خانه / آخرین اخبار / اعتبارات نمی‌تواند دریاچه اورمیه را احیا کند

اعتبارات نمی‌تواند دریاچه اورمیه را احیا کند

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی بابیان اینکه تنها اعتبارات نمی‌تواند دریاچه اورمیه را احیا و به حالت قبل بازگرداند، گفت: با اقدامات انجام‌ یافته میزان مصرف آب در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی امسال ۳۲ درصد کاهش‌ یافته است.

به گزارش یول‌پرس به نقل از تسنیم؛ مجتبی جلیل زاده در جلسه بررسی وضعیت چالش‌های آبی آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت مدیریت در مصرف آب و احیای دریاچه اورمیه، اظهار داشت: بعد از اینکه پروژه‌هایی در ستاد احیای دریاچه اورمیه تصویب می‌شود طبیعتاً برای این پروژه‌ها اعتباراتی نیز تخصیص می‌یابد و تاکنون کمتر از ۵۰ درصد اعتبارات تخصیص‌یافته است و در برخی از سال‌ها میزان تخصیص اعتبارات ۲۵ درصد نیز بوده است.

وی بابیان اینکه تنها اعتبارات نمی‌تواند دریاچه اورمیه را احیا و به حالت قبل بازگرداند، افزود: حتی دستگاه‌های اجرایی که همه زحمت‌کشیده و تلاش می‌کنند تا پروژه‌ها در راستای احیای دریاچه اورمیه اجرایی شود ولی با این حال نمی‌توان با این اقدامات دریاچه اورمیه را احیا کرد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی ادامه داد: با تغییر اقلیم که روبرو هستیم و شاهد افزایش دمان هوا و تبخیر منابع آبی بوده‌ایم در واقع اصلی‌ترین مصرف دریاچه اورمیه همان تبخیر آب است و از طرفی هم امسال بیش از ۴۰ درصد بارندگی در حوزه دریاچه اورمیه کاهش‌یافته است.

جلیل زاده با تأکید بر اینکه احیای دریاچه اورمیه به همت مسئولان، سازمان‌های مردم‌نهاد و مردم نیازمند است، گفت: همه ابتدا باید باور کنیم که دریاچه اورمیه حق آبه دارد و باید آن را بپردازیم و در قدم بعدی در احیای دریاچه اورمیه مشارکت داشته باشیم.

وی اضافه کرد: متأسفانه میزان مصرف آب شرب در کشور ما ۸۰ برابر بیشتر از استانداردهای جهانی است و اگر کسی از کشورهای اروپایی به ایران سفر کند اصلاً احساس نمی‌کند که کاهش بارندگی و بحران کم‌آبی داریم چراکه میزان مصرف آب ما اجازه درک چنین مسائلی را نمی‌دهد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی یادآور شد: رهاسازی حق آبه زیست‌محیطی دریاچه اورمیه مستلزم آن است که ما باید در مصرف آب نهایت دقت و صرفه‌جویی را لحاظ کنیم و با توجه به فرا بخشی بودن مدیریت و مصرف منابع آبی آن‌طور که می‌تواند در احیای دریاچه اورمیه نقش داشته باشند دستگاه‌های اجرایی آن تأثیرگذاری را نخواهند داشت و شاید تأثیر دستگاه‌ها اندک درصدی باشد.

جلیل زاده با اشاره به اینکه برای کاهش ۴۰ درصد مصرف آب در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی تلاش می‌کنیم، گفت: هدف از کاهش مصرف آب، افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی بوده و امسال شرایط به‌گونه‌ای شد تا بتوانیم میزان مصرف آب در بخش کشاورزی را ۳۲ درصد کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: باید دعا کنیم تا بارندگی‌ها به حد مطلوب برسد و از سوی دیگر نیازمندیم تا بارندگی‌ها را به حد نرمال و مطلوب در حوضه دریاچه اورمیه برسانیم این نیز میسر نمی‌شود مگر اینکه ابرها در حوزه دریاچه اورمیه بارورسازی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *