره از واژه مجعول “آذری” برای زبان مردم آذربایجان استفاده کرده است.

این نویسنده همانند روزنامه همفکر خود “شرق” دست به تحریف اصل ۱۵ قانون اساسی زده و نوشته است: ” در وهله نخست، اصل۱۵ قانون مذکور نگارش تمام کتب درسی را مقید به زبان فارسی کرده است. از این‌رو به‌طور کلی امکان تدریس کتب درسی به زبان آذری وجود ندارد. دیگر آنکه قانونگذار اساسی استفاده و تدریس «ادبیات» زبان‌های قومی را آزاد دانسته و در صدر اصل بر استفاده از زبان فارسی تاکید کرده است و روا نیست که در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تحریف قانون اساسی رخ دهد. این در حالی است که حاکمیت سیاسی طی سال‌های متمادی تلاش ویژه‌ای برای ایجاد پیوند عمیقی میان اقوام ایرانی تحت یک‌پرچم و یک زبان واحد کرده است. بنابراین بر مبنای اصل۱۵ قانون اساسی به‌هیچ‌وجه نباید از فارس‌زبان بودن کودکان ارومیه یا هر شهر دیگری ناراحت بود. از قضا اگر فرزندان این خاک به زبان فارسی سخن می‌گویند، نشان‌دهنده توفیق سیاست‌های ملی بوده است.”

روزنامه قانون با خوانش مخصوص خود از اصل ۱۵ قانون اساسی، نتیجه گرفته است تمام کتب درسی باید درسی باید به زبان فارسی باشند، که طبق ادعای این روزنامه، آموزش زبان انگلیسی با کتب درسی به زبان انگلیسی نیز غیرقانونی است.

در این نوشته، ادعا شده است تمام تلاش حاکمیت سیاسی برای ایجاد “تک زبانی” بوده و سخن گفتن تمام اتنیک‌ها به زبان فارسی را ” توفیق سیاست ملی” دانسته است.

مطرح شدن چنین سخنانی خلاف قانون اساسی مبنی بر تساوی تمام ایرانیان از هر نژاد و زبان و دین بوده و نمودی از جرم تشویش اذهان عمومی است که باید توسط نهادهای قدرت در کشور پیگرد قضایی شده و دادستان کل کشور و استاندار آذربایجان شرقی، پیگیر ادعای چنین سخنانی باشند.

در قوانین بین‌المللی نیز تلاش برای نابودی زبان یک گروه، تحت عنوان جرایم نژادپرستی و آسیمیلاسیون شناخته شده و ادعای حاکمیت این تفکر در حاکمیت سیاسی کشور، لزوم پیگرد قانونی و قضایی دارد.

۴۸ دیدگاه‌ها

 1. با سلام
  این دوستان که سعی در نابودی زبان ترکی رو دارن مطمئن باشن که سیاستشون با تمام هزینه های که میکنن به بن بست میخوره یاشاسین انا دیلمیز

  85
  52
  • آرزوی نابودی زبان تورکی رو بگور خواهند برد،هویت گرایی در بین نسل جدید بشدت افزایش یافته است و به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد زبان و هویتمان از بین برود.

   58
   50
 2. زین پس کسی حق ندارد از کوروش و قوم پارس عاریایی سخن گوید.زیرا این همان چیزی است که اپوزسیون ها و عناصر ضد انقلاب سعی در تحمیل آن دارد.
  طبق فرموده بسیار از دوستانی که در حیطه سیاست های ملی مشغول بکار هستند کوروش یک یهودی است و مردمان آن زمان قومی وحشی بودند.

  62
  55
 3. زین پس کسی حق ندارد از کوروش و قوم پارس عاریایی سخن گوید.زیرا این همان چیزی است که اپوزسیون ها و عناصر ضد انقلاب سعی در تحمیل آن دارد.

  50
  52
 4. آیدین زنگان تورکو

  تا کی میخواین در توهمات آریایی و ایران شهری و…. خود غرق بشین؟!!
  واقعیت را برین در بازی های تراختور و والیبال اورمیه در شهرهای تورک نشین ببینین!
  مردم تورک ایران برایشان مهم نیست چند نفر معدود بجا مانده از دوران فاشیستی رزا پالانی چی بهشون میگن.
  همانطور که برای ما تورکها هم مهم‌ نیست که شما پاکستانی نژاد
  هستین یا افغان نژاد یا عرب نژاد؟!!
  به لهجه فاثی نگاه نکنین‌‌و پاسخ رو بدین.

  69
  53
  • تورک کیست مغولی است یا سفید پوست ؟ تورک چیست وطنش کجاست؟اسیای مرکزی ترکمنستان یا ترکیه؟چرا شعرای تورک فارسی شعر می سرودند؟پان ترکها جواب بدهند

   3
   2
 5. ترکها توتهران و همه جای ایران ازادانه به زبان ترکی دارن حرف میزنن.‌ولی کردهای ترکیه تا ده سال پیش هم حتی جرات کردی حرف زدن تو خیابونها نداشتن. الانم هویتشونو شهروند ترک خطاب میکنن. بی تعارف بگم هیچ قومی تو دنیا از ترک نژاد پرست تر و احمق تر نیست. دم ایران گرم که اجاره پررویی به شما نمیده. و گرنه تا حالا چندین فرهنگ و زبان و نابود کرده بودین. خوی وحشی گری و نژاد پرستی تو وجود شماست.

  62
  92
  • نژاد پرست گروه های تروریستی کورد پ ک ک هستن که با تخلیه اجباری عرب ها ترکمن ها شمال سوریه سعی داشتن کریدور کردستان(اسرائیل دوم) را تشکیل دهند.حکومت های تورک صفوی و قاجار خود زبان فارسی را گسترش میدادند.ولی زمانی که قدرت دست رضا شاه ملعون افتاد شعار یک ملت یک زبان را جهت نابودی زبان و هویت غیر فارسی پایه گذاری کرد و این آرزو را به گور برد.

   59
   54
  • از کی تاحالا کوه نشینان دارای اینترنت شدن که اومدی اینجا ارجیف میبافی – همون دولت تورکیه میدونه که با چه نوع حیواناتی سر و کار داره که قفلشون کرده ، حیواناتی که نون کشور ترکیه رو می خورند و در قابل گروههای تروریستی ( گله های بز )با ارتش ترکیه می جنگند و حتی به زنان و کودکان هم نژاد خودشون رحم نمی کنند ، شماها وحشی گری تو خونتونه ، خود شما مهاجرهای کورد هم تو مرز ایران دارین با خود ایران می جنگین ، همیشه هم به گوه خوری می یفتین ، پاشو برو تو غارت انتحاریتو ببن پاشو اینجا جای تو نیست بهت نمیاد

   53
   50
  • زبان و لحن سخن شما دقیقا بر گرفته از عناصر تروریستی پژاک و پ ک ک است این گروه های تروریستی است که کردهای چهار کشور را بدبخت کرده است و هستی کردها را بر باد داده است تا ده سال پیش هم کردی در اورمیه نبوده است که بخواهد اظهار وجود کند و شما هم تا زمانی که دنبال رو گروهای تروریستی فاسدی مانند پژاک و پ ک ک هستین همینطور تنها از مدنیت و شهرنشینی فحشهایش را یاد می گیرن و هر انچه که لایق اربابانتان نثار دیگران می کنید

   48
   47
  • دقت در نوشته این ناشناس چند نکته رو روشن میکنه:
   ۱) اهل ایران نیست.
   ۲) بی ادبه.
   ۳) از تاریخ اطلاع نداره.

   اگه ترکها اونطور بودند که میگه الان از شبه جزیره کره تا شمال آفریقا همه بزبان ترکی حرف می زدند!

   47
   45
  • آخه شما در کجای تاریخ مثل آدم زندگی کردین؟
   همش ترور و تجاوز و زیاده خواهی و….
   دیروز از هند تحت عنوان کولی و چوپان آمدید و امروز صاحبخانه شدید

   47
   47
  • کولی عزیز وختی به اندازی انگشتای یه دستتم امپراطوری نداری لازم نیس الکی پارس پارس کنی…
   ما خوارزمشاهیان…سلجوقیان…غزنویان…ایلخانان….تیموریان…اق قوینلو ….قارا قوینلو…صفویان…قزلباشان…افشاریه…قاجاریه داشتیم…که همشونم به این خاک حکومت کردن…ما تورکا تو ایران هشت سال با عراقی ها جنگیدیم…بیشترین مفاخر تاریخی و علمی ایران تورکن…در حالی که کورد چه در تورکیه و چه در ایران فعالیت های تروریستی دارن…نمنشم میتونی شهیدان هنگ مرزی اورمیه باشه…
   ولی ما فهمیدیم شما احمقید نه ما…هر جا ز نشان تورک دیدی بر خیز و وفای خود نشان ده…در محضر تورک دمی تکان ده

   27
   29
  • احمق تویی و همه کست،کردها رو با ترکها مقایسه نکن،هزار سال تمام دهها ایل و قبیله ترک در ایران و خاور میانه حاکمیت داشته اند،تمدنهای بزرگی بوجود آورده اند،چندین کشور مستقل و ناحیه خودمختار دارند و از شرق شمال و مرکز آسیا تا قلب اروپا و قفقاز و شمال آفریقا حضور دارند،در ضمن الان ترکیه به کردها اجازه تدریس زبانشون رو داده و چندین شبکه رادیویی و تلویزیونی هم دارند،حالا بیین احمق خودتی که این چیزها رو نمیدونستی.

   40
   42
  • اولا من هم بی تعارف میگم احمق جد ابادته دوما تو وامثال تو و فارثها چون جمع گفتی واز تورکها یاد کردی اول بلند شو دمت را پیش اربابت تکان بده ببینم سوما طول تاریخ ما نه به کسی زور گفتیم نه زبان کسی را بریدیم گویش عقب مانده تو را هم ما زنده نگه داشتیم حالا هم اگر کلماتمان را بیرون بکشیم خفه میشی تورکیه اگر بده چرا همه تان میرید تفریح تورکیه ؟ ولی من خوشحالم چون آدمیت یاد میگیرید هرچند شما ادم نمیشید اگر میشدید تا حالا شده بودید باسوادتان فردوثی احمقه طباطبایی بیشعور
   آویزه گوش کن از این پس
   هر دور و زمان و پیش هر کس

   زین بعد به هر کجا رسیدی
   هر جا که نشان ز تورک دیدی

   برخیز و وفای خود نشان ده
   در محضر تورک دم تکان ده
   یول پرس خواهشن چاپ کند هچ اولماسا شعری قوی دوزدی بعزی ایشلری گره نظره الاخ امما ادامین ایچی یانیر بو به غیرتلرین جوابین وئرمیه نده امما گینه من سیزی سئویرئم چاپ ائله سئزده ائله مئسزده
   یاشامالیسیز ،

   17
   18
  • در پنج دانشگاه دولتی ترکیه رشته زبان و ادبیات کردی از مقطع لیسانس تا دکترا راه‌اندازی شده است. آنهم با دو گرایش (کرمانجی و زازاکی) هر کدام جداگانه. یعنی در حال حاضر اگر کسی قصد تحصیل تا مقطع دکترا در رشته زبان و ادب کردی را دارد تنها در ترکیه این امکان برایش مهیاست. حتی در خود اقلیم کردستان عراق چنین امکانی وجود ندارد. بنابراین اطلاعات شما اصلاً به روز نیست. آنچه شما ادعا می‌کنید مربوط به سی سال قبل است. شما دعا کنید ایران هم مثل ترکیه به تنوع زبانی احترام بگذارد.

   10
   8
  • برو گمشو نژاد پرست فارس فکر می کنین چون زبان فارسی تو کشور رسمی شما دست بالا رو دارین ؟ یا اینکه از همه برترین ؟ برو تاریخ رو هم یه بتر مطالعه کن بیین وقتی کشور هایی مثل عراق داشتن ایران رو میگرفتن این مردم آذربایجان و غرب ایران بودن که داشتن از ایران دفاع میکردن و به خاک و خون کشیده شدن نه دردانه های تهرانی و دیکران

   2
   3
 6. خودشون باعث میشن …
  گلجک بیزیم دیر

  53
  40
 7. یه سری ساده لوحان در بین ملت تورک آزربایجان که ادعا میکنن نابودی سیستماتیک زبان مادریمون واقعیت نداره وتوهم هس حالا از به اصطلاح هموطنان فاشیست خودشون که به صورت کاملا شفاف به تفکر فاشیستی خودشون اعتراف میکنن والبته همراه با افتخار ببینیم باز هم این یوولمامش قاشقلار به حماقت خود ادامه میدهند یا نه

  47
  47
 8. هر بلایی سرمان بیاید حقمان است.
  از بس که به این مسأله فوق العاده مهم بی توجهیم و کاری نمیکنیم.
  وضعیت نابودی زبان مادریمان از زنگ خطر گذشته است…..بسیاری از کلمات و افعال و ضرب المثل ها و….. از بین رفته است و کمتر کسی از این کلمات استفاده میکند….
  تا وقتی فقط شعار میدهیم و کاری نمیکنیم انتظار تحقق حقمان نباشیم.

  56
  47
 9. با اینکه میدونن زبانی که امروز تو اذربایجان هستش جزو زبان های تورکی هستش و کلا با اذری ساختگی که به تالشی ربط میدن از لحاظ دستوری و خیلی چیزا فرق میکنه بازم میگن اذری یعنی عملا میگن انکار تورک جالبه بدونید هزاران کیلومتر اون طرف تر یعنی اویغور ها زبانشون کلمات خیلی زیادی با ما مشترکه ایا در چند کیلومتری تالش ها کلماتی با تورکها هم ریشه هست؟؟
  اما یه طرف دیگه قضیه چرا کورد ها فارسی نمیشن؟؟چرا مسعولین اذربایجان به این حرکت اعتراض نمیکنن؟میگه تورک ریشه در ایران نداره بد بخت مدت زمان حکومت تورک از تو ی فارس بیشتر بوده اون موقع چرا صداتون در نمیومد ک بگید تورکها ریشه در ایران ندارن و حکومتو از اونا پس بگیرید

  52
  45
 10. ما خودمون تو یک جمله ۱۰کلمه ای ۸کلمشو فارسی میگیم….با بچه هامون به زبان فارسی صحبت میکنیم و تورکی حرف زدن و لهجه داشتنو بیکلاسی و بی سوادی میدونیم…
  اکثر معلما تو مدارس فارسی حرف میزنن و تأکید بر فارسی حرف زدن دارن….
  ما خودمون مثلا بجای اینانماخ میگیم باور الماخ بجای تلسماخ،عجله الماخ بجای دانیشماخ،صحبت الماخ و……
  با همین وضع تا سال دیگه بجای یماخ میگیم خوردن الماخ
  کلمات که دیگه هیچ……
  تا ملت خودمون متوجه این فاجعه نشدند و بی تفاوت اند وضع همینه…….
  باید منتظر توهین فارسا و نژاد پرستا تو تلویزیون باشیم تا رگ غیرتمون بزنه بیرون…….
  سرشناسای تورک هم که اصلا متوجه نیستند و نگران زبان پارسی هستند……
  یه نگاه به حرف زدم مسئولان خودمان بندازیم متوجه عمق فاجعه خواهیم شد….
  کاری نداره بزنید کانالای استانی تبریز و اردبیل و زنجان و اورمیه……

  56
  48
 11. ایشان اونقدر نژاد پرست هستند که حتی تحمل شنیدن یک جمله از یک انسان عاری از افکار فاشیستی رو ندارند ،نژاد پرستی که از پهلوی ملعون پایه گذاری کرده و بعد از انقلاب هم نخاله های بجا مانده از افکار پوسیده آریاگری از بین نرفته و درون نظام و روزنامه های دولتی نفوذ کرده و تبلیغات علیه ملت ها رو علنی انجام میدهند ، واقعا برای نظام جمهوری اسلامی باید تاسف خورد که با گذشت بیش از ٣٠ سال از انقلاب شکوهمند هنوز افرادی افکار اربابان خارج نشین خودشون رو پیروی میکنند و آلت دست فاشیست های از کشور بیرون شده میشوند و براحتی اظهار نظر میکنند ، اینان بجای افکار انقلابی افکار سلطنتی به سر دارند و از احقاق حداقل حقوق ملت ها به شکل باور نکردنی عصبانی هستند ، حقی که در اکثر کشورهای منطقه به رسمیت شناخته میشود ، ولی این خرده سنگ ها نمیتواند در راه حق خللی وارد کند و مردم آذربایجان و همه ملت های ایرانی به حقشان خواهند رسید البته به کوری چشم دشمنان

  44
  44
 12. بیشرف ها . تو قانون اساسی هم گفته آموزش زبان و ادبیات بقیه زبان ها کنار زبان رسمی آزاده . هیچ جا از آموزش به زبان های دیگه نگفته . کثافت های مزدور . مرد باشید و واقعیت وجودیتون و افکار کثیفتون رو رک بگید . از قانون اساسی ایران نگید که شماها تابع قانون مغول ها هستید

  52
  48
  • نحوه نوشتار شما نمونه ای از فرهنگ ۲۵۰۰ ثانیه ای آریایی میباشد.

   37
   37
  • قبل از اینکه دهان هرزه ات را باز کنی و شروع به فحاشى کنی و تمام فرهنگت را در یک پاراگراف عیان کنی ؛ ببین مطالبات ما چی هست ؛ ما هم گفتیم زبان مادریمان در کنار زبان رسمی آموزش داده بشه و روز به روز قوانینی را وضع نکنند که زبانهای دیگر از بین برود ما تورکها مثل شما نژادپرست نیستیم که فقط خودمان رع ببینیم ؛ در ضمن مغول بودن هزاران بهتر خاخامنش بودن هست

   37
   40
  • از اینکه با موجودی مثل تو و همفکرانت توی یک جغرافیا در حال زندگی هستم از خودم و کل دنیا بیزارم، این چه نفرت و وحشتی است که کل وجود شما را برداشته؟

   37
   34
  • به جای اینکه سه سطر کسشعر بگی سه کلمه بگو که به درد بخوره بر اساس قانون تورکها میتونن کنار زبان رسمی کشور زبان مادری شون رو یاد بگیرن

   25
   30
 13. منتظر دادستان ، استاندار ، امام جمعه ، نمایندگان ملت ، هنرمندان ، ورزشکاران و … هستیم.
  البته لازم به ذکر هست بچه های آزربایجان با این رویه فاشیستی زبان دومشون شده استانبولی. اگه دلتون می خواد ادامه بدید 🙂
  ما تو تاریخ انسانیت و نوع دوستی خودمون رو نشون دادیم و به خاطر این کشور از جون و مال خودمون گذشتیم به هر حال با این رویه شما رو به خدا می سپاریم. نه چیزی از ما کم میشه نه خواسته عده ای فاشیست عملی. خدا همه رو تو یه چش میبینه ولی عده ای خدانشناس هستن و به نژاد برتر و زبان برتر ایمان دارن ، عده ای که با اسلام و مسلمونی دشمن هستن. آریا پنداران شما رو با جهل خودتون تنها می گذارم بای بای …

  37
  37
 14. قانون بیر …….. یئییب هم اولوسو هم دیریسینن.

  21
  23
 15. نابودی زبانها در ایران کاملا سیستماتیک و برنامه ریزی شده با سیاست است تا با بهانه های واهی نبود بودجه یا امنیتی و .. مردم آزربایجان را بفریبند ، خوب شد چهره اصلیشان که همان قتل و عام فرهنگی و زبانی ملتهای غیرفارس است روشد، گئله جک بیزیم دیر

  40
  33
 16. از این یادداشت روزنامه قانون آموختم که حب و علاقه‌ی من به زبان مادری‌ام نشانه‌ی ناآگاهی و خائن بودن من است و اگر من نوعی (غیرفارس) سعی کنم تا تاریخ و فرهنگ و زبان خود را انکار کنم که مبادا «نژاد ایرانی» دچار ضعف و سستی گردد آنگاه به زعم نویسنده یادداشت روزنامه قانون، من یک فرد باشعور و دارای روحیه‌ی بالای ملی هستم و با این اوصاف باید هر روز، تمام تلاش خود را به کار گیرم تا زبان تورکی، زبان مادری‌ام، نسبت به دیروز هر چه بیشتر اثری از آن باقی نماند تا بدین وسیله خدمت و دین خود را در پایداری و احیای هر چه بیشتر زبان واحد، زبان فارسی، ادا کرده باشم تا شاید، شاید این لکه ننگ «ناآگاهی» و «خیانت» از پیشانی‌ام زدوده شود.

  البته من نمی‌دانم که مراد ایشان از اصطلاح «نژاد ایرانی» چیست و نمی‌دانم که آقای مهرشاد ایمانی، با این سطح از آگاهی و شعور، چرا این اصطلاح کاملا غیرعلمی و بی‌پایه را به کار برده است. اگر «نژاد» را خاصیتی بدانیم که افراد ساکن در یک حدود جغرافیای سیاسی، دارای آن خاصیت هستند، آنگاه ما به «نژاد»، یک مفهوم سطحی، نسبی و زودگذر داده‌ایم چراکه مرزهای سیاسی، هیچ وقت ثابت و پایدار نبوده‌ و در حال دگرگونی بوده‌اند.

  ضمنا با استناد به تعبیر نویسنده از «نژاد ایرانی»، افراد می‌توانند از طریق تابعیت گرفتن در کشوری دیگر و یا حتی مسافرت کردن، در واقع اقدام به تغییر نژاد خود کنند و هرازچندگاهی هم اگر حوصله‌شان برای تغییر نژاد سر رفت به راحتی می‌توانند مثلا با سفر کردن به آلمان یا افغانستان به راحتی در قالب نژاد آلمانی و یا نژاد افغانستانی درآیند! البته جای بسی خوشحالی است که دوباره می‌توان به ایران بازگشت چراکه افتخار داشتن «نژاد ایرانی»، افتخاری نیست که نصیب هر آدم «آگاه» و باشعوری بشود. شاید نویسنده بر اساس این برداشت خود از مفهوم نژاد به این نتیجه رسیده است که مردم آزربایجان، «آذری» هستند که البته خود این برداشت هم با مفهوم «نژاد ایرانی» در تناقض است؛ چراکه ما بالاخره خیر سرمان باید یک نژاد داشته باشیم نه چندین نژاد (از قبیل «آذری» و لر و کرد و …)!

  پس نژاد را نمی‌توان محصور در یک مرز سیاسی دانست و دقیقا به همین دلیل است که ما می‌توانیم از ترک‌های اویغور چین، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان، تاتار، آزربایجان و ترکیه سخن به میان بیاوریم در حالی که در مرزهای مختلف زندگی می‌کنند.

  در نهایت، ما هم اصل را بر این می‌گیریم که نویسنده این یادداشت و دیگر همکاران ایشان در روزنامه‌های مرکزگرا، صدا و سیما و سایر مراکز مرکزگرا به سطحی از شعور و «آگاهی» رسیده‌اند که ما دیگر قادر به درک آنها نیستیم!

  33
  32
 17. آقایی که به اسم علی نظر دادی فک کنم ادبیاتت سرچشمه گرفته از کوههای تروریست پرور قدیل هس البته باید به این ادبیات سوزش بخاطر به درک واصل شدن تروریستهای هم فکرت در سوریه توسط ارتش تورک رو اضافه کرد…هنوز خوی وحشی گری غارنشینی وکشتار انسانها به شما اجازه ی شنیدن نظر مخالف رو نمیده و حقارت یعنی اینکه برعلیه کسی بتازی که هیچ منطقی جز فحاشی واسه دفاع از افکار نجست نداری

  30
  32
 18. خطاب به تروریستی که با اسم علی نظر دادی اگه شماها شخصیت وشعور داشتین که یه روز نوچه ی آمریکا یه روز نوچه اسراییل یه روز نوچه روسیه نمیشدید که همین یه سال گذشته از تک تک این کشورها خنجر خوردید ودر ماجرای کرکوک و استقلال خیالی که با پرچم این کشور ها شادی میکردین چه جوری دستتونو تو پوست گردو گذاشتن البته در ماجرای عفرین هم بار دیگر ثابت شد که شماها نوچه ای بیش نیستین واز بس شخصیت مستقلی ندارین همیشه بازیچه دیگرانین الان هم اینجا با دفاع از عقاید پانفارسی بر نوچه بودن خودتون مهر تایید میزنی واینها دلیل کافیست واسه اینکه ملت نیستین بلکه قومی سردرگم که هرجامیرین بجای زندگی صلح آمیز چشم به خاک اونجا میدوزین ونتیجه اش هم که میبینین چه بلایی سرتون میارن یادت باشه کسی که ریشه در خاک نداشته باشه با فشفشه هم فرار میکنه ولی کسی که رو خاک خودش هس جلوی متجاوز مثل ستارخان می ایستد خاک میخورد ولی خاک نمیدهد

  30
  32
 19. آنایوردوم آذربایجان جانیم تورک دیلیم

  آذربایجان تورک دی تورک قالاجاق و اونایی که از لفظ آذری استفاده میکنن اصلا نمیدونن چی هست ما رو منتسب به زبونی میکنن که اصلا زبون محسوب نمیشه.اول زبون ناقص فارثی رو درست کنین بعد برین زبونهای دیگه رو تخریب کردن و با افکار فاشیستی و تمامیت خواهی زبون دیگه رو زیرمجموعه خودتون قلمداد کنید از قدیم گفتن دریا با نجاست یک سگ نجس نمیشه حالا هی افکار فاشیستیتون رو اینجا تو این سایت مزخرف بذارین

  26
  27
 20. سلام و یورولمیاسوز
  نئیه منیم نظریمی حدف ایلیبسز
  سیز گورخوسوز منیم یازدخلارمتان ویا ایری بیر علتی وار سیلدیز

  من گنه دییرم قانون اساسی گره دیشله و تورکی دیلی رسمی اولا و فیکر ایلیرم حق منندی من متولد ۵۲ یم و قانون اساسی رای ورنده من کبچکیدیم ایندی حقیم وار قانون اساسی ایراد توتام و ایستیم کی تاشدان رای النسن

  21
  23
 21. آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار

  سلام-این سیاست یعنی پاکسازی زبانی و می دانیم که پاکسازی زبانی از بدترین شیوه های پاکسازی نسلی وقومی در جهان است وقتی مالک جهان می فرماید ای بشر من تو را آزاد آفریدم حتی در دین من اجباری برای تو نیست فکر کن تعقل کن و انتخاب کن و آزاده باش تا لایق جانشینی من شوی این شیاطین هستند که تحمیل می کنند چگونه می خواهند زبان مادری را ما را با شیو های منافقانه تغییر دهند

  21
  22
 22. مقاله هرشاد ایمانی نه تنها ضد ملی بلکه ضد انسانی هم هست.

  ایشان تفکر فاشیستی دارد و استفاده از زبان مادری حق اولیه هر انسانی است.

  زبان ها از نشانه های خداوند است و میراث بشری هستند ، واقعا آدم عارش میاد افرادی مثل مهرشاد !!!! را نویسنده بنامد.

  23
  22
 23. تا زمانی که دختران خوشگل آذربایجانی تو دانشگاه ها فارصی بنالند، خانواده های به اصطلاح با فرهنگ تبریزی و سایر برنامه ی مهران مدیری و رشید پور مانقورد را تماشا کنند، مسئولین آذربایجان به جای مسائل ملت آذربایجان به فکر منافع جناحیشون باشند، حکومت ترکیه و دیکتاتوری الهام علی اف به طور کلی آذربایجان عیران را از یاد ببرند، جوان های با کلاس ما برای مسافرت و تفریح شمال مشهد و شیراز بروند، میلیاردها سال هم بگذارد وضع همین است و ما هنوز دنبال رسمی کردن زبان تورکی خواهیم بود.
  فقط زمانی به اهدافمان نزدیکتر میشویم که این خائن ها و گیج های به اصطلاح تورک زبان یا اصلاح بشوند که خیلی غیر ممکن است و یا نابود شوند.

  25
  22
 24. نخاله های تفکر فاشیستی رضاپالانی آرزویشان نابودی زبان تورکی است ولی مثل اربابشان ارزو به گور خواهند شد

  19
  20
 25. به روزنامه قانون تبریک می گویم و دستشان را می بوسم
  این سیاستها به قولی اظهر من الشمس بوده و هست و ما سالهاست که دچار آسیمیاسیون روس-فارس شده ایم اما خوابمان بسیار سنگین تر از خرگوش است معلوم نیست کی بیدار شویم وشاید قیامت…
  ای کاش ترکان ایران بالاخص صاحب منصبان که تا به امروز مارا به بدبینی و حساسیت بیش از حد و…متهم میکردند ” از این اعتراف مردانه روزنامه قانون ” به هوش بیایند

  32
  22
 26. دوستان باید بگم که ناراحتی فارسها از اینکه دیگه کسی در اورمیه فارسی صجبت نمی کند بیشتر بچه ها به ترکی استانبولی حرف می زنند. اینو تو همدان یه دوستی به من گفت. چرا بچه ها استانبولی حرف می زنند. به عنوان یه اورمیه ای قبلا نگران بودم اما الان مردم خیلی بیدارند.

  27
  23
 27. ما ترکها ی آذربایجانی در تمدن و بالندگی فرهنگ مون همون بس که اگه دولت مرکزی اجازه بده ما بعد از تهران

  صاحب انواع اقسام موسیقی ها ..ارکسترال سمفونیک و ارکسترال فیلارمونیک هستیم پاپ مقامی عاشیق ها و..

  که بجای خود ..

  12
  12
 28. عاشق زبان‌مادریم زبان ترکی هستم…
  اما سودو حرامینگ اورسون آنا دیلیم بیلمین
  قشقایینینگ بیر ایگیتی

  7
  9
 29. اردبیل.مشکین شهر

  اینطور تیترها باعث شده که در بیشتر مناطق اذربایجان اگه استانبولی بلد نباشیو فارسی فول، به اسم درپیتو بیکلاس مسخرت میکنن.رهبرمونم گفته زبان مادری اولویت داره ب فارسی

  4
  4
 30. سیزین کامنت لریز هامیسی فارسی یازیلیب بوردا بیریز اوزوزه زحمت ورمیبسیز تورکی یازاسیز نیه یکه یکه دانیشیسیز ?

 31. تف توی روی شخصی که به اقوام خصوصا تورکان اذری هموطن توهین کند..

  2
  2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *