خانه / آخرین اخبار / روسیه از سیاست‌های باکو درخصوص قره‌باغ دفاع خواهد کرد
روایت تحلیگران ارمنی از رویدادهای احتمالی پس از انتخابات روسیه؛

روسیه از سیاست‌های باکو درخصوص قره‌باغ دفاع خواهد کرد

پس از پیروزی پوتین در انتخابات ریاست جمهوری روسیه، جمهوری آذربایجان دست به تحرکات جدی در موضوع قره باغ خواهد زد و مسکو نیز از این تحرکات حمایت خواهد کرد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از آناج؛ به عقیده گراچیا گالوستیان، تحلیلگر سیاسی ارمنی، دلیل برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در آذربایجان آنچنان که در رسانه های داخلی و منطقه ای تعبیر و تفسیر می شود با وضعیت اقتصادی این کشور ارتباط ندارد.

وی در این خصوص گفته است: تحلیلگران ارمنی در تحلیل تغییر تاریخ برگزاری انتخابات عجله کرده اند و یا به عبارتی مفسرین سیاسی ما علاقه دارند آذربایجان را آنطور که خود مایل هستند به تصویر بکشند. در حالی که وضعیت به کلی با تاویل و تفسیرهای ارائه شده متفاوت است.

تحلیلگر سیاسی ارمنی در ادمه توضیح می دهد: جمهوری آذربایجان با بحران اقتصادی خاصی روبرو نیست بلکه حتی شاخص های مثبتی در ارتباط با رشد اقتصادی این کشور وجود دارد. جمهوری آذربایجان با کشورهایی که ارمنستان سال ها به آن ها به چشم متفق خود نگاه کرده است روابط حسنه ای برقرار کرده است و در این مناسبات، تجارت و اقتصاد سهم قابل توجهی داشته است.

وی خاطرنشان می‌سازد: تهران-باکو-مسکو در مسیر اجرای بزرگترین پروژه نقل و انتقال منطقه ای (کریدور شمال-جنوب) با همکاری یکدیگر هستند. در ماه مارس خط آهن آستارا-آستار با حضور روسای جمهور ایران و آذربایجان به بهره برداری خواهد رسید. مسئولین ایرانی از این طرح به عنوان مهمترین مسیر ارتباطی خلیج فارس به دریای سیاه یاد کرده‌‌اند، با اجرای این پروژه جمهوری آذربایجان علاوه بر دستاوردهای اقتصادی جایگاه سیاسی مهمی نیز برای خود کسب خواهد کرد.

گالوستیان در ادامه می‌‌افزاید: با این اوصاف سخن گفتن از بحران های اقتصادی در جمهوری آذربایجان سخنی گزاف است. تاکید اروپا بر اهمیت آذربایجان نیز به جایگاه مستحکم این کشور در کنار اروپایی ها صحه می گذارد. در کنار تمامی این ها الهام علی اف رابطه بسیار مثبتی با ولادیمیر پوتین برقرار کرده است. شاهد این ادعا نحوه پوشش اخبار و تحقیرهایی است که علیه ارمنستان در کانال های تلویزیونی روسیه مشاهده می شود در حالی که هیچ نقدی علیه آذربایجان در این کانال ها به چشم نمی خورد.

تحلیلگر ارمنی در این خصوص توضیح می دهد: سفرهای الکساندر دوگین، سولویوف، پروخانوف، گویای این مطلب است. آن ها از بازگرداندن اراضی اشغالی به جمهوری آذربایجان دفاع می کنند. و کرملین هیچگاه ناخرسندی خود از عملکرد سارکیسیان را پنهان نمی کند. به نظر می رسد باکو پس از انتخابات ریاست جمهوری روسیه دست به تحرکاتی در موضوع قره باغ خواهد زد. روسیه نیز از دولت آذربایجان در این خصوص حمایت خواهد کرد.

نائیرا آیرومیان، دیگر تحلیلگر ارمنی نیز در این خصوص اظهار داشت: روسیه به احتمال زیاد پس از انتخابات ریاست جمهوری در امور ایروان مداخله خواهد کرد. دلیل این مداخلات بیشتر حرکت های گریز از مرکز ایروان در قبال مسکو می باشد. در روزهای اخیر اخباری مبنی بر برگزاری مانور نظامی ناتو در ارمنستان مخابره شد که این اخبار از سوی مقامات ارمنی تکذیب شد. در هر حال به نظر می آید فعالیت های پشت پرده ای که چندان باب میل کرملین نیست به وقوع می پیوندد و نتایج منفی این فعالیت ها پس از انتخابات روسیه دیده خواهند شد.

یک دیدگاه

  1. این حرف دروغ است ارمنستان کاره ای نیست و مزدور خود روسیه هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *