خانه / آخرین اخبار / انتشار کتاب «شورش شیخ عبیدالله شمزینی در تبریز و اورمیه از منظر روزنامه‌های دوره ناصری»

انتشار کتاب «شورش شیخ عبیدالله شمزینی در تبریز و اورمیه از منظر روزنامه‌های دوره ناصری»

کتاب «شورش شیخ عبیدالله شمزینی در تبریز و اورمیه از منظر روزنامه‌های دوره ناصری» توسط امیر چهره گشا دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تاریخ واحد شبستر تألیف و از سوی نشر اختر منتشر شد.

به گزارش یول‌پرس به نقل از ایسکانیوز، کتاب «شورش شیخ عبیدالله شمزینی در تبریز و اورمیه از منظر روزنامه­ های دوره ناصری» توسط امیر چهره ­گشا دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تاریخ واحد شبستر تألیف و از سوی نشر اختر منتشر شد.

امیر چهره گشا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری ایسکانیوز اظهار کرد: «آذربایجان به خاطر موقعیت جغرافیایی‌اش همواره در طول تاریخ از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. همجواری با دو قدرت جهانی عثمانی و روسیه بر اهمیت سوق الجیشی آن افزوده است. همجواری آذربایجان با دولت عثمانی و سکونت طوایف کٌرد در بخشی از قصبات مرزی دو دولت همواره باعث ایجاد منازعاتی ببین دو دولت می­شد که فتنه شیخ عبیدالله شمزینی در سال ۱۲۹۷ هـ.ق. از مهم‌ترین آنها می‌باشد».

چهره گشا با اشاره به اینکه از مهمترین نتایج اسف‌بار فتنه شیخ عبیدالله، انعقاد معاهده آخال بین دو دولت ایران و روسیه بود افزود: «همچنین وقوع این رویداد موجب شد ایالات متحده آمریکا دولت ایران را به رسمیت بشناید و در سال ۱۸۸۲ م نماینده‌ی سیاسی به دولت مزبور بفرستد تا او را از حمایت اتباع خود مطمئن سازد».

وی ادامه داد: «در نظر بسیاری از کسان، شیخ عبیدالله نخستین ملی گرای بزرگ کٌرد است، با این همه جدا از سخنان و ادعاهای وی مبنی بر تشکیل حکومت مستقل کٌردی، شورش شیخ چیزی متفاوت از آشوب‌های قبیله‌ای نبود که منطقه را به ویرانی کشید. این جنبش کٌردی در سپتامبر ۱۸۸۰ شروع شد و در مدت سه ماه به کلی ساکت و خاموش گردید ولی از حیث اهمیت سیاسی فوق‌العاده مهم بود»

دانشجوی واحد شبستر با توجه به اینکه مطبوعات یکی از منابع مهم در تاریخ‌نگاری است گفت: «آن چه در مطبوعات درج می­شودد چند دهه بعد به صورت متنی برای تاریخ به آن نگاه می­شود. مطالب مطبوعات از آن جهت ارزشمند تلقی می‌شود که جریان رویدادها با ذکر جزئیات و تاریخ دقیق ثبت و ضبط می‌شوند. همچنین اوضاع اجتماعی، وضعیت طبقات اجتماعی، تحولات سیاسی و اقتصادی، فرمان‌ها و احکام دولتی در این جراید قابل پیگیری هستند.»

فصل اول با عنوان زمینه‌های شورش اکراد به رهبری شیخ عبیدالله شمزینی شامل مباحث قیام امیر بدرخان زمینه ظهور ناسیونالیست کردها، حسب و نسب طایفه شیخ عبیدالله، اهداف شورش، بهانه‌های لازم برای آغاز شورش، نقش دولتین خارجی در ظهور و افول شورش است.

در فصل دوم با عنوان آغاز یورش به ایران مطالبی همچون رویای فتح تبریز، اشغال شهرهای اشنویه، نقده و مهاباد، قتل عام مردم مظلوم میاندوآب، حمله به بناب، حضور نیروهای اکراد در عجب شیر، رویای فتح اورمیه و عاقبت سران شورش مورد بررسی قرار گرفته است

فصل سوم شامل مطالب مندرج در نشریات اختر، ایران و فرهنگ اصفهان در باره این رویداد است. در فصل چهارم نیز با عنوان تصاویر، ضمن درج تصاویر اشخاص تاثیرگذار در این واقعه، شرح مختصری از شرح حالشان آورده شده است. در فصل پایانی نیز منابع مورد استفاده و نیز فهرست اعلام به منظور دستیابی سریع محققان و علاقه‌مندان به مطالب متن کتاب استخراج شده است

کتاب «شورش شیخ عبیدالله شمزینی در تبریز و اورمیه از منظر روزنامه‌های دوره ناصری» در سال ۱۳۹۶ از سوی نشر اختر تبریز در ۳۳۲ صفحه و تیراژ ۱۰۰۰ نسخه چاپ و با قیمت ۲۲۰۰۰۰ ریال روانه بازار گردید.

این هفدهمین کتاب امیر چهره­گشا است. عنوان تعدادی از کتاب­های چاپ شده به شرح ذیل است: یادمان صفرخان، زندانی زمان، نگاهی به مبارزات با سابقه­ترین زندانی سیاسی جهان، صفرخان قهرمانیان؛ تاریخ عجب شیر؛ پیشگامان تاریخ و فرهنگ آذربایجان؛ عجب شیر در گذر زمان؛ آتالاردان چاتان سسلر؛ ائل قایغی­سی: زندگینامه و آثار دکتر حسین دوزگون؛ سهند دونیاسی؛ فیزیک نور؛ امامزاده‌های آذربایجان و شمال‌غرب ایران، امامزاده‌های آذربایجان و شمال غرب ایران، تاریخ امکنه شریفه و رجال برجسته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *