خانه / آخرین اخبار / جزئیات تجمع دانشجویان دانشگاه شهید مدنی برای زبان مادری

جزئیات تجمع دانشجویان دانشگاه شهید مدنی برای زبان مادری

دانشجویان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان دیروز با برگزاری تجمعی نسبت به عدم ارایه‌ی واحد درسی زبان وادبیات تورکی اعتراض کردند.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایسنا، باتوجه به ارایه‌ی واحد درسی زبان و ادبیات تورکی در دانشگاه‌های هم جوار به صورت اختیاری، دانشجویان دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان پیرو این مطالبه‌ی خود امروز (دوشنبه ۲۳ بهمن) در محل این دانشگاه تجمع کردند.

دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه شهید مدنی اظهار کرد: شورای صنفی به عنوان نماینده‌ی قانونی به دلیل درخواست مکرر دانشجویان از سه ماه پیش نامه‌ای رسمی مبنی بر «ارائه‌ی دو واحد درسی زبان و ادبیات تورکی» به مسئولان مربوطه ارسال کرده که تاکنون پاسخی به این نامه داده نشده است. این درحالی است که درس زبان تورکی در دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه صنعتی ارومیه در کمتر از چهار روز ارایه شد.

«رضا مسکنی» افزود:  شورای صنفی  به عنوان نماینده دانشجویان پیگیر ارائه‌ی این درس از طریق مجاری قانونی است.

وی گفت: باتوجه به آگاهی قشر دانشجو و پیگیر بودن آنان نسبت به جواب مسئولان، در راستای مقابله با بی‌توجهی مسئولان، دانشجویان طی حرکتی خودجوش اقدام به اعتراض و تجمع کردند.

وی تاکید کرد: شورای صنفی دانشجویان به‌صورت مستقل در رد یا تایید این تجمع اظهار نظر نکرده و به‌عنوان نماینده‌ی قانونی دانشجویان از راه‌های قانونی پیگیر این مسئله خواهد شد.

رئیس دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان بیان کرد: ما آذربایجانی بوده و فرهنگ خود را دوست داریم و اهمیت دادن دانشجویان به فرهنگ و زبان خود  به ما قوت می‌دهد. درخواست دانشجویان در شورای آموزشی مطرح شده و نامه‌ای در این خصوص به وزارت علوم ارسال شده است.

«حسن ولیزاده» تاکید کرد: باتوجه به عدم پاسخگویی از سوی وزارت، این موضوع را بار دیگر پیگیری کردیم.

وی افزود: ما نیز مشتاق ارایه‌ی درس زبان تورکی در دانشگاه شهیدمدنی آذربایجان هستیم و به‌نظر می‌رسد وزارت مربوطه نیز با ایجاد دو واحد زبان وادبیات تورکی مشکلی ندارد.

ولیزاده گفت: دانشجویان خواسته‌ی خود را با نظم و به صورت مسالمت آمیز مطرح کردند و ما نیز اقدام‌های انجام شده در این خصوص را برای آنان شفاف‌سازی می‌کنیم.

وی اظهار کرد: چهارشنبه‌ی این هفته به صورت حضوری در تهران این موضوع را پیگیری خواهم کرد و از چند نفر از دانشجویان نیز درخواست می‌کنم به عنوان نماینده، اوایل هفته بعد پیگیر پاسخ باشند.

ولیزاده تاکید کرد: به افرادی که با حفظ شان دانشجویی و بصورت مسالمت آمیز خواسته‌های خودرا مطالبه می‌کنند به هیچ وجه آسیبی نخواهد رسید و در گذشته نیز  مشکلی در این خصوص وجود نداشت.

۲ دیدگاه‌ها

 1. مسئولین با عدم تدریس فارسی در آذربایجان جلوی این تجمعات قوم گرایانه را بگیرند
  بگذارید خودشان انتخاب کنند
  دلیلی ندارد زبان مادری ما را در آذربایجان تدریس کنید

  11
  4
 2. گرچه یه سری اندک و انگشت شمار بودن اما ایرادی نداره وقتی رشته زبان تورکی در بعضی جاها دایر شده دو واحد اختیاری هم بدن هرکسی مایل هست انتخاب کنه. البته کل ادبیات ترکی بیشتر از دو واحد هم نیست. هرآنچه در قانون اساسی گفته شده مورد پذیرش هست. این متن صریح قانون اساسی هست: اصل ۱۵،«زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.» این رو جهت اطلاع برخی دوستان عرض کردم شاید اطلاع ندارن در قانون اساسی عنوانی به نام زبان مادری یا تدریس (به) زبان مادری نداریم. زبان محلی و قومی. این اقدام ارائه دو واحد زبان ترکی در دانشگاه که براساس شواهد هم اسقبال چندانی ازش نشده اگر بیاد در مدارس در مقاطع آخر دقیقا اجرای اصل ۱۵ خواهد بود. در رسانه ها و مطبوعات هم از قبل دایر بوده. زبان فارسی (باید) داره و خود مقام معظم رهبری بزرگترین حامی اون هست تا اونجا که به توصیه ایشون حتی بحث انگلیسی هم در ابتدایی کنار گذاشته شد.

  10
  5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *