خانه / آخرین اخبار / میزان طلا در جهان چقدر است ؟ / ذخایر ایران + جدول

میزان طلا در جهان چقدر است ؟ / ذخایر ایران + جدول

بنا به گزارش شورای جهانی طلا ۱۸۴ هزار تُن طلا در سپرده های بانکی، ذخایر دولتی و مجموعه های شخصی دنیا وجود دارد. هر یک متر مکعب از طلا ۱۹ تُن است. بدین ترتیب همه ی ذخایر شناخته شده جهان را می توان در یک زمین فوتبال در یک لایه ی یک متری روی هم قرار داد.

به گزارش یول‌پرس؛ طلا از جمله با ارزش ترین و سحرانگیزترین فلزهای جهان است و ارزش خود را همچنان حفظ خواهد کرد، زیرا در سیاست های پولی دنیا اهمیت بسیاری دارد. اقتصاد جهانی اغلب بر پایه ی افزایش و یا کاهش قیمت طلا رقم می خورد. اما به راستی میزان کل طلای جهان چه قدر است؟ آیا قابل شمارش است؟

بنا به گزارش شورای جهانی طلا در حدود ۱۸۴ هزار تُن طلا در سپرده های بانکی، ذخایر دولتی و مجموعه های شخصی دنیا وجود دارد. هر یک متر مکعب از طلا ۱۹ تُن است. بدین ترتیب همه ی ذخایر شناخته شده ی جهان را می توان در یک زمین فوتبال در یک لایه ی یک متری روی هم قرار داد.

اما اینها فقط مقدار طلایی است که با موفقیت استخراج و ثبت شده است. فرآیند برآورد میزان کل طلای موجود بر روی زمین مأموریتی سخت است. آزمایش های شیمیایی از نمونه سنگ ها و صخره ها نشان می دهد که طلا به طور متوسط یک قسمت از هر چند میلیارد توده پوسته ی زمین را تشکیل می دهد. با این حال برای شرکت های اکتشاف طلا، ذخیره ای که بیش از یک گرم طلا در هر تن خاک داشته باشد بسیار هیجان آور است.

ذخایر طلای برخی کشورهای دنیا
ردیف کشور میزان ذخایر میزان تغییرات
اول فوریه ۲۰۱۵ اول می ۲۰۱۶
تن تن
تن
۱ آمریکا ۸٫۱۳۳ ۸٫۱۳۳ ۰
۲ آلمان ۳٫۳۸۴ ۳٫۳۸۱ ۳-
۳ صندوق بین‌المللی پول ۲٫۸۱۴ ۲٫۸۱۴ ۰
۴ ایتالیا ۲٫۴۵۲ ۲٫۴۵۲ ۰
۵ فرانسه ۲٫۴۳۵ ۲٫۴۳۶ ۰
۶ چین ۱٫۰۵۴ ۱٫۷۹۷ ۷۴۳
۷ روسیه ۱٫۲۰۸ ۱٫۴۶۰ ۲۵۲
۸ سوئیس ۱٫۰۴۰ ۱٫۰۴۰ ۰
۹ ژاپن ۷۶۵ ۷۶۵ ۰
۱۰ هلند ۶۱۲ ۶۱۲ ۰
۱۱ هند ۵۵۸ ۵۵۸ ۰
۱۲ ترکیه ۵۲۹ ۴۷۹ ۵۰-
۱۳ تایوان ۴۲۴ ۴۲۳ ۰٫۹-
۱۴ پرتغال ۳۸۳ ۳۸۳ ۰
۱۵ عربستان ۳۲۳ ۳۲۳ ۰
۱۶ بریتانیا ۳۱۰ ۳۱۰ ۰
۱۷ لبنان ۲۸۷ ۲۸۷ ۰
۱۸ اسپانیا ۲۸۲ ۲۸۲ ۰
۱۹ اتریش ۲۸۰ ۲۸۰ ۰
۲۰ ونزوئلا ۳۶۸ ۲۷۳ ۹۵-
۲۱ قزاقستان ۱۹۲ ۲۲۸ ۳۷
۲۲ بلژیک ۲۲۷ ۲۲۷ ۰
۲۳ فیلیپین ۱۹۵ ۱۹۶ ۰٫۸
۲۴ الجزایر ۱۷۴ ۱۷۴ ۰

همانطور که در جدول بالا مشخص است ذخایر طلای کشور آمریکا از دیگر کشورهای دنیا بسیاری بیشتر است و این کشور در مقایسه با دیگر روش‌های ذخیره دارایی، علاقه بیشتری به ذخیره طلا دارد. پس از آن کشورهای اروپایی چون آلمان، ایتالیا و فرانسه نیز دارای ذخایر بالایی از طلا هستند و پس از آن‌ها کشورهای چین و روسیه قرار دارند.

همچنین کشورهایی چون کانادا، برزیل، کره‌جنوبی و استرالیا که تولید ناخالص بالایی دارند، در این لیست جایی ندارند و جزء کشورهایی محسوب می‌شوند که حجم ذخایر طلای آن‌ها در مقایسه با تولید داخلی‌شان بسیار کمتر است.

میزان ذخایر طلای ایران، برخلاف دیگر کشورهای دنیا، به صورت محرمانه است و مسئولان بانک مرکزی به طور رسمی آمار آن را در اختیار نهادهای داخلی و خارجی قرار نمی‌دهند. اما ایران نیز از نظر ذخایر طلا در بین ۲۰ کشور اول دنیا قرار دارد.

نکته جالب توجه در آمار جدول بالا اما افزایش قابل توجه میزان ذخایر طلای کشورهای چین و روسیه و در مقابل کاهش ذخایر ونزوئلا و ترکیه، از ابتدای سال گذشته‌ی میلادی تا به حال است. در این مدت حدود ۱۵ ماهه کشور چین به میزان ۷۴۳ تن به ذخایر طلای خود افزوده و کشور روسیه نیز ۲۵۲ تن طلا از بازارهای جهانی خریداری کرده‌است. این دو کشور به دلیل عدم اعتماد به نظام کنونی نقل و انتقالات مالی دنیا که مبتنی بر دلار است، در حال آماده شدن برای کنار گذاشتن دلار از مبادلات تجاری خود هستند و به همین دلیل با خرید طلا در حال پشتوانه سازی برای این مهم هستند.

کشورهای ونزوئلا و ترکیه نیز در ۱۵ ماه گذشته با مشکلات زیادی از جمله خروج سرمایه و کاهش میزان صادرات مواجه شده‌اند و بخشی ذخایر طلای خود را برای کاهش اثرات این مشکلات به فروش رسانده‌اند.

به طور کلی ذخیره طلا به عنوان مطمئن‌ترین روش نگهداری دارایی خارجی همواره مورد توجه کشورهای قدرتمند دنیا بوده و از طریق کشورها از طریق نگهداری طلا ثبات بیشتر نظام پولی و مالی داخلی خود را نشان می‌دهند.

جدیدترین گزارش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا از میزان ذخایر ارز و طلای کشورهای جهان حاکی است، میزان ذخایر ارز و طلای ایران در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۱۳۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است که در این خصوص بین ۱۷۵ کشور دنیا در رتبه ۱۹ قرار دارد.

بر این اساس، ذخایر ارز و طلای ۱۵۶ کشور دنیا از ایران کمتر است که در این بین نام کشورهایی از جمله آمریکا، اندونزی، ترکیه، امارات، دانمارک، نروژ، سوئد، استرالیا، آفریقای جنوبی، هلند، قطر، کویت، اتریش و ده‌ها کشور دیگر به‌چشم می‌خورد.

معادن طلا در ایران

با وجود این‌که ایران جزو کشورهای مطرح در زمینه تولید طلا محسوب نمی‌شود، کشورمان رتبه ۵۴ تولید طلا را در جهان در اختیار دارد، اما سرمایه‌گذاری در معادن طلای ایران طی چند سال گذشته همزمان با رشد قیمت جهانی طلا روند رو به رشدی را نشان می‌دهد.

تصویر معادن طلا در ایران

طبق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود ۱۵ معدن طلا در ایران وجود دارد که از این تعداد ۱۲ معدن فعال و سه معدن غیرفعال هستند. هم‌اکنون اکتشافات طلا در بیشتر استان‌های کشور ازجمله آذربایجان شرقی و غربی، کردستان کرمان، خراسان رضوی و جنوبی، اصفهان، یزد مرکزی، قم و همدان، ارغش نیشابور، سقز، طرقبه مشهد و سیستان و بلوچستان در دست اجرا بوده و به گفته سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور حجم ذخایر قطعی و احتمالی طلای کشور نیز بالغ بر ۳۲۰ تن می‌شود. همچنین استان‌های تهران، اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی چهار قطب تولید طلای کشور محسوب می‌شوند. در ایران وجود ۳۰۰ تن ذخیره قطعی طلا محرز شده است که با بررسی‌های انجام شده، انتظار می‌رود این مقدار ذخیره به هزار تن افزایش یابد. استاندارد جهانی یک معدن طلا داشتن ذخیره صد تن به بالاست، کشور ما پر از معادن کوچک و پراکنده است و فقط حدود ۱۰ معدن آن نزدیک به سطح کلاس جهانی است که مهم‌ترین آنها معدن طلای کردستان و زره‌شوران آذربایجان‌غربی است. این آمار حاکی از طلاخیز بودن کشور است. با توجه به جمعیت ۷۰ میلیونی کشور به ازای هر ایرانی، ۳/۴ گرم ذخیره قطعی طلا در ایران وجود دارد که اگر هزار تن ذخیره طلا را مبنا قرار دهیم، این میزان به ۲/۱۴ گرم افزایش می‌یابد. ذخایر طلای موجود در ایران قابل‌توجه است، اما میزان این ذخایر قطعی نیست و اکتشافات در مناطق مستعد یا امیدبخش در حال انجام است به‌طور کلی ایران پتانسیل‌ خوبی از نظر ذخایر طلا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *