خانه / آخرین اخبار / حضرت‌پور: می‌گویند آذربایجان سر ایران است اما در عمل چیزی نمی‌بینیم/ هویت آذربایجان غربی بر همه آشکار است

حضرت‌پور: می‌گویند آذربایجان سر ایران است اما در عمل چیزی نمی‌بینیم/ هویت آذربایجان غربی بر همه آشکار است

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی گفت: دکتر شهریاری نباید می‌گفتند که بر اساس قومیت مسئولین انتخاب خواهندشد و از ایشان میخواهیم مسئولین مربوطه را از روی احساسات و بر اساس آمارهای غلط و قومیت، انتخاب نکرده و با توجه به شایستگی و توانایی ها انتخاب کنند.

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی که در دفتر گروه رسانه یول حاضر شده بود در خصوص دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ گفت: نزدیک به چهل سال از انقلاب اسلامی گذشته و با وجود گذشت چندین نسل برای تمامی اقشار جامعه من جمله جوانان، زنان و مردان، دختران و پسران وظیفه است تا در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت کنیم زیرا سالها پیش جوانان زیادی از جان و مال خود گذشته و در راه حذف وطن و انقلاب خود شهید شدند، نباید یاد آن‌ها فراموش شود. این انقلاب از حضرت امام خمینی برما یادگار است

حمایت قاطع از کمپین احیا دریاچه اورمیه
حضرت پور در خصوص راه اندازی کمپین دریاچه اورمیه گفت: از شما، همکاران و جناب آل هاشم که کارهای این کمپین را انجام داده و پیگیر هستید نهایت تشکر را دارم، دریاچه اورمیه فقط متعلق به من نماینده نبوده و آبروی ملی ما در منطقه است پس همگی باید برای احیای آن تلاش کنیم.
وی در خصوص نامه که اخیرا نمایندگان مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی به مقام معظم رهبری در خصوص دریاچه اورمیه نیز گفت: در نامه‌ای که نمایندگان اورمیه درباره دریاچه به رهبر معطم انقلاب ارسال کردند قبل از شروع به کار کمپین برنامه‌ریزی و نوشته شده و با چندین ارگان جهت ارسال آن هماهنگی های لازم انجام شده بود. هدف اصلی من از این نامه کمک شخص حضرت آقا برای حفط دریاچه بود زیرا وی درباره ریزگردهای خوزستان نیز کمک کردند و از طرفی دولت دیگر بودجه مناسب و رسیدگی دقیق برای مشکل خشک شدن دریاچه را ندارد، در این راستا سایر نمایندگان اورمیه آقایان قاضی‌پور و بهادری نیز این نامه را امضا کرده و امیدواریم حضرت آقا با مشورت هایی که از اطرافیان خود دارند از منابع صندوق توسعه ‌ملی فکری به حال دریاچه بنمایند.

نمایندگان خبرگان هم قصد ورود به موضوع دریاچه اورمیه را دارند
روح الله حضرت پور ادامه داد: روز گذشته حجت الاسلام شبستری نماینده مجلس خبرگان رهبری نیز از من گلایه کرده و گفتند کاش ما نیز زیر آن نامه را امضا می‌کردیم، احتمالا هم روز ۲۵ بهمن ماه به صورت کتبی یا شفاهی هر سه نماینده مجلس خبرگان آذربایجان غربی در راستای احیای دریاچه اورمیه با رهبر انقلاب صحبت کرده و درخواست خود را مطرح نمایند.
این نماینده مجلس ادامه داد: برای حمایت از دریاچه اورمیه و کمپین شما، نه تنها نامه بلکه از هیچ کاری دریغ نمی‌کنیم زیرا دریاچه آبروی ما بوده و پتانسیل بزرگی برای منطقه محسوب می‌شود. احیای دریاچه اورمیه به این معنی نیست که آن را به حالت ۲۰ سال گذشته بازگردانیم بلکه باید ابتدا شرایط فعلی آن را تثبیت کنیم؛ دولت با توجه به اوضاع بد اقتصادی تاکنون کمک‌هایی برای وضعیت دریاچه کرده ولی در ۳ سال اخیر اوضاع بحرانی‌تر شده است. همگی با کمک یکدیگر و برنامه ریزی‌های منطقی دریاچه را تثبیت و سپس احیا خواهیم کرد.
حضرت‌پور افزود: پیش بینی می‌کنم حضرت آقا از این قضیه استقبال کنند زیرا دریاچه اورمیه یک قضیه ملی بوده و خدای ناکرده اگر خشک شود تنها طوفان نمک مشکل این منطقه نبوده و اتفاقات تلخ بسیاری از جمله کوچ ساکنان منطقه نیز به وقوع خواهد پیوست. به نظر من دولت باید با استاده از کارشناسان و متخصصان، کار کارشناسی و منطقی انجام دهند، مانند گذشته نه که بودجه تعلق یافته به ستاد احیا به طور سلیقه‌ای خرج شده و موثر واقع نشده است مثلا نزدیک به شش هزار هکتار درخت کاشته شده در حاشیه دریاچه امری بی نتیجه بوده، منزل بنده در روستا بوده و هر روز شاهد درختانی هستم که بسیاری از آن‌ها خشک شده ولی هنوز با تانکر و از چاه‌های حفرشده آن‌هارا آبیاری می‌کنند که بی نتیجه است. در صورت اینکه حضرت آقا نگاه مثبت به این قضیه داشته و بودجه ای اعطا کنند نباید فقط به فکرخرج آن باشیم بلکه هر اداره‌ای من جمله جهاد کشاورزی، ستاد احیا و… با فکر و کار کارشناسی برای بهبود وضعیت دریاچه اورمیه تلاش کنند.

ریالی در بودجه ۹۷ به دریاچه اختصاص نیافته است
دولت در لایحه بودجه ۹۷ هیچ بودجه ای برای احیای دریاچه اورمیه یا رودخانه‌ها و تالاب ها در نظر نگرفته است، متاسفانه دولت برای بسیاری از موارد هیچ هزینه‌ای درنظر نگرفته و نخواهد گرفت، تالا‌ها فقط مربوط به دریاچه اورمیه نیستند و تالاب های زیادی همچون شادگان و.. وجود دارند که در شرایط بحرانی هستند؛ بنابراین ما مجبور شدیم نامه‌ای به مقام معظم رهبری بنویسم تا از صندوق توسعه ملی با دید مثبت به دریاچه اورمیه کمک کنند. آقای روحانی به مردم قول احیای دریاچه اورمیه را داده بودند ولی کارهای انجام گرفته خروجی نداشته و درباره بودجه‌های خرج شده شفاف سازی صورت نگرفته‌است. برخی ارگانها بودجه خرج شده را فقط صرف ساخت سالن و خرید میز صندل کرده‌اند، بهتر است تا تمام کارهای انجام شده به طور دقیق بر مردم بازگو شود تا حداقل بدانند که کارهایی انجام شده و نتیجه نداده است. نخبگان، دانشمندان و متخصاصان بسیاری حتی از شهر اورمیه پیشنهادات بسیار زیادی درباره احیا داده‌اند که باید همه‌ آن‌ها به طور صحیح بررسی شوند. طی جلسه‌ای که با آقای لاریجانی، معاون رئیس‌جمهور، وزیر نیرو و … انجام شد، مجلس نیز وارد موضوع دریاچه اورمیه شده که با محوریت آقای لاریجانی جلسه‌ای برگزار شده و ادامه خواهند داشت که امیدواریم خروجی مناسب داشته و سازمانهای مرتبط برنامه های خود را داده و به یک نتیجه درباره دریاچه اورمیه برسیم.


واکنش به توهین به توهین اخیر برخی نشریات سراسری
نماینده مردم اورمیه در خصوص انتشار مطالبی در نشریات سراسری علیه تورک‌های بخصوص در نشریات قانون، ایران، بانک سپه و … گفت: هیچ‌گاه نباید بحث قومیت‌ها یا فارس و تورک و کرد و شیعه سنی باشد، زیرا اگر کشوری در منطقه بخواهد پیشرفت کند لازمه اصلی آن وحدت و اتحاد است. آذربایجان همیشه از انقلاب تا جنگ تحمیلی در صحنه حضور فعال و مفید داشته است. بابت مطالب اخیر برخی روزنامه‌ها که سردبیر بدون هیچ گونه مطالعه‌ای اجازه انتشار می‌دهد بسیار ناراحت شدم. هویت هر شخصی برای خودش ارزشمند بوده و هویت ما تورک و شیعه بودنمان است. ملت آذربایجان زحمت‌های زیادی برای این نظام کشیده‌ و شهدای زیادی تقدیم کرده‌اند بنابراین باید با تورک‌ها همیشه با احترام برخورد شود. ما تورک‌ها به سایر اقوام همیشه احترام قائلیم اما هرکسی که پایش را از گلیمش درازتر کرده و به اقوام توهین کند به جدیت تمام با آن برخورد خواهیم کرد.
ما به دنبال اختلاف و سهم خواهی نیستیم و با کمک سایر نمایندگان تورک مجلس پیگیر حقوق اقوام خواهیم بود. در کمیسیون قضایی پیگیر جرم انگاری توهین به اقوام خواهم بود تا انشالله در مجلس به تصویب برسد زیرا راضی نیستیم که به هیچ کدام یک از اقوام توهین شود.

فراکسیون مناطق تورک‌نشین در حالت ابهام قرار داد
عضو فراکسیون نمایندگان مناطق تورک‌نشین ایران در مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت این فراکسیون نیز گفت: فراکسیون تورک زبانان در ابتدا با دو جلسه و تعیین هیئت رئیسه شکل گرفت اما پس از آن خبرهایی مبنی بر عدم اجازه فعالیت آن منتشر گشت. حال اگر قرار نبود که اجازه فعالیت داشته باشد چرا مجوز داده و برای آن هیئت رئیسه انتخاب شد. ما دنبال تجزیه طلبی نیستیم بلکه به دنبال حل مشکلات آذربایجان و تورک های ایران از طریق سازمان‌ها و اداراجات مربوط هستیم. پس از برگزاری دو جلسه اول دیگر هیچ جلسه‌ای برگزار نشده و خبری از فراکسیون نیست. هیچ شخصی درباره وضعیت فراکسیون پاسخگو نیست ولی بازهم پیگیری های لازم را از طریق دکتر پزشکیان انجام خواهیم داد که گیر کار درکجاست. هر شخصی سلیقه‌ای مصاحبه‌ای انجام می‌دهد و هیچ اطلاع دقیقی از وضعیت فراکسیون در دسترس نیست.

واکنش یه سخنان اخیر استاندار آذربایجان غربی
نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی در خصوص سخنان اخیر استاندار آذربایجان غربی که اعلام نموده بودند تقسیم مدیریت ها با توجه به ضریب نفوذ اقوام در ایان استان خواهد بود، گفت: هویت اصلی آذربایجان‌غربی تورک و شیعه است که در کنار آن سایر اقوام نیز وجود دارند ولی هدف مصاحبه اخیر جناب شهریاری را نمیدانم. قرار نیست که بر اساس قومیت‌های موجود در یک منطقه مسئولین انتخاب شوند یا کلا برادران کرد و یا تورک را از سرکار کنار بگذاریم. مصاحبه تمامی مسئولین باید حساب شده بوده و به دنبال تفرقه افکنی نباشد به خصوص استانداران، نمایندگان مجلس و سایر مقامات مهم یک استان که موجب ناراحتی سایرین نشود. هویت آذربایجان غربی بر همه آشکار بوده و تمام اقوام در کنار همدیگر زندگی خوبی دارند. نباید انتخاب مسئولین از روی تعصب قومیتی باشد که هیچ خروجی نداشته باشد بلکه اصل انتخاب مسئولین باید شایسته سالاری باشد.

آذربایجان سر ایران است؟
حضرت پور ادامه داد: همیشه می‌گویند آذربایجان سر ایران است ولی درعمل و امکانات ارائه شده اصلا اینگونه نیست، پس از اتمام جنگ ۸ ساله تحمیلی بازهم هر ماه نزدیک به یک یا دو شهید در این استان داریم که نشانگر پایان نیافتن جنگ است، جنگ در این منطقه هنوز ادامه دارد و منافقین از جانب آمریکا و غرب تغذیه می‌شون بنابراین با توجه به چنین شرایط حساس از هرگونه تفرقه در این استان جلوگیری کنیم. دکتر شهریاری نباید می‌گفتند که بر اساس قومیت مسئولین انتخاب خواهندشد و از ایشان میخواهیم مسئولین مربوطه را از روی احساسات و بر اساس آمارهای غلط و قومیت، انتخاب نکرده و با توجه به شایستگی و توانایی ها انتخاب کنند.

۵ دیدگاه‌ها

 1. آقای شهریاری به جای تفرقه افکنی میان قومیت ها مشکل بیکاری جوانان ،خشک شدن دریاچه اورمیه و … رو اولویت کارهای خودشون قرار بدن و این مشکلات است که جوانان استان آذربایجان غربی رو به مهاجرت به استان های مرکزی کشور وادار میکنه…
  وظایف ایشون حل مشکلات استان است نه تقسیم مناصب و میزها…ایشون میهمان استان ما هستند…

  29
  6
 2. از کوزه همان برون تراود که در اوست
  قارداش سن نه دییرسن بابا اوزو ده کورد دور. نه شهریاری نه محمد مهدی بولار هامیسی نفوذ سیاستی دیر

  21
  4
 3. آیدین زنگان تورکو

  ما تورک‌ها به سایر اقوام همیشه احترام قائلیم اما هرکسی که پایش را از گلیمش درازتر کرده و به اقوام توهین کند به جدیت تمام با آن برخورد خواهیم کرد.

  کدام برخورد؟؟؟ فقط دارین حرف میزنین!! چیکار کردین غیر حرف زدن؟؟؟
  برین کمی از نملیندگان کرد یاد بگیرین. چطور از قاچاقچی ها حمایت کردن یا چطور از تروریستهای عفرین حمایت کردن!!
  پس چطور جرات نمیکنن به کردها توهین کنن؟؟ بزرگترین دلیلش بی عرضگی امثال شماست.

  12
  6
 4. شهریاری در آزربایجان مهمان ناخوانده می باشد، کسی که با درد جوانان آزربابجان غربی بیگانه و نسبت به خشکیدن دریاچه اورمیه و نابودی زبان ترکی بی تفاوت است نه تنها مهمان ناخوانده بلکه دشمن ما در آزربایجان است

  15
  6
  • برا دوره بعد قطعا اگه نره ما جوان های اورمو و آزربایجان غربی به شدت برخورد خواهیم کرد این ملعون ها تا تونستن با هویت آزربایجان غربی بازی کردن بی شرف ها
   میان به استان آزربایجان غربی سرزمین اقوام میگن در عین بیخیالی بدون اینکه توجه بشه چه قتل عام ها که این کردهای کولی وحشی در آذربایجان غربی انجام ندادن!
   قلبمون سوخت از بس این جمله رو دیدیم مراقب باشن صبرمون ازین بیشتر سر نره که عاقبت خوبی نخواهد داشت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *