خانه / آخرین اخبار / چرا توهین به تورک‌ها تبدیل به تفریح شده است؟

چرا توهین به تورک‌ها تبدیل به تفریح شده است؟

توهین معضل و جرمی است که سال‌هاست به یک فرهنگ در کشور تبدیل شده است و این فرهنگ نادرست محدود به گروه خاصی نبوده بلکه در میان سیاسیون، روشنفکران و مردم عادی رخنه کرده است.

یول‌پرس: «توهین به تورک‌ها تبدیل به یک تفریح شده است» این ادعا را کسانی که در مناطق مرکزی کشور زندگی کرده‌اند بیشتر احساس خواهند کرد، موضوعی که سال‌هاست در جامعه ایران نهادینه شده است و وقتی توهین کننده با واکنش مواجه می‌شود با جمله « شوخی کردم، تفریح می‌کنیم» مواجه خواهد شد.

حال سوال این است که چرا تفریح یک گروه به صورت توهین به میلیون‌ها نفر صورت می‌گیرد؟ چرا توهین کنندگان به راحتی حرف می‌زنند ولی توهین شوندگان محکوم می‌شوند؟ آیا تجزیه طلب کسانی هستند که عامل گریز قومیت‌ها را ایجاد کرده‌اند یا قومیت‌هایی که به توهین‌ها معترضند؟

توهین معضل و جرمی است که سال‌هاست به یک فرهنگ در کشور تبدیل شده است و این فرهنگ نادرست محدود به گروه خاصی نبوده بلکه در میان سیاسیون، روشنفکران و مردم عادی رخنه کرده است.

توهین در صدا و سیما، توهین روزنامه ایران در سال ۸۵ و ۹۶، توهین هفته نامه طرح نو، توهین برنامه تلویزیونی فیتیله، توهین نشریه بانک سپه و داستانی که همچنان ادامه دارد و دیروز روزنامه قانون.

دلیل تداوم حیات این فرهنگ مشمئزکننده متاسفانه بطور کامل بررسی نشده است که نتیجه آن گسترش روز به روز این موضوع بوده است.

در ادامه به چندین علت توهین به قومیت‌ها اشاره می‌کنیم:

۱-  پیشینه نژادپرستی ایرانیان: مردم ایران به دلیل تلقین بریتانیایی‌ها در دوران پهلوی مبنی بر تاریخ درخشان گذشته، دچار حباب توهم نژاد برتر شده‌اند که مواردی مانند ادعای تمدن کهن، نژاد برتر، ضریب هوشی بالا، زبان کامل و … موید همین ادعاست.

سیاست بریتانیا در ایران، پیاده کردن تئوری «سوردل» مبنی یر “بچه زمانی که از سوی مادرش رانده و تحقیر می شود, برای فرار از وضعیت موجود به خود مادر پناه می برد” بوده است که آغازی برای تحقیر قومیت‌ها برای یکسان‌سازی قومی و زبانی بود.

از آنجایی که نژادپرستی مادر توهین‌هاست، ایرانیان در توهین به قومیت‌ها و ملت‌های دیگر ید طولایی دارند. این توهین به اعراب به علت عرب‌ستیزی که توسط باستانگرایان با مضمون “اعراب تمدن ایرانی را نابود کردند” آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد و وقتی با اعتراض در داخل کشور مواجه می‌شوند با جمله “منظورمان اعراب کشورهای دیگر بودند” ماست مالی می‌کنند.

توهین به تورک‌ها نیز به علت ترس از بازگشت حکومت قاجاره توسط رضاخان آغاز شد و به علت جلوگیری از رشد جریان روشنفکری ناسیونالیستی بومی در میان تورکها، تداوم یافت.

۲-  نقص قانون: در قانون اساسی کشورمان ماده ۶۰۸ جرم توهین به اشخاص پیش‌بینی شده است اما اصل یا بندی برای مقابله با توهین به قومیت‌ها وجود ندارد، به‌طوری‌که هیچ قانونی برای مجازات توهین کنندگان وجود ندارد و این از دلایل گسترش توهین‌هاست.

چندی پیش خبرگزاری‌ها از محکومیت دو دختر به ۱۲۰ سال زندان خبر دادند که اقدام به انتشار عکس نژادپرستانه در صفحه شخصی خود کرده بودند اما در کشور ما همواره اعتراض توهین شوندگان مورد غضب واقع شده است.

بعد از توهین روزنامه ایران در سال ۸۵ که با اعتراض مردم همراه شد، ۷۰ تن از نمایندگان با طرحی خواستار مجازات توهین کنندگان شدند و این طرح را برای تبدیل شدن به قانون، به مجلس ارائه کردند که متاسفانه راه به جایی نبرد و هنوز قانون اساسی کشورمان از نقص قانون مجازات توهین کنندگان رنج می‌برد.

نبود قانون بازدارنده باعث شده است تمام توهین‌ها با یک معذرت‌خواهی ساده در ظاهر به اتمام برسد.

برخورد با توهین قومیتی از قوانین ابتدایی است که متاسفانه در قانون اساسی کشور پیش‌بینی نشده است و جالب‌تر اینکه با وجود اینکه اینگونه توهین‌ها را سالهاست شاهدیم امام مجلس دوره‌های مختلف، اهتمامی برای رفع این موضوع نکرده‌اند.

۳- عدم واکنش مناسب: سیاست غالب کشور ما نه برروی پیشگیری، بلکه با توجه به واکنش‌ و درمان است؛ این موضوع در برخورد با توهین‌ها نیز صادق است؛ سیاستمداران و مدیران کشورمان تنها در برخورد با توهین‌ها واکنش نشان داده و برای آرام کردن اذهان عمومی از لزوم برخورد با توهین‌ها سخن گفته و بعد از مدتی به فراموشی سپرده می‌شود و دلیل اصلی این موضوع عدم واکنش و پیگیری رسانه‌ها و مردم آذربایجان است که گویی به انتشار چند خبر و محکومیت قانع‌اند.

لذا یکی از راه‌های کاهش توهین‌های قومیتی علیه تورک‌ها، واکنش قاطع و پیگیری مستمر از سوی مسئولین و مردم است.

 

۸ دیدگاه‌ها

 1. قرنها حکومت تورکها بر ایرانی ها انها را به عقده حقارت از تورکها مبدل کرده و میخواهند حقارت خودشان را از ملت تورک اینطور نشان دهند
  ضمن آنکه ایرانی ها از اتحاد غریب الوقوع ملت ازربایجان با ملت کبیر تورکیه وحشت دارند میخواهند با این توهین ها با اتحاد این دو ملت مقابله کنند

  23
  6
 2. این موارد بنظر من برطرف نمیشه مگر اینکه قانون اساسی مجازات پیش بینی کنه برای توهین کنندگان.نکته بعدی اینکه اگر کشور به صورت فدرال اداره بشه کسی جرات نمیکنه به ملل دیگر توهین کنه.در این صورته که ریشه این توهین و دعواها خشکیده میشه.یک شخصی که هویتش معلوم نیست چکاره هست که بیاد به هویت ملی یک ملت مثل آزربایجان بتازد؟
  من تورکم

  21
  3
 3. این ادامه سیاست پالانی هاست در جهت ایجاد هویت گریزی در بین تورک ها
  در سال های اخیر به لطف پیشرفت های چشم گیر در عرصه تبادل اطلاعات به خصوص محیط مجازی ، شاهد تقویت هویت طلبی در بین تورکان ؛ هر روز بیشتر از دیروز هستیم ، بسیاری از تورکان امروزه دیگر توده ای دست و پا و دهان بسته ای نیستند که در گذشته های حتی نزدیک بودند
  تورک ستیزانی که بعد از سرنگونی پالانی ها برای مدت ها در جبهه تورک ستیزی تضعیف شده بودند ، به هر دلیلی دوباره قدرت گرفته و برای پیشبرد هدف صد سالشون یعنی پاک کردن هویت تورکی در این سرزمین با چراغ سبز بعضی ها قدرتمندانه فعالیت هاشون رو از سر گرفتن ، مواردی که زنجیر وار از رادیو تلویزیون این سرزمین بگیر تا روزنامه هایی مثل شرق و قانون و … حادث میشه ، به خوبی موید با برنامه و هدفمند بودن این فعالیت هاست
  همه‌ی اینها یک طرف ، اینکه تورکان بر چه سبیلی باید با چنین رویه ای مقابله کنند هم یک طرف

  17
  4
 4. بدون تعارف، نژادپرستی در ایران میشه گفت جز فرهنگ ایرانیها شده است، نژادپرستی زبانی، نژادپرستی آریایی و فارسی، تحقیر و توهین به دیگر ملتها از جمله افغانیها، ترکها و …در ورزشگاههای ایران نمونه کوچکی از نژادپرستی ایرانیهاست،جالب این است که ادعای تمدن و فرهنگ دارند!!! نمونه آن در تهران است که به شهرستانیها و ترکها به عنوان انسان درجه چهار و پنج نگاه می کنند!!خوبه حالا مثله آلمانیها نژاد درست و حسابی ندارند وگرنه نژادپرستیشون دنیا رو می گرفت!!

  19
  6
 5. تنها راه مقابله با توهین کنندگان انجام عمل مقابله به مثل است تا قومیت غالب در وضعیت دفاع قرار نگیرد گستاختر شده و به حمله خود ادامه خواهد داد لذا نباید از راه منطق و با ادب و متانت در مقابل توهین کنندگان مانند هرزه نامه قانون وارد شد بلکه بایستی بفهمند اگر توهین کنند بدتر و شدیدتر خواهند شنید انگاه هرزه نامه هایی مانند قانون و کوتاه فکران بی ریشه مانند طرح نو و جیره خواران مانند فیتیله سرجای خود خواهند نشست چرا ما باید در مقابل حق مسلم و قانونی خود کوتاه بیاییم تا انها گستاختر شوند

  17
  3
  • منیم قارداشیم بیزیم عزتیمیزین دلیلی بیزی بو ایشلردن ساخلادیر. تورکلوگوموز اوچون بو سؤزلری دئمه‌یین، بو دوشونجه‌نی یایمایین. یامانلاشمادان بیر شی بیزه چیخماز. تورکلوگو یئر اوزره عزت وئرن قرآن کیتابی بیزه بئله اؤرگه‌دیر:

   فرقان سوره‌سی:
   وَعِبَادُ الرَّحْمَـٰنِ الَّذِینَ یَمْشُونَ عَلَى الْأَرْضِ هَوْنًا وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا ﴿۶٣﴾
   رحمان تانرینین قوللاری یئر اوزره متواضع یئرییه‌نلردیرلر و جاهل‌لر اونلاری چاغیراندا «سلام» دئیه‌رلر.

   4
   2
  • اونلار توهین ائتسه‌لر بیز دلیللریمیزله اونلارا جواب وئرمه‌لی‌ییک. منطقله جوابلار اونلاری داها آرتیق یاندیریر کول ائدیر. تخت جمشیدین جویوتلر دوزلتمه‌سی‌نی دئیه‌نده نئجه یانیرلار …

   13
   4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *